15η αγ.: Σκόνταψε η Μπαρτσελόνα, συνήλθε η Βαλένθια (VIDEOS)

Στις προηγούμενες δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις κόντρα στην Αλμερία και την Βαλένθια, η Μπαρτσελόνα είχε χαμογελάσει στο φινάλε, εν προκειμένω όμως, δεν εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε κι έμεινε στο 0-0 με την Χετάφε. Επέστρεψε στις νίκες η Βαλένθια (3-0 την Ράγιο Βαγεκάνο).

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε κατέγραψε 23 τελικές προσπάθειες έναντι μόλις τεσσάρων εκείνης του Κοσμίν Κόντρα, ωστόσο αυτό που έχει σημασία είναι ότι το ματς του "Αλφόνσο Πέρεθ" έληξε 0-0 και πως η Ρεάλ καμαρώνει πλέον στο +4 από την "αιώνια" αντίπαλό της.

Απόντος του τραυματία Νεϊμάρ (σ.σ. ο Πέδρο επανήλθε στο αρχικό σχήμα), η Μπαρτσελόνα όχι μόνο δεν απείλησε στο πρώτο μέρος, αλλά η καλύτερη ευκαιρία ανήκε στον Άνχελ Λαφίτα, ο οποίος νικήθηκε από τον Κλαούντιο Μπράβο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι "μπλαουγκράνα" ανέβασαν ρυθμούς, ο Λιονέλ Μέσι σημάδεψε τη συμβολή των δοκών με φάουλ (στο 52') και απείλησε σε δύο ακόμη περιπτώσεις, ωστόσο το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Βελάθκεθ, Νάλντο, Βαλέρα, Αλέξις, Λασέν, Μίτσελ, Σαράμπια, Γιόντα (75' Πέδρο Λεόν), Λαφίτα (70' Ντιέγκο Κάστρο), Σαμίρ (62' Άλβαρο Βάθκεθ).

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Ματιέ, Πικέ, Ζόρντι Αλμπα, Ντάνι Αλβες (81' Αντριάνο), Μπουσκέτς, Τσάβι, Ράκιτιτς (65' Ινιέστα), Πέδρο (77' Μουνίρ), Μέσι, Λουίς Σουάρες.

Ύστερα από τέσσερις απώλειες, η Βαλένθια νίκησε 3-0 την Ράγιο Βαγεκάνο και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από την τέταρτη Σεβίλλη (σ.σ. παίζει την Κυριακή με την Εϊμπάρ). Ο καλυπτόμενος Σοφιάν Φεγκουλί άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Αντόνιο Μπαραγάν, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε το προβάδισμα των "νυχτερίδων" στο 34' και λίγες στιγμές αργότερα ο Πάμπλο Πιάτι πήρε τη σκυτάλη με προβολή. Η αποβολή του Αντρέ Γκόμες στο 70ό λεπτό δεν επηρέασε τους γηπεδούχους, αν κρίνει κανείς ότι η μοναδική καλή ευκαιρία μέχρι το φινάλε χάθηκε από τον Ροντρίγκο στο 80', ωστόσο τα χαμόγελα πάγωσαν όταν ο Πιάτι αποχώρησε τραυματίας στο 83'.

Βαλένθια (4-2-3-1): Άλβες, Μπαραγάν, Μουσταφί, Οταμέντι, Γκαγιά, Φουέγο, Αντρέ Γκόμες, Φεγκουλί (77' Ροντρίγκο), Ντε Πάουλ (74' Αουγκούστο), Πιάτι (83' Ορμπάν), Νεγρέδο.

Ράγιο Βαγεκάνο (4-2-3-1): Άλβαρες, Τίτο, Αμάγια (60' Μανούτσο), Μορθίγιο, Ινσούα, Μπαένα (82' Κλαβερία), Χοθαμπέντ, Ακίνο (66' Λικά), Μπουένο, Κακουτά, Λέο Μπαπτιστάο.

# Ο Λουκάς Βύντρα αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο κι ο Νίκος Καράμπελας μέχρι το 68ο λεπτό του ματς της Λεβάντε με την Κόρδοβα.

# Η Μπαρτσελόνα μετρά 13 δοκάρια στο πρωτάθλημα, εκ των οποίων τα οκτώ από τον Λιονέλ Μέσι!

# Δύο πέναλτι εκατέρωθεν μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα δεν είδε ο διαιτητής για χέρι (21' Χουάν Βαλέρα - 22' Ντάνι Άλβες).