5η αγ.: Συνήλθε γρήγορα η Ρεάλ (VIDEO)

Η Έλτσε "πάγωσε" το "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" στην αυλαία της 5ης αγωνιστικής, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε άμεσα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έκανε "καρέ", επικράτησε 5-1, επιστρέφοντας στις εντός έδρας επιτυχίες.

Το ματς άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για την Ρεάλ Μαδρίτης, αφού η Έλτσε προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Πέδρο Μοσκέρα από τον Κριστιάνο Ρονάλντο κι εκτέλεσε εύστοχα ο Εντού Αλμπάθαρ, ο οποίος λίγες στιγμές αργότερα απείλησε με δεύτερο γκολ, αγχώνοντας ακόμα περισσότερο τον Κέιλορ Νάβας στο ντεμπούτο του.

Ένα εικοσάλεπτο αργότερα, πάντως, η κατάσταση είχε αλλάξει άρδην, αφού στο 20' ο Γκάρεθ Μπέιλ ισοφάρισε με κεφαλιά (ύστερα από σέντρα του Χάμες Ροντρίγκες), στο 28' ο Ρονάλντο ανέτρεψε τα δεδομένα με ανύπαρκτο πέναλτι που κέρδισε ο Μαρσέλο και στο 32' ο CR7 έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στους "μερένγκες" με κεφαλιά.

Απελευθερωμένη από το σοκ του πρώτου εικοσαλέπτου, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δημιούργησε ουκ ολίγες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε ξανά από την άσπρη βούλα με τον Ρονάλντο (80'), είχε δοκάρι με τον Τόνι Κρόος (83') και ξανασκόραρε με τον Ρονάλντο στις καθυστερήσεις.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-4-2): Νάβας, Καρβαχάλ (65' Αρμπελόα), Βαράν, Ράμος (82' Νάτσο), Μαρσέλο, Ιλαραμέντι, Ίσκο, Κρόος, Μπέιλ, Ροντρίγκες (78' Ερνάντες), Ρονάλντο.

Έλτσε (4-2-3-1): Τίτον, Θίσμα, Πελεγκρίν, Λομπάν, Αλμπάθαρ, Μοσκέρα, Αντριάν (67' Πάσαλιτς), Β. Ροντρίγκες (68' Ερέρα), Κορό (60' Φαΐρ), Ζόνατας.

# Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 186 γκολ σε 169 ματς πρωταθλήματος και τα επτά σε τέσσερις ημέρες