Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 5-0 (videos)

Η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε ακόμα και τον εαυτό της στο el clasico. Με "πεντάρα" επί της Ρεάλ γιόρτασε την ημέρα των 111ων γενεθλίων της. Ολα για το ντέρμπι σε εικόνες και videos. Οι δηλώσεις Γκουαρδιόλα και Μουρίνιο.

Αλήθεια, τι περιμένετε να διαβάσετε στις παρακάτω γραμμές; Ότι ο Πέρεθ μπούκαρε στα αποδυτήρια του διαιτητή ή ότι ο Ροσέλ έκανε λόγο για έγκλημα κατά της Καταλωνίας; Αν νομίζετε ότι το el clasico ήταν el greco κάνετε λάθος. Εδώ έχει μόνο μπάλα. Εντάξει, έχει και κανά σπρώξιμο, έχει νευράκια, αλλά μέχρις εκεί. Αφήστε το Μουρίνιο να γκρινιάζει για τη διαιτησία.

Λοιπόν, τι κρατάμε από το πρώτο ημίχρονο; Το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα. Ο Μουρίνιο μπορεί να κρατάει τα δύο γκολ που έφαγε στα πρώτα 20 λεπτά και ο Νιόπλιας μπορεί να κρατάει το γεγονός ότι στο 20ο λεπτό στο Καμπ Νου ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί 0-1.

Από κει και πέρα, είδαμε αυτά που περιμέναμε να δούμε. Την Μπαρτσελόνα να κάνει το παιχνίδι της (το περίφημο τίκι-τάκα) και τον Μουρίνιο να αναπολεί τις μέρες του στην Ιντερ όπου είχε τους αμυντικούς που μπορούσαν να ανακόψουν τους μέσους και τους επιθετικούς της αντίπαλης ομάδας. Βλέπετε, ο Πορτογάλος αποφάσισε να παίξει με μαν του μαν τους παίκτες των γηπεδούχων, αλλά δεν λογάριαζε στην ποιότητα της άμυνάς του. Ετσι, έβλεπε τις περισσότερες φορές τους Καταλανούς να βρίσκουν άνετα χώρους με το κουραστικό -για τον αντίπαλο- παιχνίδι τους.

Από την ώρα που ο ρέφερι σφύριξε την έναρξη του αγώνα μέχρι το 10ο λεπτό το ματς “μύριζε” γκολ. Η Μπαρτσελόνα μπήκε με σκοπό να το βάλει γρήγορα και το κατάφερε με τον Τσάβι (με αρκετή, είναι αλήθεια, δόση τύχης). Το τέρμα αυτό λειτούργησε ευεργετικά για τους Μαδριλένους που ξύπνησαν και πάτησαν αντίπαλη περιοχή, ήταν όμως κάτι παροδικό, αφού οι της Μπαρτσελόνα ανέκτησαν και πάλι τον έλεγχο και έφτασαν στο 2-0 με τον Πέδρο στο 20ο λεπτό.

Αν ο Μέσι δεν έπαιρνε προσωπικά το ντέρμπι (αφού ήθελε να βάλει γκολ έχοντας περάσει όλη την ομάδα της Ρεάλ, ακόμα και τον Κασίγιας) το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις μέχρι την ανάπαυλα. Βέβαια, θα μπορούσε να ήταν και διαφορετικό αν η Ρεάλ είχε σκοράρει στις ελάχιστες ευκαιρίες που δημιούργησε, με κορυφαία αυτή της εκτέλεσης φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ειρήσθω εν παρόδω, ο Πορτογάλος πρωταγωνίστησε μαζί με τον Γκουαρντιόλα σε ένα επεισόδιο στο 31ο λεπτό, το οποίο λίγο έλειψε να γενικευτεί. Το περίεργο; Ο Μουρίνιο δεν ενεπλάκη.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν διαφοροποιήθηκαν. Είδαμε αυτά που είχαμε αφήσει ένα τέταρτο πριν. Τον Τσάβι να κυριαρχεί στη μεσαία γραμμή (στο πρώτο μέρος έβγαλε 63 πάσες, 22 περισσότερες από οποιονδήποτε άλλο μέσα στο γήπεδο) και τον Μέσι να ψάχνει εναγωνίως το γκολ λες και είχε να δώσει απαντήσεις. Μεταξύ μας, υπήρχε κάτι που δεν είχε κάνει: να σκοράρει κατά του Μουρίνιο. Οπως ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος δεν είχε σκοράρει κατά της Μπαρτσελόνα. Οχι πως αυτά τα δύο στοιχεία έπαιξαν μεγάλο ρόλο ώστε να δούμε με ενδιαφέρον και το δεύτερο μέρος. Είπαμε, από τη στιγμή που το ματς δεν είχε Κάκο, παράγοντες και 3.000 αστυνομικούς (για την ιστορία, μόνο 300 αστυνομικοί επιστρατεύτηκαν για αυτό το ντέρμπι) άξιζε να το δούμε.

