21η αγ.: Ματσάρα στο "Καμπ Νόου" (VIDEO)

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε δύο φορές στο "Καμπ Νόου", αλλά η Μπαρτσελόνα ανέτρεψε τα δεδομένα μέσα σε δύο λεπτά, επικράτησε 3-2 και μείωσε στον έναν βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Κινητήριος μοχλός της Μπαρτσελόνα στο ξεκίνημα ήταν ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος απείλησε στο 12ο λεπτό (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σέρχιο Ασένχο) και το 20ό (δεν βρήκε το στόχο για λίγα εκατοστά).

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό με τον Ντένις Τσέρισεβ, έπειτα από σουτ του Μάριο Γκασπάρ, αλλά οι "μπλαουγκράνα" ισοφάρισαν χάρη στο 22ο γκολ του Νεϊμάρ σε 27 αγώνες.

Το αβίαστο λάθος του Ζεράρδ Πικέ στο 51ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στα "κίτρινα υποβρύχια" να ανακτήσουν το προβάδισμα με τον Λουσιάνο Βιέτο (15ο γκολ στη σεζόν), αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά τα δεδομένα άλλαξαν χάρη στο δυνατό σουτ του Ραφίνια (στο 53') και το πλασέ του Λιονέλ Μέσι (στο 55').

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό το κοινό του "Καμπ Νόου" σηκώθηκε στο πόδι αρκετές φορές, αφού αρχικά ορθώς δεν χρίστηκε σκόρερ ο Βίκτορ Ρουίς (καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ), εν συνεχεία κακώς δεν δόθηκε πέναλτι στον Νεϊμάρ και στην επαναφορά ο Λουίς Σουάρες δεν βρήκε δίχτυα προ κενής εστίας.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Πικέ, Μασεράνο, Ντάνι Αλβες, Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς (72' Ματιέ), Ραφίνια (87' Ράκιτιτς), Ινιέστα, Νεϊμάρ, Μέσι, Λουίς Σουάρες (78' Πέδρο).

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Ασένχο, Βίκτορ Ρουίθ, Μουσάκιο, Μάριο, Ζάουμε Κόστα, Μπρούνο, Πίνα (76' Τριγκέρος), Τσερίσεβ, Ντος Σάντος (84' Μόι Γκόμεθ), Βιέτο, Τζιοβάνι (89' Ούτσε).

# O Νεϊμάρ έχει συμμετοχή στα έξι από τα τελευταία επτά γκολ της Μπαρτσελόνα ανεξαρτήτου διοργάνωσης (πέντε ως σκόρερ και μία ως δημιουργός)