Φάση των 32: Σόου Πέδρο, "οκτάρα" η Μπαρτσελόνα (VIDEOS)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέδρο, ο οποίος έβαλε τρία γκολ, η Μπαρτσελόνα διπλασίασε τις νίκες της επί της Ουέσκα με το εκκωφαντικό 8-1 και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των "16" του Copa del Rey.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 4' και είχαν δοκάρι στο 6' με τον Χουάν Εσνάιντερ, εν συνεχεία όμως, το γήπεδο έγινε κατηφορικό και η... τρίτη ομάδα της Μπαρτσελόνα έβαλε πέντε γκολ.

Ο Πέδρο "χτύπησε" στο 20ό, το 26ο και το 43ο λεπτό, ο Ρομπέρτο Σέρζι βρήκε δίχτυα στο 29' κι ο Αντρές Ινιέστα στο 39', ενώ η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ανάλογη, παρά το γεγονός ότι οι "μπλαουγκράνα" είχαν ήδη φτάσει σε συνολικό σκορ 9-0.

Ο Αντριάνο προσέθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ (στο 68'), ο νεοεισελθών Ανταμά Τραορέ "χτύπησε" με μία υπέροχη προσπάθεια στο 78ο λεπτό κι ο Σάντρο Ραμίρες δικαιώθηκε μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες (στο 83'), προτού ο Γκασπάρ σημειώσει το γκολ της... τιμής για την Ουέσκα.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μασίπ, Μοντόγια, Μαστσεράνο, Μπάρτρα, Αντριάνο, Ρομπέρτο, Σάμπερ, Ινιέστα (46' Ντούγκλας), Ραφίνια, Μουνίρ (74' Τραορέ), Πέδρο (46' Ραμίρες).

Ουέσκα (4-4-2): Χιμένες, Αντόνιο, Μορένο, Γκάλβες, Σκαρντίνα, Σόσα (61' Γκασπάρ), Ελμπάιλε, Μανολίν, Μπερνάλ, Καμπέθας, Εσνάιντερ (71' Μουρίγιο).