Ειδικά όταν στο 54' ο Μέσι έβγαλε κάθετη μπαλιά στον Βίγια και αυτός (από θέση οφσάιντ) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Κάπου εκεί ο νικητής είχε “κλειδώσει” και έμενε να δούμε πόσο θα λήξει. Στο 58' ο Βίγια -μετά από νέα ασίστ του Μέσι- έγραψε το 4-0 και πλέον ο Special One έγραφε στο μυαλό του το σενάριο για τα όσα θα έλεγε αργότερα στη συνέντευξη Τύπου (σιγά μην άφηνε ένας θρίαμβος της Μπαρτσελόνα να του “κλέψει” την δόξα).

Στα εναπομείναντα λεπτά του el clasico (ή el grafico για τη Ρεάλ) είδαμε ακόμη ένα γκολ, το 5-0 από τον Τζεφρέν στις καθυστερήσεις και τον Ράμος να ρίχνει μία σβουριχτή σφαλιάρα στον συμπαίκτη του στην Εθνική, Πουγιόλ. Σαν την σβουριχτή σφαλιάρα που έφαγαν οι μερένχες του Μουρίνιο στην Βαρκελώνη.

Για επιμύθιο, σας παραθέτουμε μερικά στατιστικά: Ο Μουρίνιο έχασε για πρώτη φορά στην καριέρα του μεπέντε γκολ διαφορά. Η Ρεάλ έχασε για πρώτη φορά φέτος σε επίσημη διοργάνωση. Ο Γκουαρντιόλα έγινε ο πρώτος προπονητής στην πολύχρονη ιστορία των el clasico που έχει 5 συνεχόμενες νίκες. Ο Μέσι ανέβηκε στην πρώτη θέση στον σχετικό πίνακα των ασίστ. Ο Κασίγιας έχει φάει συνολικά 37 γκολ σε el clasico. Και άλλα πολλά που θα τα διαβάσετε από τον Κώστα Μπράτσο. Και κάποιοι άλλοι από τη Marca...

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 5-0

TO LIVE TOY AΓΩΝΑ (σε περιγραφή και σχόλιο Κώστα Μπράτσου):

Σέντρα του αγώνα

Το μωσαϊκό των φίλων της Μπαρτσελόνα

2ο λεπτό: Σέντρα του Ρονάλντο από δεξιά, ο Βαλδές μπλοκάρει, αλλά χτυπάει στο κεφάλι

6o λεπτό: Εκπληκτική λόμπα του Μέσι από δεξιά, ο Κασίγιας δεν φτάνει την μπάλα η οποία χτυπάει στο δοκάρι

Η είσοδος των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

10ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Μπαλιά από τον Ινιέστα, η μπάλα περνάει για τον Τσάβι που βρίσκεται μπροστά από τον Κασίγιας και μόλις αποκτά τον έλεγχο, ανοίγει το σκορ

12ο λεπτό: Αντεπίθεση για τη Ρεάλ, η μπάλα φτάνει αριστερά στον ντι Μαρία, ο οποίος σουτάρει, αλλά ο Βαλδές διώχνει σε κόρνερ

17ο λεπτό: Ο Ρονάλντο γεμίζει στην περιοχή, ο Αμπιντάλ δίνει πίσω στον Βαλδές που διώχνει σε κόρνερ. Με την εκτέλεση, ο Ράμος πιάνει κεφαλιά άουτ

19o λεπτό: Κατοχή μπάλας 75-25

20ό λεπτό: ΓΚΟΛ! Μετά από έναν "μαγικό" συνδυασμό, ο Βίγια βρίσκεται με την μπάλα στα πόδια αριστερά και μέσα στην περιοχή, σεντράρει κατά μήκος της γραμμής του τέρματος και σε κενή εστία ο Πέδρο κάνει το 2-0

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ρεάλ έχει πέσει θύμα του παιχνιδιού της, αφού κόντρα στον γνωστό τρόπο ανάπτυξης της Μπαρτσελόνα, έχει παρατάξει ασφυκτικό pressing. Με τους παίκτες των Καταλανών να κάνουν συνεχώς κίνηση χωρίς μπάλα, τραβούν τους αντιπάλους τους μακριά από τις θέσεις τους και με κάθετες μπαλιές την κατάλληλη στιγμή εκμεταλλεύονται τα κενά και "εκτελούν".

