Αθλέτικ Μπιλμπάο - Μπαρτσελόνα 1-3

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Copa del Rey με τη νίκη 3-1 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο "Καμπ Νόου", έκανε το νταμπλ και με έναν Λιονέλ Μέσι σε οργιώδη κατάσταση, όπως απέδειξε και από το απίθανο γκολ που σημείωσε, οδεύει ολοταχώς για τον τελικό του Champions League στο Βερολίνο.

Όπως είχαν προβλέψει και τα ισπανικά έντυπα, το παιχνίδι εξελίχθηκε από νωρίς σε μάχη του Ιάγο Ερερίν με όλους τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές των Καταλανών. Ο 27χρονος τερματοφύλακας βγήκε σε αρκετές περιπτώσεις νικητής και σε μία φάση στο 10' που δεν τα κατάφερε, τον βοήθησαν οι διαιτητές που ακύρωσαν για οφσάιντ καθαρό γκολ του Νεϊμάρ.

Το 0-0 δεν θα μπορούσε να διατηρηθεί για πολύ ακόμα και ο Λιονέλ Μέσι φρόντισε να ανοίξει το σκορ με ένα γκολ της κλάσης του, αφού προηγουμένως πέρασε τη μισή ομάδα της Βασκονίας.

Το 1-0 στο 20' έδωσε "φτερά" στους τύποις φιλοξενούμενους, που για περίπου ένα τέταρτο του αγώνα είχαν κλείσει την Αθλέτικ στην περιοχή της. Ζεράρ Πικέ, Ντάνι Άλβες και Λουίς Σουάρες έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, μέχρι το 36', όταν ο Ουρουγουανός τροφοδότησε για πολλοστή φορά φέτος τον Νεϊμάρ και του έδωσε βέβαιο γκολ.

Η Μπαρτσελόνα διπλασίασε τα τέρματά της και εφόσον η προσπάθεια του Ινιάκι Γουίλιαμς στο 41' βρήκε στο δοκάρι, δεν υπήρχε... γυρισμός για το συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με πιο χαμηλό τέμπο, αλλά τους "μπλαουγκράνα" να έχουν τον έλεγχο. Ο Άντονι Ιραόλα αποχώρησε από τον αγώνα και από την Αθλέτικ μετά από 510 εμφανίσεις και ο Τσάβι έβαλε τη φανέλα της Μπαρτσελόνα για 766η (και πιθανότατα προτελευταία) φορά, την ώρα των αλλαγών των δύο προπονητών.

Το γκολ του Μέσι στο 74' έδωσε το έναυσμα των πανηγυρισμών στους Καταλανούς φιλάθλους στις εξέδρες, αν και 5 λεπτά αργότερα ο Γουίλιαμς με κεφαλιά μείωσε σε 3-1. Δύο σουτ του Ιμπάι Γκόμεθ θα μπορούσαν να φέρουν τα πάνω κάτω, αν και εν τέλει το παιχνίδι έκλεισε με διαφορετικού τύπου ένταση που προκάλεσε μία ντρίμπλα κι ένα "θέατρο" του Νεϊμάρ.

Η Μπαρτσελόνα στέφθηκε κυπελλούχος Ισπανίας για 27η φορά, έκανε το νταμπλ και έγινε η πρώτη ομάδα μετά από τη Βαλένθια το 1954 που κατακτά το τρόπαιο μόνο με νίκες στον θεσμό.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ερερίν, Μπουστίνθα, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Ρίκο (74' Ιτουράσπε), Ιραόλα (58' Σουσαέτα), Μπενιάτ (75' Μπενιάτ), Γουίλιαμς, Αντούριθ

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα (77' Ματιέ), Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα (56' Τσάβι), Μέσι, Σουάρες (78' Πέδρο), Νεϊμάρ

Καλησπέρα σας. Μπαρτσελόνα και Μπιλμπάο συγκρούονται στο "Camp Nou", για τον τελικό του Copa del Ray. Η σέντρα είναι προγραμματισμένη για τις 22:30.
22:08
Η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις στον θεσμό είναι η Μπαρτσελόνα με 26, ενώ άλλες 10 φορές έφτασε μέχρι τον τελικό. Ακολουθεί η Αθλέτικ Μπιλμπάο με 23 τίτλους και άλλες 13 παρουσίες στον τελικό. Η Ρεάλ Μαδρίτης απαριθμεί 19 Κύπελλα Ισπανίας, ενώ 20 φορές ήταν φιναλίστ, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα.

