Ο Σάμαρης λύτρωσε την Μπενφίκα

Ο Ανδρέας Σάμαρης σημείωσε το πρώτο τέρμα του για λογαριασμό της Μπενφίκα στη νίκη 3-2 επί της Μορεϊρένσε.

Σάμαρης-Μπενφίκα

Το πρώτο γκολ του Ανδρέα Σάμαρη με τη φανέλα της Μπενφίκα αποδείχθηκε και ιδιαιτέρως κρίσιμο, αφού χάρη και σε αυτό, η Μπενφίκα έφτασε στη νίκη 3-2 με αντίπαλο τη Μορεϊρένσε για την 3η αγωνιστική της Primeira Liga.

Ο Έλληνας μέσος αγωνίστηκε ως βασικός, όπως και ο Κώστας Μήτρογλου, απέναντι στην ομάδα του Μιγκέλ Λεάλ που είχε καταγράψει δύο ήττες μέχρι αυτό το σημείο. Οι φιλοξενούμενοι "πάγωσαν" το "Λουζ" όταν προηγήθηκαν με τον Ράφαελ Μάρτινς στο 29'. Η απάντηση των "αετών" ήρθε στο 2ο ημίχρονο, πρώτα με τον Ραούλ Χιμένες στο 75' και ένα λεπτό αργότερα με τον Σάμαρη.

Ο 26χρονος διεθνής πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή των φιλοξενουμένων, έπιασε ένα δεξί σουτ και σε συνδυασμό με λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα, χρίστηκε σκόρερ.

Ο Ραμόν Καρδόσο ισοφάρισε εκ νέου για τους φιλοξενούμενους στο 84', ωστόσο ο Ζονάς βρήκε ξανά δίχτυα στο 86' και η Μπενφίκα έφτασε στη νίκη μία εβδομάδα μετά από το "στραπάτσο" κόντρα στην Αρούκα.