Κυπελλούχος Ρωσίας η Ζενίτ

Η Ζενίτ διέλυσε την ΤΣΣΚΑ στον τελικό του Κυπέλλου Ρωσίας και κατέκτησε το τρόπαιο.

Η Ζενίτ στέφθηκε κυπελλούχος Ρωσίας μετά από τον θρίαμβο με 4-1 επί της ΤΣΣΚΑ στον τελικό της "Καζάν Αρένα".

Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας, η οποία διεκδικεί και το πρωτάθλημα από την αντίπαλό της, ούσα τέσσερις πόντους πίσω τέσσερις αγώνες πριν από το φινάλε, προηγήθηκε με πέναλτι του Χουλκ στο 35ο λεπτό.

Οι τύποις γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Άαρον Ολανάρε με τη σέντρα, αλλά ο Αλεκσάντρ Κοκόριν ανέκτησε το προβάδισμα για τη Ζενίτ στο 54'.

Στο 65ο λεπτό, ο Βασίλι Μπερεζούτσκι αποβλήθηκε για ανατροπή του Κοκόριν στην περιοχή και ο Χουλκ σκόραρε με νέο πέναλτι, ενώ ο Αρτούρ Γιουσουπόβ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 70'.