29η αγ.: Εννιά η Ρεάλ, πέντε ο Ρονάλντο, κανένα στο ντέρμπι (VIDEOS)

Στην πιο εντυπωσιακή εμφάνισή της για φέτος, η Ρεάλ Μαδρίτης ισοπέδωσε με 9-1 τη Γρανάδα, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Κριστιάνο Ρονάλντο που σημείωσε 5 γκολ. Βαλένθια και Βιγιαρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής στην Primera Division.

Καταιγιστική η Ρεάλ Μαδρίτης στο παιχνίδι με τη Γρανάδα στο " Σαντιάγκο Μπερναμπέου". Με πέντε γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο, συνέτριψε με 9-1 την αντίπαλό της και έστειλε μήνυμα ότι θα παλέψει μέχρις εσχάτων για τον τίτλο. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης άρχισε κάπως μουδιασμένα το ματς και μάλιστα επέτρεψε στη Γρανάδα να κάνει μία καλή τελική στο 13' δείχνοντας ότι θα αποτελέσει σκληρό καρύδι. Οταν όμως η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 25' με τον Μπέιλ, οι διαθέσεις άλλαξαν άρδην και οι πρωταθλητές Ευρώπης απλώς ισοπέδωσαν τον αντίπαλό τους. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος μέσα σε διάστημα οκτώ αγωνιστικών λεπτών (30-38) βρήκε δίχτυα τρεις φορές και εξασφάλισε κατά αυτόν τον τρόπο το τρίποντο για την ομάδα του. Το χατ-τρικ πάντως δεν είναι το πιο γρήγορα στην ισπανική Λίγκα αφού ο Βίγια κατά το παρελθόν τα έχει καταφέρει σε έξι λεπτά.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Ρεάλ είναι εξίσου καταιγιστική και με άλλα τρία γκολ σε τέσσερα λεπτά (δύο από τον Μπενζεμά στο 52' και στο 56' και ένα από τον Ρονάλντο στο 54') ανέβασε το δείκτη του σκορ σε επίπεδα στρατόσφαιρας (7-0) κάνοντας παράλληλα και επίδειξη δύναμης. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Γρανάδα σ' αυτόν τον ορυμαγδό ήταν να μειώσει με τον Ιμπάνιεθ στο 73' αλλά και να κάνει και το 8-1 με το αυτογκόλ του Μάινθ στο 82'. Το μεσημέρι (ανήμερα του Πάσχα για τους Καθολικούς) έκλεισε με τον...κλασικό τρόπο. Γκολ του Ρονάλντο (το 5ο προσωπικό) και το σκορ έγινε... 9-1 για τη Ρεάλ. Hταν η πρώτη φορά στην καριέρα του στη Ρεάλ που βρήκε 5 φορές δίχτυα σ' ένα ματς.

Ρεάλ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Αρμπελόα, Μαρσέλο, Βαράν, Μόντριτς, Μπέιλ, Κρόος (57' Ιγιαραμέντι), Χάμες (61' Χεσέ), Ρονάλντο, Μπενζεμά (61' Ερνάντες)

Γρανάδα: Όιερ, Μάινθ, Μπαμπίν (61' Μουρίγιο), Φουλκέρ, Ιτούρα, Ρίκο (57' Εντι), Χουάν Κάρλος, Ιμπάνιεθ, Καντέιας, Ελ Αραμπί, Ροτσίνα (53' Πίτι)

Το derbi valenciano δεν βρήκε νικητή και η Βαλένθια "πλήρωσε" το 0-0 με τη Βιγιαρεάλ, αφού παρέδωσε κι επίσημα την 3η θέση στην Ατλέτικο Μαδρίτης, βλέποντας ταυτόχρονα τη Σεβίλλη να πλησιάζει για τις θέσεις του Champions League. Οι "νυχτερίδες" είχαν επικρατήσει στο παιχνίδι του 1ου γύρου, κάτι που αποτελούσε... κακό οιωνό, αφού ποτέ δεν έχουν κάνει το "νταμπλ" επί των γειτόνων τους.

Στον αγώνα του "Μεστάγια" δεν έμοιαζαν ικανοί για κάτι τέτοιο. Το παιχνίδι ήταν κακό, με χαμηλό τέμπο και τις δύο ομάδες να προτιμούν τη δύναμη και τις μονομαχίες από το ποδόσφαιρο. Μόλις ένα σουτ βρήκε στόχο στο 1ο ημίχρονο (ο Ντιέγκο Άλβες δεν είχε πρόβλημα με τον Γεράρδο Μορένο), με συνέπεια ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο να ρίξει στο παιχνίδι τους Άλβαρο Νεγρέδο και Ροδρίγο στο 2ο ημίχρονο, ψάχνοντας το 1-0. Αυτό δεν ήρθε ποτέ, παρότι ο Πάκο Αλκάθερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 80', στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα, όπου καταλογίστηκε σωστά οφσάιντ.

Βαλένθια (4-3-3): Άλβες, Μπαραγάν, Μουσταφί, Οταμέντι, Γκαγιά (67' Ορμπάν), Παρέχο, Φουέγο, Γκόμες, Φεγκουλί (65' Ροδρίγο), Αλκάθερ (78' Νεγρέδο), Πιάτι

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Ασένχο, Γκασπάρ, Μουσάτσιο, Μπέιλι, Κόστα, Ζό. ντος Σάντος (73' Αλφόνσο), Τριγκέρος, Πίνα, Κάμπελ (64' Ρουκάβινα), Βιέτο, Μορένο (61' Ζι. ντος Σάντος)

# Με τα 5 γκολ, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 36 στο πρωτάθλημα, προσπέρασε τον Λιονέλ Μέσι και κατέρριψε μία σειρά από ρεκόρ.