5η αγ.: Τα χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα με Γρανάδα

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύθηκε απέναντι στη Γρανάδα και τον αξεπέραστο Τόνιο στο τέρμα, αλλά με γκολ του Τσάβι στο 87' και αυτογκόλ στο 92', έφτασε στη νίκη 2-0 για την 5η αγωνιστική της Primera Division και αύξησε στους 11 βαθμούς τη διαφορά από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Κάθε κάθετη πάσα, διπλό και τριπλό μαρκάρισμα. Κάθε επέλαση του Λιονέλ Μέσι και ένα απροσπέλαστο τείχος μπροστά του. Σε κάθε καταλανική ενέργεια, οι Ανδαλουσιανοί ήταν μία σκέψη μπροστά. Ο εκνευρισμός αυξήθηκε σε τέτοιο σημείο, που για μία πάσα λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου, ο Αργεντινός τα έβαλε με τον Ντάβιντ Βίγια. Το γκολ δεν ερχόταν, ενώ ούτε το αμυντικό δίδυμο των Χαβιέρ Μαστσεράνο και Άλεξ Σονγκ (μετά τους τραυματισμούς Κάρλες Πουγιόλ, Γεράρδ Πικέ) περνούσε τις καλύτερες ώρες. Μία φορά στο 1ο μέρος ο Γκιλιέρμε Σικέιρα και μία λίγο πριν το τέλος ο Φαμπιάν Ορεγιάνα βρέθηκαν τετ-α-τετ με τον Βίκτορ Βαλδές, αλλά ο Καταλανός τερματοφύλακας είπε "όχι".

Ο συνάδελφός του στην αντίπερα όχθη είχε πολύ περισσότερη δουλειά. Ειδικά στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης, ο Τόνιο έμοιαζε με άγαλμα της θεάς Κάλι, με τα αμέτρητα χέρια. Μέσι, Τσεσκ Φάμπρεγας, Αλέξις Σάντσες. Όλοι είδαν τον 32χρονο τερματοφύλακα να αντιδρά σωστά στις τελικές προσπάθειές τους, από κάθε απόσταση. Ο Τίτο Βιλανόβα κοίταξε στον πάγκο και βρήκε τον Πέδρο, τον Κρίστιαν Τέγιο (στη θέση του "λαβωμένου" Αντριάνο) και τον αρχηγό Τσάβι (το περιβραχιόνιο ήταν στο μπράτσο του Βαλδές). Η Γρανάδα κλείστηκε περισσότερο, οι Καταλανοί πίεσαν σφόδρα. Στο 87ο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε στη γραμμή της περιοχής για τον Τσάβι. Αυτός κοντρόλαρε, γύρισε το σώμα του και με το εξωτερικό μέρος του παπουτσιού εξαπολύει έναν "κεραυνό". Η έσχατη λύση. Η μπάλα εξακοντίζεται στο αριστερό "παραθυράκι" του Τόνιο και καταλήγει στα δίχτυα. Η Μπαρτσελόνα ανοίγει το σκορ και η "λύτρωση" είναι γεγονός. Δύο σπουδαίες ευκαιρίες μετά, έρχεται και το αυτογκόλ του Μπόρχα Γκόμεθ και το τελικό 2-0 διατηρεί τους Καταλανούς στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας και στο +11 από τη Ρεάλ Μαδρίτης (με παιχνίδι περισσότερο).

# Στο 17'14'' της αναμέτρησης του "Καμπ Νου", οι φίλοι της Μπαρτσελόνα άρχισαν να φωνάζουν συνθήματα για την ανεξαρτησία της Καταλονίας. Το 1714, ο Ισπανός βασιλιάς Κάρλος ο 3ος κατέκτησε τη Βαρκελόνη.

# Ο Ντάβιντ Βίγια βρέθηκε για πρώτη φορά σε βασική ενδεκάδα της Μπαρτσελόνα μετά τις 15 Δεκεμβρίου του 2011 (282 ημέρες πριν) και το παιχνίδι του Μουντιάλ Συλλόγων κόντρα στην Αλ Σαντ, όταν και τραυματίστηκε σοβαρά.

# Ο Τιτο Βιλανόβα έγινε ο 4ος προπονητής στην ιστορία της Μπαρτσελόνα που αρχίζει με 5 στα 5 στο πρωτάθλημα, μετά τους Τζέιμς Μπέλαμι, Τέρι Βέναμπλς και Λουίς φαν Χάαλ.

# Η 200ή ήττα της Γρανάδα ως φιλοξενούμενη σε αγώνα της Primera Division ήρθε από το συνήθη "δήμιο" της, αφού ο Τσάβι σκόραρε για 3ο σερί ματς κόντρα στους Ανδαλουσιάνους.

# Η κεφαλιά του Παουλάο που έδωσε τη νίκη στη Μπέτις κόντρα στη ήταν το υπ' αριθμόν 2.000 γκολ της Μπέτις στην Primera Division σε 812 ματς (χρειάστηκαν 768 παιχνίδια για να φτάσουν τα 1.000 το 1984).

# Στο 26ο λεπτό της συνάντησης στο "Μανουέλ Ρουίθ ντε Λοπέρα", οι φίλοι της Μπέτις χειροκρότησαν όπως συνηθίζουν στη μνήμη του Μίκι Ροκέ που νικήθηκε πέρυσι το καλοκαίρι από καρκίνο. Ο αμυντικός των "βερδιμπλάνκος" φορούσε τη φανέλα με το νο26.

# Τελευταίος παίκτης της Θέλτα που έδωσε 2 ασίστ στο ίδιο ματς της Primera Division (όπως ο Μίκαελ Κρον Ντέλι κόντρα στη Χετάφε), ήταν ο νυν 3ος πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης του κόσμου, Ντάβιντ Σίλβα, το 2005-2006 (δανεικός από Βαλένθια).