Ατλέτικο - Μάλαγα 3-1 (VIDEOS)

Η Ατλέτικο επιβλήθηκε με 3-1 της Μάλαγα στο "Β. Καλντερόν" λίγες ημέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό για το Champions League. Τιάγκο, Γκριεζμάν και Γοδίν τα γκολ για τους "ροχιμπλάνκος", με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι δύο ομάδες.

Λίγες μέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό στο "Βιθέντε Καλντερόν" για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, η Ατλέτικο Μαδρίτης επιβλήθηκε της Μάλαγα με 3-1 για την 12η αγωνιστική της Primera Division.

Οι "ροχιμπλάνκος" ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ νωρίς νωρίς στην αναμέτρηση με τον Τιάγκο. Ο Κόκε εκτέλεσε υπέροχα ένα κόρνερ στο 12ο λεπτό και ο Πορτογάλος μέσος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Η Ατλέτικο είχε την καθολική υπεροχή στο πρώτο μέρος και λίγο πριν το τέλος του 45λεπτου έφτασε στο 2-0 με τον Γκριεζμάν. Ο Τουράν μπήκε ωραία στην περιοχή από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα στον νεαρό Γάλλο που δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει τη μπάλα προς τα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάλαγα ανέβηκε, πίεσε και έψαξε το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο ματς. Τελικά το κατάφερε στο 64ο λεπτό όταν από τη σέντρα του Καστιγιέχο από τα αριστερά, ο Ρόκε Σάντα Κρουζ με προβολή μείωσε σε 2-1.

Και εκεί που οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και έψαχναν την ισοφάριση, ο Σάμουελ Γκαρσία με δύο κίτρινες που δέχθηκε σε 2 λεπτά (71' και 73') άφησε με 10 παίκτες την ομάδα του. Κάπου εκεί "έπεσε" και η Μάλαγα, με την Ατλέτικο να εκμεταλλεύεται την αριθμητική της υπεροχή και να φτάνει και σε τρίτο τέρμα με τον Γοδίν στο 83ο λεπτό.

Περίπου πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκάμπι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε με την αριθμητική ισορροπία να επανέρχεται στο ματς, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο σκορ μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Ατλέτικο: Μογιά, Χουανφράν, Χιμένεθ, Γοδίν, Ανσάλντι, Τιάγκο, Γκάμπι, Κόκε, Τουράν (87' Ρ. Γκαρσία), Μάτζουκιτς (57' Χιμένεθ Ρ.), Γκριεζμάν (82' Νίγκες).

Μάλαγα: Καμενί, Αντούνες, Γουέλιγκτον, Σάντσες, Τόρες (62' Όρτα), Χουάνμι (6' Αλμπέρτο), Ντάρντερ (75' Ρέθιο), Καμάτσο, Σάμουελ, Καστιγιέχο, Κρουζ.

16:40
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της αντιπάλου του Ολυμπιακού στο Champions League, Ατλέτικο Μαδρίτης, κόντρα στη Μάλαγα στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.
16:43
H Ατλέτικο ξεκινάει με τους: Μογιά, Χουανφράν, Χιμένεθ, Γοδίν, Ανσάλντι, Τιάγκο, Γκάμπι, Κόκε, Τουράν, Μάτζουκιτς και Γκριεζμάν.

Ενώ για την Μάλαγα θα παίξουν οι: Καμενί, Αντούνες, Γουέλιγκτον, Σάντσες, Τόρες, Χουάνμι, Ντάρντερ, Καμάτσο, Σάμουελ, Καστιγιέχο και Κρουζ.
16:44
Στον πάγκο για τους "ροχιμπλάνκος" κάθονται: Όμπλακ, Γκάμες, Γκαρθία, Σαούλ, Ροντρίγκες, Τσέρτσι, Ρ. Χιμένεθ.