22:11
Επτά φορές έχουν αναμετρηθεί συνολικά Μπαρτσελόνα και Αθλέτικ Μπιλμπάο στον τελικό του Copa del Ray. Οι Καταλανοί έχουν επικρατήσει τις 5 και οι Βάσκοι τις 2:

22:14
Ο Λουίς Ενρίκε κάθεται στον πάγκο της Μπαρτσελόνα και ο Ερνέστο Βαλβέρδε σε αυτόν της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Ο Txingurri πέρσι απέρριψε πρόταση των "μπλαουγκράνα", ενώ μόλις πριν ένα μήνα είπε "όχι" και στην Ρεάλ Μαδρίτης.
22:18
Ο Βαλβέρδε έχει την δική του ιστορία ως ποδοσφαιριστής, έχοντας φορέσει την φανέλα και των δύο ομάδων. Αρχικά της Μπαρτσελόνα (1988-1990) και εν συνεχεία της Αθλέτικ. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ.
22:19
Η εντεκάδα της Μπαρτσελόνα για τον τελικό: Ter Stegen, Alves, Alba, Piqué, Mascherano, Busquets, Rakitic, Iniesta, Messi, Neymar, Suárez.
22:20
Η εντεκάδα της Αθλέτικ Μπιλμπάο: Herrerín, Bustinza, Balenziaga, Etxeita, Laporte, San José, Beñat, M. Rico, Iraola, Williams, Aduriz.
22:22
Η έκπληξη από πλευράς Βαλβέρδε ακούει στο όνομα του Unai Bustinza, ο οποίος φέτος έχει μόλις τρεις συμμετοχές με την Αθλέτικ αλλά θα είναι ο βασικός της δεξιός μπακ απόψε στο "Camp Nou".
22:23
Φίλοι της Αθλέτικ που θα πάρουν θέση στο "San Mames" για να παρακολουθήσουν το ματς σε γιγαντοοθόνες.
22:25
Ο Dani Alves στον δρόμο για τα αποδυτήρια του "Camo Nou" λίγη ώρα πριν την έναρξη του τελικού:
22:27
Εκπληκτικές εικόνες στις εξέδρες του "Camp Nou" από τους φίλους της Μπαρτσελόνα και της Αθλέτικ, με τα κορεό που έχουν ετοιμάσει.
22:28
Καταλανοί και Βάσκοι αποδοκίμασαν από κοινού τον ισπανικό εθνικό ύμνο.
22:30
Ο Mikel San Jose είναι ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Αθλέτικ Μπιλμπάο, μετά τον Gainza (28/5/1950) που παίζει σε τελικό Κυπέλλου ανήμερα των γενεθλίων του.

