20ή αγ.: Πρωταθλήτρια η Ρεάλ

Το εμπόδιο της Αθλέτικ Μπιλμπάο αποδείχθηκε εύκολο για τη Ρεάλ, η οποία επικράτησε 3-0 στο "Σαν Μαμές" και πανηγύρισε το 32ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Ιγκουαΐν, Οζίλ και Κ. Ρονάλντο σημείωσαν τα γκολ της "βασίλισσας" που επέστρεψε στο θρόνο της μετά από τέσσερα χρόνια.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκτέλεσε πολύ άσχημα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 11', χάνοντας την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, πέντε λεπτά αργότερα όμως, οι "μερένχες" έκρυψαν την μπάλα και ο Ιγκουαΐν με ψηλοκρεμαστό σουτ άνοιξε το σκορ.

Η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά προς το μέρος της Ρεάλ στο 20ό λεπτό, όταν μετά από μακρινό γύρισμα του Ρονάλντο, ο Οζίλ με ψύχραιμο πλασέ στην κίνηση, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 50ό λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οζίλ, ο Ρονάλντο με κεφαλιά, έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ. Οι γηπεδούχοι, αντίθετα, υπερίσχυσαν μόνο στις... αποβολές, αφού στο 72' ο Χάβι Μαρτίνεθ έκανε αναίτια "χέρι" και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της στο παιχνίδι με τη Μάλαγα στο "Καμπ Νου". Οι πρωταθλητές Ευρώπης έπαιξαν για τον κόσμοκαι την ιστορία τους και δεν δυσκολεύτηκαν να συντρίψουν με 4-1 τη Μάλαγα με χατ-τρικ του Μέσι.

Η Μάλαγα είχε ισοφαρίσει το γκολ του Πουγιόλ στο 26'αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο καλύτερος, κατά πολλούς, ποδοσφαιριστής του κόσμου που σκόραρε τρεις φορές (35',59' και 64') τις δύο από αυτές από τη βούλα του πέναλτι. Ο κόσμος της Μπαρτσελόνα προς το τέλος του ματς αποθέωσε τον Πεπ Γουαρδιόλα.

Δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να βγει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν, άφησε η Ατλέτικο που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σοσιεδάδ. Η Μπαρτσελόνα με χατ-τρικ του Μέσι νίκησε τη Μάλαγα, νέα νίκη για Σαραγόσα.

Οι "ροχιμπλάνκος" έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, αφήνοντας να περάσει ανεκμετάλλευτο ολόκληρο το πρώτο μέρος, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως, ο Γκάμπι άνοιξε το σκορ με δυνατό, διαγώνιο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Ο σκόρερ της Ατλέτικο μετατράπηκε σε μοιραίο της παίκτη, πάντως, αφού στο 73ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι (χτύπησε στο κεφάλι τον Κάρλος Μαρτίνεθ).

Η μέτρια εμφάνιση και το αριθμητικό μειονέκτημα των γηπεδούχων έδωσαν θάρρος στη βασκική ομάδα, η οποία προωθήθηκε με αξιώσεις και τελικά δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις. Έπειτα από σέντρα στην καρδιά της περιοχής των "ροχιμπλάνκος", ο Χουανφράν προσπάθησε να καλύψει την μπάλα για να μπλοκάρει ο Κουρτουά, όμως, ο Γιορέντε με προβολή έστρωσε στον Βέλα, ο οποίος ισοφάρισε με εξ επαφής προβολή.

Στο "Μεστάγια" η Βαλένθια τα χρειάστηκε κόντρα στην Οσασούνα, η οποία έπαιξε με 10 παίκτες στο δεύτερο μέρος, μέσα σε ένα δεκάλεπτο όμως, έβαλε τέσσερα γκολ και πήρε μία σημαντική νίκη.

Η Σαραγόσα συνεχίζει να πιστεύει στη σωτηρία μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Λεβάντε στο "Ρομαρέδα". Με σκορερ τον Οριόλ η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ επικράτησε και εκμεταλλεύτηκε άριστα την ήττα της Ράγιο από τη Μαγιόρκα (1-0).

Στο ντέρμπι της Ανδαλουσίας τέλος η Μπέτις έκανε την ανατροπή και με γκολ του Μπενιάτ στο 92' έκαμψε την αντίσταση της Σεβίλλης με 2-1. Ο Νεγρέδο είχε βάλει νωρίς μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (μόλις στο 5') αλλά η Μπέτις αντέδρασε ώριμα. Το νικητήριο γκολ ήρθε μόλις ένα λεπτό μετά την αποβολή του Μεδέλ της Σεβίλλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.