Στατιστικό: Τελευταία φορά που η Ρεάλ κέρδισε στο γήπεδο της Μπαρτσελόνα έχοντας βρεθεί 2 γκολ πίσω ήταν στις 15 Ιανουαρίου του 1950 (Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 2-3)

27o λεπτό: Επίθεση από αριστερά, ο Πέδρο βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κασίγιας, αλλά από πολύ διαγώνια θέση και δεν καταφέρνει να σκοράρει

31ο λεπτό: Ο Γκουαρδιόλα κρατά την μπάλα, ο Ρονάλντο πάει να την πάρει, ο Καταλανός δεν του τη δίνει στα χέρια και ο Πορτογάλος τον σπρώχνει. Ακολουθεί μεγάλη ένταση, με τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να περικυκλώνουν τον Ρονάλντο και ιδίως ο Βαλδές να ψάχνεται για καυγά. Ρονάλντο και Βαλδές"κιτρινίζονται"

35ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ από 30 μέτρα του Ρονάλντο (κίτρινη στον Βίγια), η μπάλα ακουμπά στο τείχος και περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βαλδές

39ο λεπτό: Ο Μπενζεμά κάνει ένα σουτ με το εξωτερικό, η μπάλα κοντράρει και οδεύει προς την αγκαλιά του Βαλδές. Ο Ρονάλντο τρέχει, την προλαβαίνει και ο Βαλδές από πίσω πέφτοντας ακουμπά τον Πορτογάλο. Ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι

43ο λεπτό: Κατοχή της μπάλας: 62-38

44ο λεπτό: Πολύ μακρινό σουτ του Ρονάλντο, μπλοκάρει εύκολα ο Βαλδές

45ο λεπτό: Νέα ένταση, με τον Μέσι μετά από μαρκάρισμα του Καρβάλιο να πηγαίνει πίσω από τον Πορτογάλο, ο οποίος σηκώνοντας τα χέρια χτυπά τον Αργεντινό, που πέφτει στο έδαφος. Ο Ιτουράλδε δείχνει κίτρινη στον Μέσι για "θέατρο"

Ημίχρονο

ΣΧΟΛΙΟ: Μετά το 2-0 η Ρεάλ κέρδισε ορισμένα μέτρα στο κέντρο, ψάχνοντας διαδρόμους κυρίως από τις πτέρυγες με ντι Μαρία και Ρονάλντο. Τις έβρισκε, αλλά χωρίς παρουσία στην περιοχή (Μπενζεμά) δεν ήταν δυνατό να απειλήσει ουσιαστικά, παρά μόνο με "στημένες" φάσεις. Εκεί πόνταρε, δεν της βγήκε. Τα νεύρα μετά την ενέργεια του Ρονάλντο είχαν αποτέλεσμα να κόψουν τον ρυθμό της Μπαρτσελόνα, η οποία τον ξαναβρήκε στα τελευταία 5 λεπτά, αλλά ξεκινούσε (αντε)επιθέσεις πίσω από τη σέντρα και έτσι δεν κατάφερνε να φτάσει σε δημιουργία ευκαιριών

Στατιστικά ημιχρόνου: Σουτ 7-4, σουτ προς την εστία 2-2, πετυχημένες πάσεις 87%-75%, κατοχή 69%-31%, φάουλ 7-2. Ο Τσάβι έδωσε 63 πάσες στο πρώτο μέρος, 22 περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη στο γήπεδο. Περισσότερες πετυχημένες πάσες για Μπαρτσελόνα ο Τσάβι με 46, για Ρεάλ ο Μαρσέλο με 8

Σέντρα για δεύτερο ημίχρονο

Αλλαγή για τον Μουρίνιο: Ο Λασανά Ντιαρά στη θέση του Μεσούτ Οζίλ

47ο λεπτό: Αντεπίθεση για την Μπαρτσελόνα, ο Μέσι ψάχνει το γκολ καθυστερώντας την επίθεση, σουτάρει πάνω στα σώματα, η μπάλα πηγαίνει αριστερά στον ανενόχλητο Βίγια, που από πλάγια θέση σουτάρει, αλλά προλαβαίνουν οι αμυντικοί της Ρεάλ (η εστία ήταν κενή)

50ό λεπτό: Κατοχή μπάλας στα πρώτα 5 λεπτά 74-26.

