24η αγ.: Ασέλγησε στη Σαραγόσα η Μάλαγα

Τη μεγαλύτερη -σε έκταση- νίκη της φετινής σεζόν σημείωσε η Μάλαγα που φιλοδώρησε με πέντε γκολ την καταδικασμένη Σαραγόσα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το... λάθος να προηγηθούν με τον Αράντα στο 23' και το πλήρωσαν ακριβά. Η ομάδα της Ανδαλουσίας ανέτρεψε τα δεδομένα με το γκολ του Φερνάντες και το αυτογκόλ του ντα Σίλβα, ενώ έβαλε ακόμα τρία γκολ στα τελευταία 13 λεπτά.

Ο Ντεμικέλις έκανε την αρχή στο 77', ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ίσκο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, πριν ο Ροντόν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 88'.

Μέσα σε ένα τετράλεπτο γράφτηκε η ιστορία του αγώνα Μπέτις-Χετάφε. Ο ανδαλουσιανός σύλλογος άνοιξε το σκορ στο 51' με ευθύβολο, μακρινό σουτ του Μολίνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 55' με αυτογκόλ του Ντοράντο.

Ισόπαλοι με σκορ αναδείχθηκαν Σανταντέρ και Χιχόν. Η Ρασίνγκ πήρε το προβάδισμα με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπαράλ στο 42', αλλά η Σπόρτινγκ ισοφάρισε στο 74' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Στουάνι.

Στατιστικά

Καμία από τις έξι μονομαχίες μεταξύ του Μανουέλ Πελεγρίνι και του Μανόλο Χιμένεθ δεν έχει λήξει ισόπαλη (2 νίκες ο Αργεντινός - 4 ο Ισπανός).

Η Χετάφε είναι η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που δεν έχει σκοράρει στο πρώτο τέταρτο.

Η Σαραγόσα είναι η μοναδική ομάδα της Primera που δεν έχει σκοράρει με προσπάθεια έξω από την περιοχή.