18η αγ.: Επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ, σκόνταψε η Βαλένθια (VIDEOS)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο επανήλθε στο αρχικό σχήμα και η Ρεάλ Μαδρίτης στις επιτυχίες, καθώς η Εσπανιόλ δεν κατάφερε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" (3-0).

Η επιστροφή του Κριστιάνο Ρονάλντο στην ενδεκάδα, η συνύπαρξη Πέπε-Ραφαέλ Βαράν στο κέντρο της άμυνας για να ξεκουραστεί ο Σέρχιο Ράμος και η χρησιμοποίηση του Φάμπιο Κοεντράο αντί του Μαρσέλο στο αριστερό άκρο της άμυνας ήταν οι πιο σημαντικές κινήσεις του Κάρλο Αντσελότι.

Ο Καρίμ Μπενζεμά σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού στο 10', αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Γκάρεθ Μπέιλ βρήκε με μακρινή διαγώνια μπαλιά ακριβείας τον Ρονάλντο, εκείνος γύρισε υπέροχα με τη μία και ο επερχόμενος Χάμες Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ.

Το τρομερό γκολ με φάουλ του Μπέιλ στο 28ο λεπτό έβαλε για τα καλά σε θέση οδηγού τους "μερένγκες", οι οποίοι είχαν τον πλήρη έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κι εν τέλει επανήλθαν στις επιτυχίες μετά τις ήττες από Βαλένθια (στην Primera), Ατλέτικο Μαδρίτης (Copa del Rey).

Η αυστηρή αποβολή του Φάμπιο Κοεντράο στο 53ο λεπτό, μάλιστα, δεν εμπόδισε την Ρεάλ Μαδρίτης να ξαναβρεί δίχτυα (στο 76ο με γκολ του Νάτσο Φερνάντεθ που είχε περάσει ως αλλαγή) και να αποδείξει ότι δεν καταλαβαίνει από αριθμητικά μειονεκτήματα.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κασίγιας, Αρμπελόα, Πέπε, Βαράν, Κοεντράο, Ροντρίγκες (54' Νάτσο), Κρόος (81' Κεντίρα), Ίσκο, Μπέιλ, Μπενζεμά (63' Ιλαραμέντι), Ρονάλντο.

Εσπανιόλ (4-3-3): Κασίγια, Αρμπίγια, Κολότο, Άλβαρο, Φουέντες, Κάνιας, Ζοάν (68' Στουάνι), Βίκτορ Σάντσες (62' Λούκε), Σέρχιο Γκαρσία (82' Άμπραχαμ), Καϊσέδο, Μοντάνες.

Απώλεια στο "Μπαλαΐδος"

Η Βαλένθια ταξίδεψε στο "Μπαλαΐδος" με ανεβασμένη ψυχολογία χάρη στη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Θέλτα (1-1), η οποία έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των έξι ηττών.

Ο Ντιέγκο Άλβες απέκρουσε το πέναλτι του Φαμπιάν Ορεγιάνα στο 28ο λεπτό και ακόμα μία προσπάθεια του Χιλιανού, προτού οι "νυχτερίδες" πάρουν το προβάδισμα με δυνατό σουτ του Ροντρίγκο (φέρει ευθύνη ο Σέρχιο Άλβαρες).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτά, ωστόσο μόνο η Θέλτα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και δη με τον Ορεγιάνα, ο οποίος εξιλεώθηκε για τις χαμένες ευκαιρίες και σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας του στο πρωτάθλημα από τη νίκη στο "Καμπ Νόου" (1 Νοεμβρίου).

Θέλτα (3-5-2): Σέρχιο Άλβαρες, Ραντόγια, Σέρζι Γκόμες, Φοντάς, Μαλό (46' Νολίτο), Πάμπλο Ερνάντες, Αουγκούστο Φερνάντες (79' Μπόρχα Φερνάντες), Κρον Ντέλι, Κάστρο, Ορεγιάνα, Τσάρλες.

Βαλένθια (4-4-2): Ντιέγκο Άλβες, Μπαραγάν, Μουσταφί, Οταμέντι, Ορμπάν, Ροντρίγκο (92' Ζοάο Κανσέλο), Έντσο Πέρες, Παρέχο (80' Φουέγο), Αντρέ Γκόμες, Αλκάθερ, Νεγρέδο (65' Ντε Παούλ).

# Ο Κριστιάνο Ρονάλντο προηγείται σε γκολ (26) και ασίστ (9) στην Primera Division