Κυπελλούχος η Ακαντέμικα, νίκησε τη Σπόρτινγκ

Το δεύτερο κύπελλο της ιστορίας της και πρώτο μετά το 1939 κατέκτησε η Ακαντέμικα ντε Κοΐμπρα, μετά τη νίκη - έκπληξη 1-0 επί της Σπόρτινγκ στον τελικό της Κυριακής.

Η ομάδα του Πέδρο Εμάνουελ σκόραρε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μαρίνιο και έκτοτε προστάτευσε το προβάδισμά της, εξασφαλίζοντας μάλιστα το καλύτερο εισιτήριο για το Europa League, αυτό δηλαδή που οδηγεί απευθείας στους ομίλους.

Μετά το γκολ των τυπικά γηπεδούχων η Σπόρτινγκ προσπάθησε να αντιδράσει και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, από τη μία όμως ο Ρικάρντο, ο ηρωικός τερματοφύλακας της Ακαντέμικα, "φρέναρε" κάθε προσπάθεια ισοφάρισης, από την άλλη ο Ολλανδός Φαν Βολφσφίνκελ έχασε... τ' άχαστα.

Όχι ότι η Ακαντέμικα δεν είχε τις ευκαιρίες της, ιδίως με τον Εντίνιο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν νοιάστηκε ωστόσο από τη στιγμή που το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου.