To Σούπερ Καπ στην Κορούνια

Το 3-0 του πρώτου αγώνα έδινε σαφές προβάδισμα στην Κορούνια και η ομάδα της Γαλικίας φρόντισε να το διατηρήσει. Μάλιστα, πήρε την νίκη με 1-0 και στο "Μεστάγια", εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού

Η Κορούνια είναι η νέα κάτοχος του Σούπερ Καπ Ισπανίας. Η ομάδα της Γαλικίας, πήρε την νίκη στον αγώνα του "Μεστάγια" και κατέκτησε το τρόπαιο του υπερπρωταθλητή Ισπανίας με συνολικό σκορ 4-0.

Η Βαλένθια, είχε πολύ δύσκολο έργο εξ αρχής αλλά η αποβολή του Αγιάλα μόλις στο 2ο λεπτό, το έκανε ακόμη δυσκολότερο.
Στην συνέχεια, οι "νυχτερίδες" πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπορούσαν να πλησιάσουν με αξιώσεις το τέρμα του Μολίνα. Αντίθετα, η Κορούνια προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση, αν και όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες της έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

Εν τέλει, το γκολ της νίκης για την Κορούνια, ήρθε από τον Βίκτορ, στο 92ο λεπτό.

Bαλένθια: Κανιθάρες, Κούρο Τόρες, Αγιάλα, Πελεγκρίνο, Φάμπιο Αουρέλιο, Ανγκούλο, Μαρτσένα (46' Ρουφέτε), Μπαράχα, Βιθέντε (70' Καρμπόνι), Αϊμάρ, Σάντσεθ.

Λα Κορούνια: Μολίνα, Ρομέρο, Ναϊμπέτ, Θέσαρ, Μάουρο Σίλβα, Μακάι (84' Παντιάνι), Φραν (70' Καπτεβίγια), Σκαλόνι, Σέρτζιο, Βίκτορ, Βαλερόν (73' Ντουσέρ)