31η αγ.: "Πεντάρα" η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης διέσυρε με 5-1 τη Ρεάλ Μπέτις στο "Βιθέντε Καλδερόν" και μείωσε τη διαφορά στους 6 βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, η οποία γνώρισε την ήττα με 2-1 στο Clasico από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης σημείωσε την πιο ευρεία νίκη της στο πρωτάθλημα για φέτος, καθώς επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-1 της Ρεάλ Μπέτις στο "Βιθέντε Καλδερόν". Στο πρώτο 25λεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους "ροχιμπλάνκος" να επιχειρούν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση, με το γνωστό reactive παιχνίδι τους. Μετά το 30' οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε ανέβασαν την απόδοσή τους και έφθασαν στο γκολ με τον Φερνάντο Τόρες. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 42' ο Αντουάν Γκριεζμάν έδωσε σημαντικό προβάδισμα νίκης στην ομάδα του, με "σκαφτό" σουτ, το οποίο μπέρδεψε τον γκολκίπερ της Μπέτις, Αντόνιο Αντάν.

Οι Σεβιγιάνοι "ανοίχτηκαν" στο δεύτερο μέρος προκειμένου να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, με αποτέλεσμα να αφήσουν κενά στα μετόπισθεν, τα οποία κι εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Χουανφράν. Οι παίκτες της Μπέτις κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ στο 79' με τον Ρούμπεν Κάστρο, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν με το δεύτερο προσωπικό γκολ του διαμόρφωσε το 4-1. Στις καθυστερήσεις, ο νεαρός Τόμας Ταρπέι, ύστερα από ασίστ του Γάλλου επιθετικού, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για 5η φορά στο ματς,

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-3-3): Ομπλάκ, Μονσάλβε, Φιλίπε Λουίς, Χουανφράν, Φερνάντες (78' Κρανεβίτερ), Γκάμπι, Σαούλ Νίγκεθ (69' Ταρπέι), Κόκε, Τόρες, Γκριεζμάν.

Μπέτις (4-2-3-1): Αντάν, Μολινέρο, Βέστερμαν, Πετσέλα, Μοντόγια, Εντιαγέ, Θεμπάγιος, Φαμπιάν (46' Καντίρ), Μουσόντα (71' Τσάβι Τόρες), Θεχούδο (59' Νταμιάο), Ρουμπέν Κάστρο.