22:30
Ξεκίνησε ο τελικός!
22:36
Συμπληρώθηκαν 5 λεπτά στο παιχνίδι, χωρίς κάποια σπουδαία φάση. Οι φίλοι της Αθλέτικ διαμαρτυρήθηκαν για ένα φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής στον Αντούριθ, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Ρίκο έκανε από αριστερά την σέντρα αλλά ο Αντούριθ με το κεφάλι δεν κατάφερε να σημαδέψει σωστά.
22:37
Με 4-4-2 η Αθλέτικ στο "Camp Nou" αλλά και τις γραμμές της πολύ κοντά για σωστή αμυντική κάλυψη παικτών και χώρων.
22:38
Οι φίλοι της Αθλέτικ στις εξέδρες του "Camp Nou". Ανάμεσα τους και κάποιοι της Μπαρτσελόνα, χωρίς φυσικά να υπάρχει το οποιοδήποτε πρόβλημα...
22:39
Συνεχώς όρθιοι Ενρίκε και Βαλβέρδε, δίνουν οδηγίες στους παίκτες τους.
22:40
10': Ο Williams λίγο έλειψε να εκμεταλλευθεί ένα παρακινδυνευμένο γύρισμα στον Ter Stegen.
22:42
10': Ο Neymar σκοράρει αλλά υποδεικνύεται σε αντικανονική θέση. Οριακή η φάση.
22:43
11': Ο Suárez σουτάρει από πλάγια θέση και δεξιά μέσα στην περιοχή, αλλά ο Herrerín αποκρούει με τα πόδια!
22:45
15': Η Μπαρτσελόνα φυσιολογικά έχει την μπάλα στα πόδια της και καλύτερη κυκλοφορία. Φτάνει στην περιοχή της Αθλέτικ αλλά δίχως αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.
22:48
18': Η Αθλέτικ εκτός από το να έχει κοντά τις γραμμές της, θέλει και να "στενέψει" το γήπεδο και να κόψει το κάθετο παιχνίδι της Μπαρτσελόνα. Ρισκάρει να δίνει χώρο στους Καταλανούς στο πλάι και όχι στον άξονα.
22:51
20' ΓΚΟΛ! Ο Messi από αριστερά πέρασε διαδοχικά τρεις αντιπάλους και νίκησε τον Herrerín στην κλειστή του γωνία για το 1-0 της Μπαρτσελόνα.
22:52
Καταπληκτική ενέργεια από τον Αργεντίνο, που ξεκλείδωσε έτσι την άμυνα της Αθλέτικ Μπιλμπάο.
22:53
23': Ο Suárez χάνει το κοντρόλ από πλεονεκτική θέση και την ευκαιρία να απειλήσει την αντίπαλη εστία.
22:54
Η φάση με το ακυρωθέν γκολ της Μπαρτσελόνα νωρίτερα στην αναμέτρηση:
22:56
26': Ο Suárez το γύρισμα από δεξιά, ο Herrerín θα κάνει εκπληκτική εξ επαφής επέμβαση στο τσίμπημα του Neymar!
22:57
27': Νέα μεγάλη επέμβαση του Herrerín στην προσπάθεια του Piqué! Κόρνερ για την Μπαρτσελόνα.
22:58
28': Ο Alves από καλή θέση δεν μπορεί να τελειώσει την φάση όπως θα ήθελε.
23:03
Μετά από 33 λεπτά παιχνιδιού η Μπαρτσελόνα έχει το πάνω χέρι στον τελικό. Το μεγαλύτερο πρόβλημα της Αθλέτικ είναι το γεγονός ότι δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της και να επιτεθεί οργανωμένα.
23:04
Οι πανηγυρισμοί των Καταλανών στο γκολ του Messi:
23:07
36' ΓΚΟΛ! Οι Καταλανοί έκρυψαν την μπάλα και ο Neymar σε ρυθμούς προπόνησης κάνει το 2-0 για την Μπαρτσελόνα.
23:08
Rakitic, Messi και Suárez, άλλαξαν υποδειγματικά την μπάλα πριν ο Ουρουγουανός τροφοδοτήσει τον σκόρερ.
23:11
41': Μεγάλη ευκαιρία για την Αθλέτικ να ξαναμπεί στο ματς, αλλά το σουτ του Williams πάνω στην κίνηση από πλάγια θέση, βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της Μπαρτσελόνα και φεύγει άουτ.
23:12
42': Σκληρό φάουλ του Piqué στον Aduriz και κίτρινη κάρτα για τον στόπερ των "μπλαουγκράνα".
23:13
43': Κίτρινη τώρα και στον Iraola για φάουλ στον Suárez.
23:14
44': Σε κόρνερ ο Herrerín την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Messi.
23:16
Ημίχρονο στο "Camp Nou", η Μπαρτσελόνα έχει σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση του Copa del Ray, μετά το 2-0 στα πρώτα 45 λεπτά.
23:30
Η... συμμορία της Μπαρτσελόνα:
23:31
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του τελικού.
23:32
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
23:35
Ένα κόρνερ για την Αθλέτικ πέρασε ανεκμετάλλευτο.
23:37
