7η αγ.: Δεν ξεπέρασε την ήττα-σοκ από την Μπαρτσελόνα η Σεβίλλη

Εν αντιθέσει με την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Μπαρτσελόνα, η οποία σημειώθηκε στο τελευταίο λεπτό, η Σεβίλλη έχασε με κάτω τα χέρια από τη Θέλτα (2-0).

Η ομάδα του Βίγκο είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι οι τελευταίοι έκαναν το πρώτο τους σουτ προς την εστία στο 75ο λεπτό (Νεγρέδο).

Ένα τέταρτο νωρίτερα ο Άσπας είχε δώσει το προβάδισμα στη Θέλτα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ντε Λούκας με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Αουσγκούστο χάρισε την τρίτη σερί εντός έδρας νίκη στην ομάδα του (είχε να πετύχει κάτι ανάλογο από το Μάρτιο του 2006).