Ο Ριβάλντο στο Twitter (22:09): "Η Μπαρτσελόνα είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο. Μπορείς να τη νικήσει μόνο όταν είναι σε κακή μέρα"

(22:19): "Εγώ δεν έχω χάσει ποτέ από τη Ρεάλ σε αυτό το γήπεδο"

51ο λεπτό: Μαρκάρισμα του Αλόνσο στον Μπουσκέτς, κίτρινη κάρτα

53ο λεπτό: Εκπληκτική κάθετη μπαλιά Μέσι στον Τσάβι, ο Ισπανός τετ-α-τετ με τον Κασίγιας, αποκρούει ο αρχηγός της Ρεάλ, στην επαναφορά από πλάγια θέση ο Τσάβι σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών

54ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Νέα εξαιρετική επίθεση της Μπαρσελόνα, ο Μέσι και πάλι βγάζει την κάθετη μπαλιά, αυτή τη φορά στον Βίγια, ο οποίος από θέση οφσάιντ κάνει το 3-0. Ο Κασίγιας αντικρίζει κίτρινη για διαμαρτυρία

58ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Αντεπίθεση για την Μπαρτσελόνα, ο Μέσι νέα ασίστ, ο Βίγια από κανονική (και πλάγια)θέση αυτήν τη φορά πλασάρει κάτω από τα πόδια του Κασίγιας και κάνει το 4-0

60ό λεπτό: Δεύτερη αλλαγή για τον Μουρίνιο: ο Αρμπελόα στη θέση του Μαρσέλο

60ό λεπτό: Μακρινό φάουλ του Ρονάλντο, η μπάλα άουτ

65ο λεπτό: Φάουλ του Μπουσκέτς από το... κέντρο, η μπάλα ακριβώς πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κασίγιας, που ήλεγχε τη φάση

ΣΧΟΛΙΟ: Τα δύο απανωτά τέρματα της Μπαρτσελόνα ήρθαν σύμφωνα με τη ροή του αγώνα. Ο Βίγια "εκτέλεσε" τον Κασίγιας και ακολούθησε ένα... ψυχοβγαλτικό passing game των "μπλαουγκράνα", που επέτρεψε στον χρόνο να κυλήσει δίχως να δώσει ευκαιρία στους Μαδριλένους να αντιδράσουν. Κάπου εκεί, έληξε ουσιαστικά και το ματς

71ο λεπτό: Χέρι του Καρβάλιο για να ανακόψει τετ-α-τετ του Πέδρο με τον Κασίγιας. Οι "μερέγκες" έχουν χάσει την ψυχραιμία και μέσα σε δύο λεπτά έχουν δεχθεί κίτρινη και οι Ράμος, Κεντίρα

75ο λεπτό:Αλλαγή για Γκουαρδιόλα. Ο Βίγια αποθεώνεται και δίνει τη θέση του στον Κρκιτς

77ο λεπτό: Μετά από μία παρ' ολίγον αντεπίθεση, ο Κρκιτς βγαίνει τελικά τετ-α-τεταπό πλάγια θέση, αποκρούει ο Κασίγιας

80ό λεπτό: Κίτρινη στον Πουγιόλ για μαρκάρισμα στον Μπενζεμά

87ο λεπτό: Αλλαγές για Γκουαρδιόλα: Ο Κεϊτά στη θέση του Τσάβι και ο Τζεφρέν στη θέση του Πέδρο

91ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Και η manita είναι γεγονός. Αντεπίθεση για την Μπαρτσελόνα, ο σέντρα από δεξιά, ο Τζεφρέν πετάγεται και κάνει το 5-0

93ο λεπτό: Νέα ένταση στο ματς. Ο Ράμος κλοτσάει από πίσω τον Μέσι, ο καυγάς στήνεται, ο Ράμος σπρώχνει στο πρόσωπο τον μέχρι πρότινοε συμπαίκτη του στην εθνική Πουγιόλ που πέφτει κάτω. Οι της Ρεάλ προσπαθούν να συγκρατήσουν τον ακραίο αμυντικό, ο οποίος αποβάλλεται. Κατά την έξοδό του έτσι μία αψιμαχία και με τον Τσάβι που είχε περάσει ως αλλαγή. Κασίγιας και Βαλδές τα λένε σε έντονο ύφος για τη συμπεριφορά του Ράμος

Στατιστικά αγώνα: Σουτ 15-5, πάσες 684-331, πετυχημένες πάσες 89%-74%, κατοχή 67%-33%, φάουλ 12-16

Μπαρτσελόνα: Βαλδές, Αλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Τσάβι (87' Κεϊτά), Ινιέστα, Πέδρο (87' Τζεφρέν), Μέσι, Βίγια (75' Κρκιτς)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Ράμος, Πέπε, Καρβάλιο, Μαρσέλο (60' Αρμπελόα), Αλόνσο, Κεντίρα, ντι Μαρία, Οζίλ (46' Λ. Ντιαρά), Ρονάλντο, Μπενζεμα

Διαιτητής: Ιτουράλδε Γκονθάλεθ

Κίτρινες κάρτες: Βαλδές, Βίγια, Μέσι, Πουγιόλ- Ρονάλντο, Πέπε, Αλόνσο, Καρβάλιο, Ράμος, Κεντίρα

Κόκκινη κάρτα: Ράμος