29η αγ.: Επέστρεψε στις επιτυχίες η Ρεάλ

Μετά την αγχωτική νίκη επί της Μπέτις και τις απώλειες με Μάλαγα, Βιγιαρεάλ, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε 5-1 της Σοσιεδάδ και παρέμεινε στο +6 από την Μπαρτσελόνα.

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Ιγκουαΐν με πλασέ στην κίνηση, έδωσε το προβάδισμα στη "βασίλισσα", η οποία σημείωσε ακόμη δύο γκολ πριν από το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 32' ο Ρονάλντο με διαγώνιο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των "μερένχες", ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ο Μπενζεμά έκανε το 3-0 με ψηλοκρεμαστό πλασέ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με αυτογκόλ του Ράμος, όμως, ο Μπενζεμά φρόντισε να... αποκαταστήσει την τάξη τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου και λίγο αργότερα ο Ρονάλντο να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ρεάλ.

Την έβδομη συνεχή νίκη της στην Primera σημείωσε η Μπαρτσελόνα, αυτή τη φορά με θύμα την Μαγιόρκα, παρότι αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από μισή ώρα αγώνα. Σκόρερ οι Μέσι και Πικέ. Ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των "μπλαουγράνα" άνοιξε το σκορ στο 25' με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η μπάλα έσκασε στο έδαφος, πέρασε από όλους και ξεγέλασε τον Αουάτ. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Αλέξις Σάντσες σημάδεψε με δυνατό σουτ το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Οι τελευταίοι απέκτησαν ελπίδες για κάτι καλύτερο, όταν ο Τιάγο Αλκάνταρα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή έκανε "χέρι". Αυτές εξανεμίστηκαν στο 79', όμως, καθώς ο προωθημένος Πικέ πήρε το... ριμπάουντ μετά από σουτ του Μέσι στο δοκάρι και έγραψε το τελικό 2-0.

Αν και προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με φαλτσαριστό σουτ του Σολδάδο, η Βαλένθια δέχθηκε τρία γκολ μέσα σε 25 λεπτά από την Χετάφε και μετά από αρκετό διάστημα δεν κατοικεί μόνη στην 3η θέση. Η ομάδα της Μαδρίτης ισοφάρισε με κεφαλιά του Ρίος στο 12', ανέτρεψε τα δεδομένα στο 24' με κεφαλιά του Μίκου και έκανε το 3-1 στο 30' με αυτογκόλ του Μπρούνο.

Ενδιαφέρουν...

Από τη σεζόν 2001-02 είχε να σκοράρει σε 25 σερί ματς πρωταθλήματος η Ρεάλ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει σκοράρει σε περισσότερα ματς από κάθε άλλο παίκτη των πέντε μεγάλων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων. Συνολικά έχει βρει δίχτυα σε 19 παιχνίδια.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ μετρά τις περισσότερες ισοπαλίες της στο πρωτάθλημα (36) κόντρα στην Ρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα μετρά 9 νίκες στην Μαγιόρκα τις τελευταίες 11 σεζόν.

Η Μπαρτσελόνα έχει νικήσει και στα 8 ματς που σκόραρε ο Πικέ.

Για πρώτη φορά μετά από 8 ματς πρωταθλήματος, η Μαγιόρκα δεν σκόραρε στο "Iberostar".