Φάση των 32: Πρόκριση με ρεκόρ η Ρεάλ (VIDEO)

Με πρωταγωνιστή τον Χάμες Ροντρίγκες, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 5-0 της Κορνέγια, προκρίθηκε στη φάση των "16" και κατέρριψε το ρεκόρ συνεχόμενων νικών της στο Copa del Rey (10). Έπαιξε και τραυματίστηκε ο Σάμι Κεντίρα.

Με πολλά νέα πρόσωπα, τον Σάμι Κεντίρα και παρακαταθήκη το 4-1 του πρώτου αγώνα παρατάχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης στον επαναληπτικό του "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" κόντρα στην άσημη Κορνέγια.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 16ο λεπτό με σκαφτό πλασέ του Χάμες Ροντρίγκες και συνεχίστηκε στο 32ο με ανάλογη προσπάθεια του Ίσκο, προτού ο Ροντρίγκες διπλασιάσει τα γκολ του στο 34', έπειτα από υπέροχο τακουνάκι του Χαβιέρ Ερνάντες.

Το δεύτερο ημίχρονο σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Κεντίρα στο 56ο λεπτό, ενώ το αστείο αυτογκόλ του Μπόρχα Λόπες στο 60' και το διαγώνιο σουτ του Χεσέ, ο οποίος αγωνίστηκε μετά από οκτώμισι μήνες, διαμόρφωσαν το τελικό 5-0.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Πατσέκο, Αρμπελόα, Νάτσο, Βαράν (46' Γιορέντε), Κοεντράο, Κεντίρα (56' Χεσέ), Ιγιαραμέντι, Ροντρίγκες (63' Μουνιός), Ίσκο, Μεντράν, Ερνάντες.

Κορνέγια (4-4-2): Αλμπέρτο, Ντελγκάδο, Πελεγκρί, Σάστρε, Μπόρχα Λόπες, Σέρχιο Γκόμες, Μπονικέ, Νταβίντ Γκαρσία, Γκαουντιόσο (58' Χοακίν Γκαρσία), Μουνιός (56' Τρουχίγιο), Γκαλάρ (69' Καμπαγέ).