Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 2-2

Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραραν από δύο γκολ, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ είχαν από ένα δοκάρι και το clasico του "Καμπ Νόου" έληξε με την απόλυτη ισορροπία (2-2). Οι "μπλαουγκράνα", όμως, κράτησαν το +8 από τους "μερέγκες".

Αλλιώς μας είχαν συνηθίσει Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης τα τελευταία χρόνια. Οι 400.000.000 τηλεθεατές που παρακολούθησαν το παιχνίδι "μαγεύτηκαν" περισσότερο από το coreo του "Καμπ Νόου", που πήρε τα ερυθροκίτρινα χρώματα της καταλανικής σημαίας πριν τη σέντρα, παρά από το θέαμα του 1ου ημιχρόνου.

Η απάντηση στο αίνιγμα του παρτενέρ του Χαβιέρ Μαστσεράνο στην άμυνα της Μπαρτσελόνα διατήρησε το μυστήριο σχετικά με τη αποτελεσματικότητα των ανασταλτικών λειτουργιών των "μπλαουγκράνα", με τον Αντριάνο να μην πείθει ως στόπερ. Το ύψος του, δε, έδωσε σήμα για ψηλές μπαλιές στους φιλοξενούμενους, που με "αιχμή του δόρατος" τον Καρίμ Μπενζεμά, ανησύχησε αρκετά την άμυνα-ανάγκης των Καταλανών. Ο άνθρωπος-γκολ των "μερέγκες", όμως, είναι άλλος και στα τελευταία 6 clasico (κατέρριψε το ρεκόρ του Ιβάν Ζαμοράνο) είναι αυτός που... ηρεμεί τους φίλους της Ρεάλ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο "χτύπησε" στο 23ο λεπτό και "πάγωσε" το "Καμπ Νόου".

Η αναγκαστική αλλαγή του Ντάνι Άλβες έκανε ακόμα χειρότερη την κατάσταση και το δοκάρι του Μπενζεμά λίγο μετά το γκολ έμοιαζε με το κερασάκι στη... δηλητηριασμένη τούρτα των "μπλαουγκράνα". Ένα λάθος του Πέπε και το ένστικτο του γκολ από το Λιονέλ Μέσι ξαναέβαλε στο παιχνίδι την Μπαρτσελόνα στο 30ό λεπτό, με την ισορροπία να επανέρχεται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το 2ο μέρος άρχισε με συζήτηση για 2 πέναλτι, ένα για κάθε "αιώνιο", που σε οποιοδήποτε άλλο ματς θα καταλογιζόταν υπέρ του, αλλά όχι εδώ. Γι' αυτό και όταν επέστρεψαν στο ποδόσφαιρο και άφησαν την (ελάχιστη είναι η αλήθεια) διαιτητική γκρίνια, δικαιώθηκαν αμφότερες. Πρώτα η Μπαρτσελόνα με υποδειγματική εκτέλεση εκτέλεση φάουλ του Μέσι (60') και 5 λεπτά αργότερα με την -αναμενόμενη- απάντηση του Ρονάλντο.

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν είχε περάσει στο ματς για τους φιλοξενούμενους, όπως κι ο Αλέξις Σάντσες για τους γηπεδούχους, σε μία προσπάθεια και των 2 τεχνικών να "φρεσκάρουν" την επίθεσή τους. Το παιχνίδι απέκτησε μεγάλη ταχύτητα, αφού οι μεσαίες γραμμές και των 2 αντιπάλων ανέβηκαν μπροστά για να ψάξουν το γκολ. Τα κενά στην άμυνα διογκώθηκαν και με τις κάθετες μπαλιές των Τσάμπι Αλόνσο και Τσάβι, το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά.

Κάποια σκληρά φάουλ κι η είσοδος του Μικαέλ Εσιέν διέκοψαν αυτήν τη ροή. Η Ρεάλ κλείστηκε για να κρατήσει την ισοπαλία, η Μπαρτσελόνα δημιούργησε 3 ευκαιρίες (η μία εκ των οποίων δοκάρι του Μαρτίν Μοντόγια), αλλά δεν βρήκε το νικητήριο γκολ και η μοιρασιά ολοκληρώθηκε στα ίσια μεταξύ ομάδων, σκόρερ, δοκαριών και βαθμών.

Μουρίνιο: "Από άλλον πλανήτη οι Ρονάλντο, Μέσι"

Βιλανόβα: "Δεν θα ξαναβγεί άλλος Μέσι"

Το live της αναμέτρησης

7η αγ.: Έπιασε την Μπαρτσελόνα η Ατλέτικο

# Ο Ντάνι Άλβες τραυματίστηκε στο μηρό και θα μείνει εκτός δράσης για 3 εβδομάδες.

# Το αποτέλεσμα κρίνεται απολύτως φυσιολογικό βάσει αριθμών. Η Μπαρτσελόνα δεν έχει ηττηθεί ακόμα στο "Καμπ Νόου" σε ματς που έχει σκοράρει ο Λιονέλ Μέσι (82 νίκες, 6 ισοπαλίες) και η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε ματς που έχει σκοράρει ο Κριστιάνο Ρονάλντο (65 νίκες, 3 ισοπαλίες).

# Όπως είχε προαναγγελθεί, το πολιτικό στοιχείο ήταν έντονο στο ντέρμπι. Αφενός η σημαία της Καταλονίας που έντυσε όλο το γήπεδο πριν τη σέντρα, αφετέρου τα συνθήματα περί ανεξαρτησίας που φώναζαν οι φίλαθλοι στο 17'14''. Δείτε το γιατί.