Γκολ ο Μήτρογλου, αποβολή ο Σάμαρης

Ο Κώστας Μήτρογλου άνοιξε το σκορ κόντρα στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, όμως η αποβολή του Σάμαρη κόστισε στη Μπενφίκα που έχασε τελικά με 2-1 και αποκλείστηκε από το Κύπελλο.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε με 2-1 τη Μπενφίκα στην παράταση και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Πορτογαλίας (φάση των "16").

Ο Κώστας Μήτρογλου άνοιξε το σκορ για τους "αετούς" στο 6ο λεπτό, όμως η Σπόρτινγκ ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, στο 112' ο Σλιμανί έκανε το 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σάμαρης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, βάζοντας τέλος στα όνειρα της ομάδας του.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίσιο, Ζοάο Περέιρα, Πάουλο Ολιβέιρα, Έβερτον (100' Τόμπιας Φιγκεϊρέδο), Ζέφερσον (94' Ρικάρντο Εσγκάιο), Ουίλιαμ Καρβάλιο, Άντριεν Σίλβα, Ζοάο Μάριο, Μπράιαν Ρουίς, Φρέντι Μοντέρο (46' Ζέλσον Μαρτίνς), Σλιμανί.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Σίλβιο, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Σάμαρης, Πίτσι (61' Αντρέ Αλμέιδα), Ταλίσκα, Γκονσάλο Γκουέντες (105' Ζόνας), Γκαϊτάν, Μήτρογλου (95' Ραούλ Χιμένες).