6η αγ.: 400άρης Μέσι, "εξάσφαιρη" Μπαρτσελόνα, εύκολες νίκες για Ρεάλ και Ατλέτικο (VIDEOS)

Με πρωταγωνιστές τους Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έσπασε το φράγμα των 400 γκολ και τον Νεϊμάρ (χατ-τρικ) η Μπαρτσελόνα φιλοδώρησε με έξι γκολ την Γρανάδα στο "Καμπ Νόου" (6-0) κι επανήλθε στις επιτυχίες. Σκόραρε πάλι ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην εκτός έδρας νίκη της Ρεάλ επί της Βιγιαρεάλ με 2-0, καθάρισε από το ημίχρονο η Ατλέτικο (4-0 την Σεβίλλη).

Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε και ξεπέρασε το φράγμα των 400 γκολ στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Γρανάδα και μαζί με τον Νεϊμάρ, ο οποίος έκανε χατ-τρικ, συνέβαλαν τα μέγιστα για να νικήσει η Μπαρτσελόνα με το εμφατικό 6-0.

Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 26ο λεπτό με έναν ελαφρώς τυχερό τρόπο που έχρισε σκόρερ τον Νεϊμάρ, ενώ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι Ιβάν Ράκιτιτς (στο 43' με κεφαλιά) και Νεϊμάρ (στο 45' με σουτ προ κενής εστίας) έβαλαν τέλος στη σεμνή τελετή.

Με κεφαλιά έμελλε να σημειωθεί το 400ό γκολ του Μέσι (στο 62'), τέσσερα λεπτά προτού ο Νεϊμάρ κάνει χατ-τρικ, έπειτα από ασίστ του Αργεντινού σούπερ σταρ, ο οποίος είπε την τελευταία λέξη στο 82', εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά λάθη των φιλοξενούμενων.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Μαστσεράνο, Ματιέ, Αντριάνο, Τσάβι, Μπουσκέτς (64' Μπάρτρα), Ράκιτιτς (58' Σέρζι), Μουνίρ (71' Ραμίρες), Μέσι, Νεϊμάρ

Γρανάδα (4-4-2): Ρομπέρτο, Νιόμ, Μπαμπέν, Μουρίγιο, Φουλκιέρ, Ρίκο (46' Πίτι), Ιτούρα, Γιούστε (46' Πασκουάλ), Μάρκες, Ισαάκ, Ελ Αραμπί (73' Μάρτινς)

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε το ένατο γκολ του στους τέσσερις τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε το νικηφόρο σερί της με το 2-0 επί της Βιγιαρεάλ στο "Μαδριγάλ".

Χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι άφησε πίσω της το κακό ξεκίνημα (ο Ίκερ Κασίγιας έκανε μερικές σημαντικές επεμβάσεις) και στο 32ο λεπτό προηγήθηκε με υπέροχο σουτ του Λούκα Μόντριτς, προτού ο Κριστιάνο Ρονάλντο διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 40'.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές Ευρώπης φρόντισαν να διαφυλάξουν το προβάδισμα, με συνέπεια ο ρυθμός να πέσει αισθητά και το θέαμα να γίνει ιδιαίτερα φτωχό, αφού συν τοις άλλοις οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες.

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Ασένχο, Γκάσπαρ, Μουσάκιο, Ρουίς, Παουλίστα, Κάνι, Τριγκέρος (68' Χ. Ντος Σάντος), Μπρούνο, Γκόμες (61' Εσπινόσα), Ούτσε (65' Ζ. Ντος Σάντος), Βιέτο.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-2-3-1): Κασίγιας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο (76' Νάτσο), Κρόος, Μόντριτς, Μπέιλ, Ροντρίγκες (74' Ιλαραμέντι), Ρονάλντο, Μπενζεμά (84' Ίσκο).

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στην Primera Division η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία επιβλήθηκε 4-0 της Σεβίλλης στο "Βιθέντε Καλδερόν" και διατηρήθηκε στο -2 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Τα δυνατά φάουλ σημάδεψαν το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, ώσπου στο 19ο λεπτό ο Κόκε άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ που πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά. Οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα δύο ευκαιρίες, προτού ο Σαούλ σημειώσει το παρθενικό εφετινό του γκολ με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από πάσα του Μιράντα.

Η κυριαρχία της αντιπάλου του Ολυμπιακού στο Champions League συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, αφού εκτός από τα γκολ των Ραούλ Γκαρθία (στο 82' με πέναλτι) και Ραούλ Χιμένες (στο 90' με κεφαλιά-ψαράκι), χάθηκαν ουκ ολίγες καλές ευκαιρίες.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-5-1): Μογιά, Χουανφράν, Μιράντα, Γοδίν, Ανσάλντι, Τουράν, Σαούλ (66' Γκριεζμάν), Τιάγκο, Γκάμπι (46' Γκαρθία), Κόκε, Μάντζουκιτς (74' Χιμένες).

Σεβίλλη (4-3-3): Μπέτο, Φιγκέιρας, Παρέχα, Κολοτζιέτζακ (46' Μπανέγα), Τρεμουλινάς, Μπιά, Καρίσο, Κριχόβιακ, Βιδάλ (78' Ντεουλοφέου), Βιτόλο (46' Σουάρες), Μπάκα.

# Τα 401 γκολ (359 με την Μπαρτσελόνα - 42 με την Αργεντινή) του Λιονέλ Μέσι έχουν μπει ως εξής: 331 με το αριστερό, 53 με το δεξί, 15 με το κεφάλι, ένα με το σώμα, ένα με το χέρι. Τα 201 έχουν σημειωθεί στο "Καμπ Νόου", τα 12 στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".

# Ο Νεϊμάρ έγινε ο πρώτος Βραζιλιάνος που πετυχαίνει χατ-τρικ για λογαριασμό της Μπαρτσελόνα στην Primera μετά από τον Ριβάλντο (το 2001 κόντρα στην Βαλένθια).

# Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 187 γκολ, ξεπέρασε τον Κάρλος Σαντιγιάνα κι έγινε ο τρίτος σκόρερ στην ιστορία της Ρεάλ στο πρωτάθλημα.

# Ο Λουκάς Βύντρα πέρασε ως αλλαγή στο 15' στη θέση του τραυματία Τόνιο, ενώ ο Νίκος Καράμπελας ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα της Λεβάντε με 2-0 από την Ράγιο Βαγεκάνο.