33η αγ.: Η Ατλέτικο νίκησε την Χετάφε κι έχασε τον Κόστα

"Πύρρειος" αποδείχθηκε η νίκη 2-0 της Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Χετάφε στο ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας, αφού ο Ντιέγκο Κόστα επέστρεψε από τραυματισμό, έχασε πέναλτι, σκόραρε και τραυματίστηκε ξανά.

Οι "ροχιμπλάνκος" προέρχονταν από τον θρίαμβο με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, αλλά η κόπωση ήταν φυσιολογική. Η επιστροφή του Ντιέγκο Κόστα στην ενδεκάδα βοήθησε την επιθετική λειτουργία των φιλοξενουμένων, απέναντι σε μία ομάδα που κινδυνεύει με υποβιβασμό. Στο 40ό λεπτό της συνάντησης, ένας ανέλπιστος σκόρερ, ο Ντιέγκο Γκοδίν, εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία των γηπεδούχων μετά από διώξιμο της άμυνας και νίκησε τον Κοδίνα, ανοίγοντας το σκορ. Το παιχνίδι, πλέον, ήταν της Ατλέτικο και μόνο εκείνη μπορούσε να το χάσει. Ο Τιμπό Κουρτουά ήταν θεατής σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα και όταν χρειάστηκε να επέμβει, το έκανε με απόλυτη συνέπεια.

Στο 65ο λεπτό, ο Λαφίτα ανέτρεψε τον Μιραντα στην περιοχή της Χετάφε και ο Κόστα έστησε την μπάλα στη βούλα του πέναλτι. Ο πολιτογραφημένος Ισπανός απέτυχε να σκοράρει για 3η φορά φέτος σε πέναλτι ( πιθανότατα διότι κοιτούσε τα... οπίσθια ενός φιλάθλου), αλλά όπως συνέβη και στις προηγούμενες περιπτώσεις, σε αυτά τα παιχνίδια εν τέλει σκόραρε και η Ατλέτικο νίκησε. Το αναμενόμενο τέρμα σημειώθηκε στο 84ο λεπτό, ωστόσο ο σκόρερ 26 τερμάτων στην Primera Division χτύπησε στο δοκάρι και με το αίμα να βγαίνει από το πόδι του, ξέσπασε σε κλάματα από τον πόνο. Αν και αποχώρησε σε φορείο, η Ατλέτικο λίγα λεπτά μετά από τη λήξη του αγώνα ανακοίνωσε ότι δεν υπέστη κάποιο κάταγμα, αφήνοντας μία νότα αισιοδοξίας σε μία σπουδαία βραδιά για τον σύλλογο που ισοφάρισε το ρεκόρ νικών σε μία σεζόν (26 από το 1995-1996, τη σεζόν του νταμπλ) και τα ρεκορ γκολ σε μία σεζόν (107 σε όλες τις διοργανώσεις, επισης από το 1995-1996).

Χετάφε (4-2-3-1): Κοδίνα, Αρόγιο, Αλέξις, Ράφα, Λάγο (80' Σαμίρ), Ροδρίγκεθ, Μοσκέρα (68' Λασέν), Λεόν, Κάστρο (57' Κολούνγκα), Λαφιτα, Μάρικα

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Κουρτουά, Χουανφράν, Γκοδίν, Μιράντα, Λουίς, Γκαρθία (72' Ντιεγκο), Σουάρεθ, Γκάμπι, Κόκε, Κόστα (86' Ροντρίγκες), Βίγια (62' Αντριάν)

# Η ανάλυση του αγώνα από το προπονητικό επιτελείο της Ατλέτικο έχει περάσει σε άλλο επίπεδο. Ο Χερμάν Μπουργκος με γυαλιά Google!

# Σπουδαία κίνηση από τους φίλους της Βαλένθια, που φώναζαν ρυθμικά "η Έλτσε ανήκει στην Primera Division".