6η αγ.: Βίοι αντίθετοι για Ατλέτικο και Βαλένθια

Με πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος σκόραρε στην αρχή και το τέλος του αγώνα, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 2-0 την Χετάφε στην τοπική μονομαχία, ενώ αντίθετα, η Βαλένθια έχασε 1-0 από την Εσπανιόλ στην Βαρκελώνη.

Πριν από μία εβδομάδα έβαλε δύο γκολ στην Γαλατάσαραϊ και τώρα έπραξε αναλόγως κόντρα στην Χετάφε , χαρίζοντας στην Ατλέτικο Μαδρίτης τη νίκη με 2-0.

Ο λόγος για τον Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, έπειτα από γέμισμα του Γκάμπι σε απομάκρυνση του Βιθέντε Γκουαΐτα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90ό προ κενής εστίας (από ασίστ του Τζάκσον Μαρτίνες).

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, λίγο έλειψε να εκμεταλλευθούν τα αμυντικά λάθη στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και να ισοφαρίσουν, ενώ ευκαιρίες είχαν και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε έκανε μέχρι το 65' και τις τρεις αλλαγές του, προκειμένου να διατηρήσει μέχρι τέλους το προβάδισμα και εν τέλει το κατάφερε.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Σικέιρα, Γκοντίν, Σάβιτς, Γκάμπι, Σαούλ, Φερέιρα-Καράσκο (46' Κορέα), Όλιβερ Τόρες (65' Τιάγκο), Φερνάντο Τόρες (57' Μαρτίνες), Γκριεζμάν

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Αλέξις, Σουάρες, Βεργκίνι, Βιγκαράι, Χουάν Ροντρίγκεθ (81' Μένσα), Λαφίτα (79' Ά. Βάθκεθ), Λεόν (70' Βαμπέρτο), Μεντράν, Στσέποβιτς, Βίκτορ Ροντρίγκεθ.

Με γκολ του Βίκτορ Άλβαρες στο 18ο λεπτό, η Εσπανιόλ επικράτησε 1-0 της Βαλένθια και ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Primera Division.

Η ομάδα της Βαρκελώνης προηγήθηκε νωρίς με κεφαλιά του Άλβαρες, έπειτα από λάθος αντίδραση του Σάντι Μίνα σε εκτέλεση φάουλ και στη συνέχεια έχασε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της (εξαιρετικός ο Χάουμε Ντομένετς).

Εσπανιόλ (4-2-3-1): Πάου Λόπες, Αρμπίγια, Αντία, Βίκτορ Άλβαρες (71' Μπούργκι), Άλβαρο Γκονσάλες, Ντουάρτε, Βίκτορ Σάντσες (89' Ντιόπ), Κάνιας, Ασένσιο (76' Μορένο), Καϊσέδο, Ερνάν Πέρες.

Βαλένθια (4-3-3): Χάουμε, Αμπντενούρ, Σάντος, Κανσέλο, Γκαγιά (61' Φεγκουλί), Έντσο Πέρες, Φουέγο, Μπακαλί (65' Αλκάθερ), Μπαρμπόζα, Ροντρίγκο, Μίνα (65' Πιάτι).