Φάση των 16: Επέστρεψε ορεξάτος ο Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους 2 μήνες μετά από τον τραυματισμό του και απέδειξε ότι δεν έχει ξεχάσει την τέχνη του, σκοράροντας 2 φορές σε 30 λεπτά στη νίκη της Μπαρτσελόνα με 4-0 επί της Χετάφε για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των 16 του Copa del Rey.

Πενήντα εννέα ημέρες μετά είναι ξανά εδώ. Ο Αργεντινός επιθετικός απέδειξε με ιδανικό τρόπο ότι είναι σε θέση να συνεχίσει τη δουλειά από εκεί που την άφησε τον Νοέμβριο του 2013. Μέσα σε μισή ώρα ακούμπησε την μπάλα 37 φορές, είχε 19 στις 20 πάσες, επιχείρησε 4 σουτ και μέσα σε 3 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα σκόραρε δύο φορές κι έγινε ο 8ος σκόρερ των "μπλαουγκράνα" στον θεσμό. Ο 26χρονος άσος άφησε πίσω του τον τραυματισμό και πέρασε ξανά επικεφαλής στη λίστα των φετινών αρχισκόρερ του συλλόγου σε όλες τις διοργανώσεις με 16 τέρματα.

Τον δρόμο, πάντως, είχε δείξει ο Τσεσκ Φάμπρεγας. Ο Καταλανός μέσος αγωνίστηκε πιθανότατα για τελευταία φορά ως αντί-Μέσι στο σύστημα της Μπαρτσελόνα και άνοιξε το σκορ στο 8', ενώ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με τη συμπλήρωση μιας ώρας, προτού παραλάβει τη "σκυτάλη" ο συμπαίκτης του από τις ακαδημίες των Καταλανών. Οι Μαδριλένοι περιορίστηκαν σε αντεπιθέσεις, αφού κρατούσαν ελάχιστα την μπάλα στα πόδια τους και εν τέλει δεν κατάφεραν να απαντήσουν ούτε μία φορά στα τέρματα των γηπεδούχων, καθιστώντας τον επαναληπτικό τυπική διαδικασία.

Η σύνθεση της Μπαρτσελόνα (4-1-2-3): Πίντο, Μοντόγια, Πουγιόλ, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Ρομπέρτο, Ινιέστα (63' Μέσι), Αλέξις (74' Τέγιο), Φάμπρεγας (80' Σονγκ), Πέδρο

# Στο "Καμπ Νόου" βρέθηκε κι ένας ξεχωριστός θεατής, ο πρώην προπονητής της Μπαρτσελόνα, Τίτο Βιλανόβα, στο περιθώριο της μάχης που δίνει με τον καρκίνο.

23:00 Μπαρτσελόνα - Χετάφε 4-0

(8', 63' πέν. Φάμπρεγας, 89' 90+3' Μέσι)

23:00 Χετάφε - Μπαρτσελόνα

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 8 Ιανουαρίου κι οι επαναληπτικοί στις 15 Ιανουαρίου.

ΙΙ. Νικητής Γ - Νικητής Δ

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Φεβρουαρίου κι οι επαναληπτικοί στις 12 Φεβρουαρίου.