Φάση των 16: Στέρησε την ευκαιρία από την Ατλέτικο ο Ποστίγκα

Το τέρμα του Έλντερ Ποστίγκα στις καθυστερήσεις στέρησε από την Ατλέτικο Μαδρίτης τη... μισή πρόκριση και κρατάει τη Βαλένθια "ζωντανή" μετά από το 1-1 στο "Μεστάγια" για τη φάση των 16 του Copa del Rey.

Ο Ντιέγο Σιμεόνε είχε προαναγγείλει στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα ότι δεν ασχολείται με το επερχόμενο ντέρμπι πρωταθλήματος, αλλά όλοι τον πήραν στα σοβαρά όταν έμαθαν την ενδεκάδα. Μόνο οι Τόμπι Αλντεβάιρελντ, Ραούλ Γκαρθία και Ζοσουά Γκιλαβογκί λογίζονται ως ρεζέρβες, την ώρα που ο Χουάν Αντόνιο Πίτσι διεκδίκησε με την καλύτερη σύνθεση τη νίκη. Οι "νυχτερίδες", πάντως, μπήκαν με περισσότερο πάθος στο παιχνίδι και κυνήγησαν πρώτοι το γκολ, σε μία αναμέτρηση με λιγοστές αξιοσημείωτες ευκαιρίες.

Η είσοδος του Φεγκουλί και του Αρντά Τουράν στο παιχνίδι βοήθησαν τις δύο ομάδες στον τομέα της δημιουργίας. Στο 72ο λεπτό, ο Γκαρθία έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους χάρη σε τραγικό λάθος του Βιθέντε Γκουαΐτα και με περιπετειώδη τρόπο, αφού ο βοηθός διαιτητή υπέδειξε οφσάιντ, αλλά ο Κλος Γκόμεθ σωστά πήγε στη σέντρα. Ο Τιμπό Κουρτουά απέκτησε πολύ περισσότερη δουλειά μετά από το 1-0 και με ορισμένες καταπληκτικές επεμβάσεις κρατούσε απαραβίαστη την εστία του. Ό,τι δεν κατάφερε ο Πάμπλο Πιάτι και ο Φεγκουλί, το πέτυχε ο Έλντερ Ποστίγκα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίζοντας στο πιο δίκαιο 1-1.

Βαλένθια (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Περέιρα, Κόστα, Ματιέ, Γκουαρδάδο, Παρέχο, Φουέγο, Καρτάμπια (77' Πιάτι), Μίτσελ (63' Φεγκουλί), Μπερνάτ (73' Κανάλες), Ποστίγκα

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Κουρτουά, Χουανφράν, Μιράντα, Αλντεβάιρελντ, Λουίς, Κόκε (81' Τιάγο), Γκιλαβογκί (59' Τουράν), Γκάμπι, Γκαρθία, Αντριάν (67' Ροδρίγκες), Κόστα

# Επικό πανό των φίλων της Βαλένθια στο "Μεστάγια".

23:00 Χετάφε - Μπαρτσελόνα

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 8 Ιανουαρίου κι οι επαναληπτικοί στις 15 Ιανουαρίου.