12η αγ.: Ασταμάτητη Ρεάλ και Ρονάλντο (VIDEO)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο προσέθεσε ακόμα δύο γκολ στο ενεργητικό του, έφτασε τα 20 την εφετινή σεζόν και βοήθησε την Ρεάλ Μαδρίτης να ξεπεράσει το εμπόδιο της Εϊμπάρ στο "Ιπουρούα" με 4-0.

Ο Κάρλο Αντσελότι προτίμησε τον Ίκερ Κασίγιας κάτω από τα γκολπόστ, ενώ απόντος του Λούκα Μόντριτς, έβαλε τους Ίσκο, Τόνι Κρόος και Χάμες Ροντρίγκες στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η Εϊμπάρ έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Μανού ντελ Μοράλ και Σαούλ Μπερχόν, εν συνεχεία όμως, η Ρεάλ πήρε τα ηνία και πήρε σαφές προβάδισμα για μία ακόμη νίκη χάρη στα γκολ των Χάμες Ροντρίγκες (στο 23'), Κριστιάνο Ρονάλντο (43').

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι "μερένγκες" ήταν αυτοί που ξαναβρήκαν δίχτυα: στο 69ο λεπτό με τον Καρίμ Μπενζεμά και στο 83ο με πέναλτι του Ρονάλντο.

Εϊμπάρ (4-2-3-1): Ιρουρέτα, Μποβέντα, Αλμπεντόσα, Εκίσα, Άμπραχαμ, Εράστι, Ντάνι Γκαρθία, Κάπα, Αρουαμπαρένα (78' Λέκιτς), Σαούλ (78' Λάρα), Ντελ Μοράλ (70' Άνχελ).

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κασίγιας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος (73' Βαράν), Μαρσέλο, Ίσκο, Κρόος, Ροντρίγκες (78' Κοεντράο), Μπέιλ, Μπενζεμά, Ρονάλντο (84' Αρμπελόα).