16η αγ.: Επέστρεψε με "πεντάρα" η Μπαρτσελόνα (VIDEO)

Η Μπαρτσελόνα άφησε πίσω της την ισοπαλία με την Χετάφε κι επικρατώντας 5-0 της Κόρδοβα μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα ο Λουίς Σουάρες.

Παραβιάζοντας τρεις φορές την εστία του Χουάν Κάρλος στα τελευταία λεπτά, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε 5-0 της Κόρδοβα στο "Καμπ Νόου" κι επανήλθε στις επιτυχίες μετά το 0-0 με την Χετάφε.

Το ξεκίνημα ήταν ονειρικό για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο φορμαρισμένος Πέδρο εκμεταλλεύθηκε μια φανταστική μπαλιά του Ιβάν Ράκιτιτς και άνοιξε το σκορ, αλλά μέχρι τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η συντριπτική κατοχή των "μπλαουγκράνα" δεν είχε ουσία.

Το ρολόι σημάδευε το 53ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Πέδρο, ο Λουίς Σουάρες κοντρόλαρε ωραία και με ένα τσίμπημα της μπάλας διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων, πανηγυρίζοντας το πρώτο του γκολ στην Primera. Το ματς έδειχνε τελειωμένο από τη στιγμή που η Κόρδοβα ήταν ανύπαρκτη στο επιθετικό σκέλος, ωστόσο τίποτα δεν προμήνυε τι θα συμβεί στο φινάλε.

Αρχικά, ο Ζεράρδ Πικέ βρήκε δίχτυα με κεφαλιά στο 80' κι εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος σκόραρε στο 82ο λεπτό με σουτ έπειτα από κόρνερ και στο 91ο με μία μαγική ενέργεια, συμβάλλοντας στην πιο εμφατική νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Κόρδοβα σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Μοντόγια, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Ράκιτιτς (65' Τσάβι), Μπουσκέτς, Ινιέστα (76' Ραφίνια), Μέσι, Πέδρο, Σουάρες.

Κόρδοβα (4-5-1): Χουάν Κάρλος, Καμπαμπαντάλ, Ινίγο Λόπεθ (60' Πινίγιος), Πάντιτς, Κρέσπο, Καρτάμπια, Λούσο (72' Ρόσι), Ντέιβιντ, Εκένγκ, Μπόρχα Γκαρθία (75' Λόπες Σίλβα), Γκιλάς.

"Νυχτερίδες" τετράδας

Με γκολ του Πάκο Αλκάθερ στο 31ο λεπτό, η Βαλένθια πέρασε νικηφόρα από τη δύσκολη έδρα της Εϊμπάρ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Primera Division.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο δεν πήρε καλό βαθμό στο δημιουργικό κομμάτι, αλλά εκμεταλλευόμενη ένα αμυντικό λάθος, κατάφερε να φύγει με ψηλά το κεφάλι από μία έδρα, όπου μέχρι πρότινος είχε "αλωθεί" μόνον από την ασυναγώνιστη Ρεάλ Μαδρίτης και την Λα Κορούνια.

Εϊμπάρ (3-4-2-1): Ιρουρέτα, Καστεγιάνο, Αλμπεντόσα, Νάβας, Μποβέντα (78' Κάπα), Μπόατενγκ, Ντάνι Γκαρθία, Μπερχόν (46' Άμπραχαμ), Πιοβακάρι, Ντελ Μοράλ (70' Λέκιτς), Αρουαμπαρένα.

Βαλένθια (3-5-2): Άλβες, Μουσταφί, Οταμέντι, Ορμπάν, Φεγκουλί (60' Μπαραγάν), Φουέγο, Παρέχο, Πιάτι (71' Γκαγιά), Ντε Παούλ (91' Ροντρίγκο), Νεγρέδο, Αλκάθερ.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Δεκεμβρίου 2014

21:45 Θέλτα - Αλμερία 0-1

(17' Χεμέντ)

Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014

17:00 Μπαρτσελόνα - Κόρδοβα 5-0

(2' Πέδρο, 53' Σουάρες, 80' Πικέ, 82', 91' Μέσι)

19:00 Λεβάντε - Ρεάλ Σοθιεδάδ 1-1

(93' πέν. Ίβανσιτς - 48' Κανάλες)

21:00 Εϊμπάρ - Βαλένθια 0-1

(31' Αλκάθερ)

23:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Εσπανιόλ 1-3

(45' Μπατιστάο - 9', 90+5' Γκαρθία, 76' Λούκας)

20:00 Ρεάλ Μαδρίτης - Σεβίλλη

*** Η αναμέτρηση μεταξύ της Ρεάλ Μαδρίτης και της Σεβίλλης θα διεξαχθεί στις 4 Φεβρουαρίου εξαιτίας της συμμετοχής των "μερένγκες" στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων.

Οι συνθέσεις και τα videos των υπόλοιπων αγώνων

Θέλτα (4-3-3): Σέρχιο Άλβαρες, Μαλό, Καμπράλ, Φοντάς, Κάστρο, Φερνάντες, Ραντόγια (54' Άλεξ Λόπες), Κρον-Ντέλι, Ορεγιάνα, Τσάρλες (82' Λαριβέι), Μίνα (67' Νολίτο).

Αλμερία (4-2-3-1): Χουλιάν, Ναβάρο, Βελές, Τρουχίγιο, Ντουμπαρμπιέρ, Βέρσα, Παρτέι, Ζόνγκο (76' Μπιφούμα), Κορόνα (93' Κίκε), Έντγκαρ Μέντες (85' Ντος Σάντος), Χεμέντ.

Λεβάντε (4-4-2): Μαρίνιο, Ιβάν, Ναβάρο, Βύντρα, Καράμπελας (75' Ρουμπέν. Γκαρθία), Μοράλες, Ντιόπ, Σιμάο (55' Σισοκό), Ίβανσιτς, Κασαντεσούς, Μπαράλ (67' Μάρτινς).

Ρεάλ Σοσιεδάδ (4-2-3-1): Ρούλι, Κάρλος Μαρτίνεθ, Ανσοτέγκι, Ινίγκο Μαρτίνεθ, Ντε Λα Μπέλα, Μπεργκάρα, Γκρανέρο, Πριέτο, Κανάλες (91' Γιούρι), Ερβίας (65' Πάρντο), Φινμπόγκασον (81' Ίκερ Ερνάντεθ).

Ράγιο Βαγεκάνο (3-5-2): Άλβαρεθ, Ινσούα, Κίνι, Τίτο, Ινσούα, Μορένο, Χοσαμπέντ, Μπαένα, Ποθουέλο, Κακουτά, Μπαπτιστάο (73' Μανούτσο), Μπουένο

Εσπανιόλ (5-3-2): Κασίγια, Κολότο, Αρμπίγια, Φουέντες, Γκονθάλεθ, Μπερτράντ, Σάντσεθ, Σεβίγια (56' Μοντανιές), Βάθκεθ (86' Λόπεθ), Γκαρθία, Καϊσέδο (62' Στουάνι)