Αντίπαλοι ΠΑΟΚ: Τέσσερα η Κράσνονταρ, διακοπή για Καμπάλα

Η Κράσνονταρ διέλυσε με 4-0 την Κρίλια εκτός έδρας και δείχνει έτοιμη για τον ΠΑΟΚ.

Άρι-Κράσνονταρ

Κρίλια - Κράσνονταρ 0-4

(37', 77' Μαμάεβ, 61' Σμολόβ, 87' Άρι)

Τρίτη σερί νίκη για την Κράσνονταρ, η οποία υπέταξε εύκολα με 4-0 την Κρίλια στη Σαμάρα και μείωσε τη διαφορά από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη τη νέα σεζόν. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League προηγήθηκε με τον Πάβελ Μαμάεβ στο 1ο ημίχρονο και στη συνέχεια ο Φίοντορ Σμολόβ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Μαμάεβ σκόραρε ξανά στο 77' και παρότι ήταν σε θέση οφσάιντ, το γκολ μέτρησε, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο φορμαρισμένος Άρι, με το τέταρτο τέρμα σε τρεις αγώνες.

Η σύνθεση της Κράσνονταρ (4-3-3): Ντίκαν, Γέντζεϊτσικ, Σίγκουρντσον, Γκράνκβιστ, Καλέσιν (72' Μαρκόβ), Αχμέντοβ, Καμπορέ, Γκαζίνσκι (68' Τορμπίνσκι), Μαμάεβ (78' Μπιστρόβ), Άρι, Σμολόβ

Καμπάλα

Καμπάλα - Καπάζ 0-1 (διακοπή)

(2' Σίτνικ)

Η πυκνή ομίχλη οδήγησε σε διακοπή την αναμέτρηση της Καμπάλα με την Καπάζ στο 29ο λεπτό κι ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ από νωρίς χάρη στο γκολ του Ουκρανού επιθετικού Αλεκσάντρ Σίτνικ. Η αναμέτρηση θα συνεχιστεί σήμερα από το χρονικό σημείο που διεκόπη.

Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ πέρασε με επιτυχία από τη Βρέμη και το 3-1 επί της Βέρντερ την επαναφέρει στη μάχη του τίτλου, μετά από το "στραβοπάτημα" της Μπάγερν την Παρασκευή. Η ομάδα της Βεστφαλίας ήταν ανώτερη από τα πρώτα λεπτά, βρήκε το γκολ από τον Μάρκο Ρόις που επανήλθε στην ενδεκάδα και δημιούργησε μερικές ευκαιρίες ακόμα. Η Βέρντερ άργησε να... αφυπνιστεί και όταν το έκανε, ισοφάρισε με τον Άντον Ούτζα στο 32'.

Η Μπορούσια, όμως, πρόλαβε να σκοράρει ξανά πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου με τον Χενρίχ Μεχιταριάν και πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα. Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος δεν είχε πολύ δουλειά, σε αντίθεση με τον Φέλιξ Βίντβαλντ στο αντίπαλο τέρμα. Στο 72', ο Ρόις έκανε δύο τα τέρματά του και λίγο αργότερα ο Τούχελ προχώρησε και στις τρεις αλλαγές, ξεκουράζοντας τον σκόρερ, τον Ιλκάι Γιντογάν και τον Τζου Χο Παρκ.

Βέρντερ (5-4-1): Βίντβαλντ, Μπάρτελς (83' Πισάρο), Γκέμπρε Σελασιέ, Γκάλβεθ, Βέστεργκααρντ, Στέμπεργκ, Φριτς (82' Φρέντε), Μπάργκφρεντε, Γιουνούζοβιτς, Γκρίλιτς (77' Λορέντζεν), Ούτζα

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπίρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Παρκ (76' Σμέλτσερ), Γιντογάν (85' Πίστσεκ), Βάιγκλ, Μεχιταριάν, Καγκάβα, Ρόις (77' Κάστρο), Ομπαμεγιάνγκ