Αβίαστα λάθη για τους Βάσκους στην μεσαία γραμμή, η Μπαρτσελόνα ελέγχει το παιχνίδι.
23:40
Καμία ομάδα δεν έχει πάρει το Κύπελλο κερδίζοντας όλα τα παιχνίδια στην διοργάνωση, μετά το 1954 όταν το πέτυχε η Βαλένθια. Μένουν περίπου 40 λεπτά για να το καταφέρει η Μπαρτσελόνα.
23:42
56': Πρώτη αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Xavi στην θέση του Iniesta. Τελευταίο ματς του Xavi (766 εμφανίσεις) στο "Camp Nou".
23:44
58': Αλλαγή για την Μπιλμπάο. Ο Susaeta στην θέση του Iraola. Τελευταίο ματς του Iraola (510 εμφανίσεις) με την φανέλα της Αθλέτικ.
23:44
58': Κίτρινη κάρτα στον Balenziaga.
23:48
Δεν μπορεί για την ώρα να ξαναμπεί στο ματς η Αθλέτικ Μπιλμπάο.
23:53
Χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες στην επανάληψη, με τους Καταλανούς να κρατάνε το προβάδισμα τους από το πρώτο ημίχρονο χωρίς δυσκολία.
23:56
Συμπληρώθηκαν 70 λεπτά αγώνα και το σκορ παραμένει στο 2-0 από το πρώτο μέρος, με τα τέρματα των Messi και Neymar.
23:56
Μοιάζει να ξεμένει από δυνάμεις η Αθλέτικ.
23:57
Εντυπωσιακή εικόνα από το κατάμεστο "San Mames", όπου οι φίλοι της Αθλέτικ βλέπουν τον τελικό από 6 γιγαντοοθόνες περιμετρικά του αγωνιστικού χώρου:
00:01
74' ΓΚΟΛ! Ο Alves από δεξιά γύρισε παράλληλα στην περιοχή, 3 παίκτες της Αθλέτικ αδράνησαν χαρακτηριστικά και ο Messi δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0 για την Μπαρτσελόνα. Δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αργεντίνου στον τελικό.
00:02
75': Iturraspe και Ibai στις θέσεις των Μ. Rico και Beñat.
00:03
77': Mathieu και Pedro αντί των Alba και Suárez.
00:06
79' ΓΚΟΛ! Ο Williams μετά από σέντρα του Ibai, μειώνει σε 1-3 για την Αθλέτικ με εξαιρετική κεφαλιά.
00:08
Να δούμε αν οι Βάσκοι έχουν κουράγιο να ψάξουν ένα ακόμη τέρμα στο παιχνίδι. Έχουμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο του τελικού.
00:08
83': O Ter Stegen μπλοκάρει το σουτ του Ibai.
00:10
83': Νέα καλή στιγμή για την Αθλέτικ με τον Ibai, που δεν σημάδεψε σωστά από ευνοϊκή θέση.
00:10
84': Κίτρινη κάρτα στον Bustinza.
00:13
Απειλείται σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με αυτούς της Αθλέτικ να είναι έξαλλοι με τον Neymar. Ο Βραζιλιάνος επιχείρησε μια εντυπωσιακή ντρίμπλα και μετά έπεσε για φάουλ, γεγονός που εξαγρίωσε τους Βάσκους.
00:14
88': Κίτρινη κάρτα τώρα στον Neymar για φάουλ στον Laporte.
00:14
88': Κίτρινη και στον Aduriz.
00:16
90': Κίτρινη στον Sergio.
00:16
4 τα λεπτά των καθυστερήσεων.
00:20
Ολοκληρώθηκε ο τελικός.
00:21
Μετά την Primera Division, η Μπαρτσελόνα κατακτά και το Copa del Ray στην Ισπανία, ενώ στον τελικό της 6ης Ιουνίου θα έχει την ευκαιρία να κάνει τρία τα φετινά της τρόπαια, εφόσον επικρατήσει της Γιουβέντους στον τελικό του Champions League.
00:22
Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Μπαρτσελόνα, ωστόσο οι φίλοι της Αθλέτικ είναι αυτοί που δίνουν ρεσιτάλ στις εξέδρες του "Camp Nou".
00:23
Οι Βάσκοι της Αθλέτικ χειροκροτούν τους φίλους της ομάδας τους οι οποίοι ανταποδίδουν.
00:23
Και οι Καταλανοί τώρα με σαμπάνιες μπροστά από τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα.
00:24
Πανηγυρικές φωτογραφίες από τα τέρματα της Μπαρτσελόνα:
00:26
Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους θα διεκδικήσουν φέτος το treble, κάτι που έχει συμβεί ξανά μόνο μια φορά, το 2010 (22 Μαΐου) στον τελικό του Champions League ανάμεσα σε Μπάγερν Μονάχου και Ίντερ με νικητές τους "νερατζούρι".
00:28
Όλα έτοιμα για την απονομή του τροπαίου στους νικητές. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, καλό βράδυ.