Και για τους φιλοξενούμενους: Οτσόα, Ανχελέρι, Μποκά, Αλμπέρτο, Ρέσιο, Ντούντα, Όρτα.
16:45
Μια εικόνα από τα αποδυτήρια της Μάλαγα. Όλα έτοιμα.
16:49
Θυμίζουμε πως την Τετάρτη (26/11) ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στο ίδιο γήπεδο (Βιθέντε Καλντερόν) την Ατλέτικο Μαδρίτης για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.
16:58
Με 4-4-2 έχουν παραταχθεί και οι δύο ομάδες, οι ποδοσφαιριστές παίρνουν τις θέσεις τους στον αγωνιστικό χώρο.
17:00
Σέντρα στο ματς!
17:02
2' Επιθετικά έχουν μπει οι γηπεδούχοι.
17:04
3' Σέντρα από τα αριστερά του Γκριεζμάν, αλλά ο Μάτζουκιτς δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας.
17:06
5' H Μάλαγα προσπαθεί με κάποιες βαθιές μπαλιές ή ατομικές προσπάθειες στα πρώτα λεπτά.
17:10
10' Στο χώρο του κέντρου η μπάλα αυτή τη στιγμή, σκληρές οι μονομαχίες.
17:12
12' Ωραίο γύρισμα του Χουανφράν στην περιοχή, ο Τουράν άφησε υπέροχα τη μπάλα και ο Κόκε έκανε ωραίο σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
17:13
13' ΓΚΟΛ για την Ατλέτικο!
17:14
Ωραία εκτέλεση κόρνερ από τον Κόκε, ο Τιάγκο πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους "ροχιμπλάνκος".
17:16
15' Και πάλι οι γηπεδούχοι με την μπάλα που έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού.
17:20
18' Ο Τουράν χτύπησε στο κεφάλι και βρέθηκε στο έδαφος. Του παρέχονται οι πρώτες βοήθειες.
17:21
Ο σκόρερ του ματς μέχρι στιγμής
17:26
21' Πολύ ωραίες οι συνεργασίες στο πρώτο 20λεπτο μεταξύ Γκριεζμάν και Μάντζουκιτς.
17:27
27' Ο Γκάμπι κρατάει το κεφάλι του, μοιάζει να χτύπησε σε μια σύγκρουση με τον Καστιγιέχο.
17:27
Συνεχίζεται κανονικά τώρα το παιχνίδι.
17:29
Δείτε σε VIDEO το γκολ με το οποίο προηγείται η Ατλέτικο Μαδρίτης:
17:37
33' Η Ατλέτικο έχει την καθολική υπεροχή στο ματς. Η Μάλαγα είναι στημένη αρκετά αμυντικά και δεν δείχνει απειλητική μέχρι στιγμής.
17:42
42' ΓΚΟΛ! Η Ατλέτικο κάνει 2 τα τέρματά της με τον Αντουάν Γκριεζμάν.
17:43
Ο Τουράν μπήκε ωραία στην περιοχή από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα στον Γκριεζμάν που δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει τη μπάλα προς τα δίχτυα.
17:47
Ημίχρονο στην αναμέτρηση! Η Ατλέτικο πάει στα αποδυτήρια με το 2-0.
18:00

18:02
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
18:06
47' Η Μάλαγα προσπαθεί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους να πετύχει ένα γκολ που θα την ξαναέβαζε στην αναμέτρηση.
18:09
50' Η μπάλα έξω από την περιοχή της Ατλέτικο. Πιέζει η Μάλαγα.
18:11
53' Πολύ καλή φάση για την Μάλαγα, όμως η κεφαλιά του Γουέλινγκτον δεν βρίσκει στόχο.
18:11
55' Ένα σουτ από τον Αρντά Τουράν, άουτ η μπάλα.
18:17
60' Συμπληρώσαμε 1 ώρα παιχνιδιού. Η Ατλέτικο προηγείται με 2-0 και δείχνει να επαναπαύεται στο σκορ με τη Μάλαγα να πιέζει.
18:19
62' Τεράστια ευκαιρία για την Ατλέτικο με την κεφαλιά του Ραούλ Χιμένεθ να απομακρύνεται δύσκολα από τον Καμενί.
18:21
ΓΚΟΛ για την Μάλαγα που μειώνει σε 2-1!
18:22
64' Ο Ρόκε Σάντα Κρουζ με ωραία προβολή βάζει ξανά την ομάδα του στο ματς.
18:29
70' Πολύ κοντά και σε δεύτερο γκολ η Μάλαγα. Κόρνερ η μπάλα.
18:31
73' O Σάμουελ αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται. Με δέκα παίκτες θα συνεχίσουν οι φιλοξενούμενοι.
18:36
79' Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Γκριεζμάν που από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή προτίμησε να σουτάρει παρά να γυρίσει την μπάλα.
18:41
ΓΚΟΛ! Η Ατλέτικο κάνει το 3-1 με τον Γοδίν.
18:42
83' Ο Τιάγκο έβγαλε μια ωραία ψηλοκρεμαστή σέντρα και ο Γοδίν εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Καμενί καρφώνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας.
18:45
88' Ο Γκάμπι αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη και αποβάλλεται. Επανέρχεται η αριθμητική ισορροπία στο ματς.
18:50
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης.
18:52
Η Ατλέτικο επικράτησε της Μάλαγα με 3-1 με τον Σιμεόνε να βρίσκει ευκαιρία να ξεκουράσει και κάποιους βασικούς παίκτες κατά τη διάρκεια του αγώνα.