34η αγ.: Με την ψυχή στο στόμα η Μπαρτσελόνα την Αθλέτικ

Η Μπαρτσελόνα τα χρειάστηκε απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, αλλά έφτασε στη νίκη 2-1 με ανατροπή χάρη σε γκολ των Πέδρο και Λιονέλ Μέσι και παρέμεινε "ζωντανή" στη μάχη του τίτλου μετά από 34 αγωνιστικές.

34η αγ.: Με την ψυχή στο στόμα η Μπαρτσελόνα  την Αθλέτικ

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό και το κοινό του "Καμπ Νόου" παρακολούθησε αρκετές ευκαιρίες πριν αρχίσει ο χορός των γκολ. Ο Χεράρδο Μαρτίνο παρέταξε μία ομάδα με τον Λιονέλ Μέσι στη φυσική θέση του και τον Τσεσκ Φάμπρεγας στον πάγκο και η δημιουργία επικίνδυνων στιγμών έγινε αμέσως πιο εύκολη υπόθεση. Όχι και το γκολ, όμως, αφού ο Γκόρκα Ιραϊθόθ αποτέλεσε αξεπέραστο εμπόδιο για αρκετά λεπτά. Η προβληματική άμυνα των γηπεδούχων έδωσε την ευκαιρία και στους Βάσκους να απειλήσουν, κυρίως με αντεπιθέσεις. Ο Σέρχιο Πίντο δεν ενέπνεε την ίδια σιγουριά, αλλά έκανε ορισμένες επεμβάσεις και σώθηκε από το δοκάρι στο 30' σε σουτ του Αρίτς Αντούριθ. Δύο λεπτά αργότερα, το ίδιο συνέβη και με τον Αλέξις Σάντσες, ενώ ούτε ο Χιλιανός ούτε ο Πέδρο κατάφεραν να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι "μπλαουγκράνα" δημιουργούσαν διαρκώς ευκαιρίες, αλλά στο 51' ο Αντούριθ με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ. Τα λευκά μαντηλάκια έκαναν την εμφάνισή τους στις εξέδρες, ενώ η είσοδος του Φάμπρεγας έφερε ορισμένες αποδοκιμασίες. Η ψυχολογία δεν ήταν στο καλύτερο σημείο για την Μπαρτσελόνα, κάτι που φάνηκε από τα τετ α τετ των Πέδρο και Μέσι που πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Στο 72ο λεπτό, ο Ισπανός αποζημίωσε το κοινό με το 15ο φετινό τέρμα του και 2 λεπτά αργότερα, με εκτέλεση φάουλ, ο Μέσι ανέτρεψε τα δεδομένα. Ο Αργεντινός, ο Κριστιάν Τέγιο και ο Πέδρο έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες στη συνέχεια για να αποφύγουν αγχωτικό φινάλε, όπως και ο Χαβιέρ Μαστσεράνο (που ψάχνει το πρώτο γκολ της καριέρας του από το 2010), με τον τελευταίο να σώζει την κατάσταση στις καθυστερήσεις.

Μπαρτσελόνα (4-1-2-3): Πίντο, Άλβες, Μπάρτρα, Μαστεράνο, Αντριάνο, Σονγκ, Τσάβι (70' Φάμπρεγας), Ινιέστα, Αλέξις (87' Τέγιο), Μέσι, Πέδρο

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Σαν Χοσέ, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Ιτουράσπε (83' Μπενιάτ), Μοράν (64' Ρίκο), Σουσαέτα (86' Τοκέρο), Ερέρα, Μουνιαΐν, Αντούριθ

Το live της αναμέτρησης

# Η αναμέτρηση της Βαγιαδολίδ με τη Ρεάλ Μαδρίτης αναβλήθηκε για τον Μάιο, εξαιτίας των υποχρεώσεων των "μερένγκες" σε Copa del Rey και Champions League, με συνέπεια να "πυροδοτηθούν" αντιδράσεις από πλευράς γηπεδούχων που δίνουν μάχη παραμονής.

# Ο Ορέστης Καρνέζης διατήρησε τη θέση του κάτω από την εστία της Γρανάδα, αλλά δέχθηκε 4 τέρματα από τη φορμαρισμένη Σεβίλλη.

# Ο Λουκάς Βύντρα αγωνίστηκε για 90 λεπτά σε θέση στόπερ στο 0-0 της Λεβάντε με τη Χετάφε. Εκτός αποστολής ο τιμωρημένος Νίκος Καράμπελας.