15η αγ.: Η Λα Κορούνια "πλήγωσε" την Μπαρτσελόνα, με Γκαμεϊρό η Σεβίλλη

Νέα απώλεια βαθμών για την Μπαρτσελόνα, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια στο "Καμπ Νόου". Η Σεβίλλη δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Σπόρτινγκ Χιχόν, αλλά ο Κεβίν Γκαμεϊρό έδωσε τη λύση με δύο γκολ σε έξι λεπτά (75', 80').

Η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 2-2 απέναντι στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια στο "Καμπ Νόου" κι έδωσε την ευκαιρία στην Ατλέτικο Μαδρίτης να την φτάσει στην κορυφή της βαθμολογίας, σε περίπτωση που νικήσει την Αθλέτικ Μπιλμπάο (13/12, 19:15). Ο Λιονέλ Μέσι άνοιξε το σκορ για τους "μπλαουγκράνα" στο 38ο λεπτό με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ. Τα πράγματα έγιναν ακόμη ευκολότερα για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε στο 62', όταν ο Ιβάν Ράκιτιτς με τρομερό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Λουξ, δίνοντας "αέρα" δύο τερμάτων στους Καταλανούς.

Παρόλα αυτά, η "Ντέπορ" δεν τα παράτησε και επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα στο 77', με σκόρερ τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ. Ο Ισπανός επιθετικός βγήκε απέναντι στον Κλαούντιο Μπράβο και με όμορφο πλασέ μείωσε σε 2-1. Αυτό ήταν το 11ο γκολ για τον 27χρονο άσο στην La Liga, αποδεικνύοντας πως βρίσκεται σε τρομερή φόρμα. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Λούκας από εκτελεστής έγινε δημιουργός, έστρωσε στον Άλεξ Μπεργαντίνιος, κι αυτός με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ με το εξωτερικό(!) έφερε το ματς στα ίσα και χάρισε έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Ζόρντι Άλμπα (77' Ματιέ), Μπουσκέτς, Ινιέστα, Ράκιτιτς, Μέσι, Σάντρο (68' Ελ Χανταντί), Σουάρες.

Λα Κορούνια (4-3-1-2): Λουξ, Λάουρε, Αρίμπας, Σίντνεϊ, Ναβάρο, Μπεργαντίνιος, Χουανφράν (70' Καρντόσο), Λουιζίνιο (46' Λάμας), Λούκας, Ζόναθαν (58' Λουίς Αλμπέρτο).

Η Σεβίλλη "τα χρειάστηκε" απέναντι στην μαχητική Σπόρτινγκ Χιχόν, αλλά η "χρυσή αλλαγή", Κεβίν Γκαμεϊρό έδωσε τη λύση με δύο γκολ μέσα σε διάστημα έξι λεπτών (75', 80'). Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν την -καλά στημένη- άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι Σεβιγιάνοι είχαν τρεις καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, όμως τα σουτ των Ενζονζί, Φερνάντο Γιορέντε και Βιτόλο δεν ανησύχησαν τον Ιβάν Κουεγιάρ.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 69' ο Έμερι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Κεβίν Γκαμεϊρό στη θέση του Βιτόλο. Η απόφασή του αποδείχθηκε καταλυτική, αφού στο 76' ο Γάλλος άσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από τη σημείο του πέναλτι. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Γιορέντε από τον Λουίς Ερνάντες, ο οποίος είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια, καθώς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο 29χρονος επιθετικός "κλείδωσε την υπόθεση" νίκη με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής. Στις καθυστερήσεις ο Έβερ Μπανέγκα έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς "τράνταξε" το δεξί δοκάρι του Κουεγιάρ.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Σέρχιο Ρίκο, Μαριάνο, Ραμί, Κολοντζίετσακ, Εσκουδέρο, Ενζονζί (46' Κονοπλιάνκα), Κριχόβιακ, Βιτόλο (69' Γκαμεϊρό), Κρον Ντέλι, Μπανέγκα, Γιορέντε (82' Ρέγες).

Σπόρτινγκ Χιχόν (4-2-3-1): Κουεγιάρ, Μέρε (61' Μενέντεζ), Εσπινόθα, Λουίς Ερνάντες, Ίσμα Λόπες, Μασκαρέλ, Νάτσο Κάσες, Χαλίλοβιτς, Τζόνι, Εντί (78' Αΐτ-Ατμάν), Κάρλος Κάστρο (59' Λόρα).

# Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε το 50ό γκολ μέσα στο 2015, ενώ έχει και 25 ασίστ.