3η αγ.: Εξωπραγματικός Ρονάλντο, "εξάσφαιρη" Ρεάλ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έβαλε πέντε γκολ και ετοίμασε άλλο ένα, η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε 6-0 την Εσπανιόλ στην Βαρκελώνη και πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας εφετινή νίκη. Με Πάκο Αλκάθερ στο 91' η Βαλένθια την Χιχόν (1-0).

Ένας εξωπραγματικός Κριστιάνο Ρονάλντο, με την αμέριστη στήριξη των συμπαικτών του, έβαλε πέντε γκολ, έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ρεάλ Μαδρίτης στο πρωτάθλημα και οδήγησε την ομάδα του στο εντυπωσιακό 6-0 επί της Εσπανιόλ στο "Power8 Stadium".

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε τέσσερα γκολ και δύο δοκάρια για τους "μερένγκες", οι οποίοι σκόραραν στο 7', το 17' και το 20' με τον CR7, στο 28' με τον Καρίμ Μπενζεμά (από ασίστ του Ρονάλντο), ενώ είχαν δοκάρια στο 27' (από κεφαλιά του Άλβαρο Γκονσάλες προς τα πίσω) και το 43' με σουτ του Μπενζεμά.

Η Εσπανιόλ προέβη σε δύο αλλαγές με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου και πήρε την κατοχή, αλλά η Ρεάλ ήταν η ομάδα που συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς στις αντεπιθέσεις της (61' και 81' Ρονάλντο), ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μόλις μία κλασική -διπλή- ευκαιρία με τους Ζεράρδ Μορένο και Σάλβα Σεβίγια στο 73').

Εσπανιόλ (4-4-2): Πάου Λόπες, Αρμπίγια, Άλβαρο Γκονσάλες, Σιανί (46' Μοντανιές), Ρουμπέν Ντουάρτε, Σεβίγια, Βίκτορ Σάντσες (65' Χορδάν)), Χάβι Λόπες (46' Kάνιας), Βίκτορ Άλβαρες, Καϊσέδο, Μορένο.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-2-3-1): Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος (75' Βαράν), Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς (56' Κόβατσιτς), Ίσκο, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά (63' Λούκας Βάσκες).

Ο Αλκάθερ λύτρωσε την Βαλένθια

Με γκολ του Πάκο Αλκάθερ στο 91ο λεπτό, η Βαλένθια απέφυγε την τρίτη σερί ισοπαλία, καθώς επικράτησε 1-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν στο "Μολινό".

Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες (ο Χάουμε χρειάστηκε να κάνει αρκετές επεμβάσεις) σε αυτή τη μοιρασμένη αναμέτρηση, όμως ο προερχόμενος από τον πάγκο Αλκάθερ είπε την τελευταία λέξη, έπειτα από ασίστ του έτερου "αναπληρωματικού" Ζακαριά Μπακαλί.

Σπόρτινγκ Χιχόν (4-4-2): Κελάρ, Εσπινόσα, Λόρα, Λουίς Ερνάντες, Ίσμα Λόπες, Σέρχιο Άλβαρες, Μασκαρέλ (61' Κάσες), Πάμπλο Πέρες (82' Καρμόνα), Χαλίλοβιτς (70' Γκερέρο), Χονί, Σανάμπρια.

Βαλένθια (4-3-3): Χάουμε, Αμπντενούρ, Μουστάφι, Κανσέλο, Γκαγιά, Έντσο Πέρες (67' Αντρέ Γκόμες), Φουέγο, Φεγκουλί, Παρέχο, Νεγρέδο (75' Αλκάθερ), Πιάτι (82' Μπακαλί).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2015

21:30 Λεβάντε - Σεβίλλη 1-1

(58' Καμαράσα - 12' Ενζονζί)

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2015

17:00 Εσπανιόλ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-6

(7', 17' πέν, 20', 62', 81', 28' Μπενζεμά)

21:30 Ράγιο Βαγεκάνο - Λα Κορούνια

Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του "Power8 Stadium" μεταξύ της Εσπανιόλ και της Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Primera Division.
16:53
Εσπανιόλ: Πάου Λόπες, Αρμπίγια, Άλβαρο Γκονσάλες, Σιανί, Ρουμπέν Ντουάρτε, Σεβίγια, Βίκτορ Σάντσες, Χάβι Λόπες, Βίκτορ Άλβαρες, Καϊσέδο, Μορένο.

Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Ίσκο, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά.
17:02
Σέντρα στο ματς.
17:05
Πριν από την έναρξη όλο το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι για να αποθεώσει τον Ραούλ Ταμούδο, ο οποίος πρόσφατα ανακοίνωσε την απόσυρσή του από τη δράση.
17:07
2ο λεπτό: Σουτ του Καϊσέδο, ο Νάβας αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.
17:09
ΓΚΟΛ! Εσπανιόλ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (7ο λεπτό): Εκπληκτική βαθιά μπαλιά του Μόντριτς στην πλάτη της άμυνας, ο καλυπτόμενος Ρονάλντο κοντρολάρει, πλασάρει ιδανικά στην ανοικτή γωνία και δίνει το προβάδισμα στους "μερένγκες".
17:14
Αυτό ήταν το πρώτο εφετινό γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο.
17:15
Το γκολ του Ρονάλντο
17:17
16ο λεπτό: Πέναλτι για την Ρεάλ. Το κερδίζει ο Μπέιλ από τον Άλβαρο Γκονσάλες, ο οποίος δέχεται και κίτρινη κάρτα.
17:19
ΓΚΟΛ! Εσπανιόλ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 (17ο λεπτό): Ο Ρονάλντο ευστοχεί από την άσπρη βούλα και διπλασιάζει το προβάδισμα των "μερένγκες".
17:20
Απλή και ουσιαστική η Ρεάλ, έχει βάλει τις βάσεις για την πρώτη της εκτός έδρας νίκη και δεύτερη σε τρεις αγωνιστικές.
17:22
ΓΚΟΛ! Εσπανιόλ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-3 (20ό λεπτό): Σέντρα του Μπέιλ από αριστερά, ο Ρονάλντο κάνει την προβολή και πετυχαίνει χατ-τρικ.
17:25
Tο δεύτερο γκολ του Ρονάλντο
17:26
Tο τρίτο γκολ του Ρονάλντο
17:28
Στατιστικό: Ο Ρονάλντο έφτασε τα 228 γκολ στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης και ισοφάρισε το ρεκόρ του Ραούλ.
17:30
27ο λεπτό: Kεφαλιά του Άλβαρο προς τα πίσω, ο Πάου Λόπες και το οριζόντιο δοκάρι αποτρέπουν το 0-4.
17:30
ΓΚΟΛ! Εσπανιόλ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-4 (28ο λεπτό): Επέλαση και πάσα του Μπέιλ, ο Ρονάλντο γυρίζει και ο Μπενζεμά διευρύνει το προβάδισμα της Ρεάλ σαν σε προπόνηση.
17:37
To γκολ του Μπενζεμά
17:45
36ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπενζεμά.
17:45
43ο λεπτό: Η Ρεάλ στην κόντρα, ο Μπενζεμά σουτάρει με δύναμη και σημαδεύει το δεξί δοκάρι της Εσπανιόλ (ο Λόπες βρήκε ίσα-ίσα την μπάλα με τα ακροδάχτυλα).
17:46
Η Εσπανιόλ έχει την κατοχή, αλλά όλες οι αντεπιθέσεις της Ρεάλ έχουν καταλήξει είτε στα δίχτυα είτε στα δοκάρια!
18:05
46ο λεπτό: Ο Κάνιας στη θέση του Ροντρίγκες και ο Μοντανιές σ' εκείνη του Σιανί.
18:05
48ο λεπτό: Σουτ του Καρβαχάλ από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.
18:14
56ο λεπτό: Ο Κόβατσιτς στη θέση του Μόντριτς.
18:19
ΓΚΟΛ! Εσπανιόλ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-5 (61ο λεπτό): Ο Ίσκο δίνει δεξιά, ο Μπέιλ γυρίζει και ο καλυπτόμενος Ρονάλντο σπάει το ρεκόρ του Ραούλ. Κοινώς, γίνεται ο πρώτος σκόρερ των "μερένγκες" στο πρωτάθλημα!
18:24
63ο λεπτό: Ο Λούκας στη θέση του Μπενζεμά.
18:29
65ο λεπτό: O Χορδάν στη θέση του Βίκτορ Σάντσες.
18:30
69ο λεπτό: Κίτρινη στον Κόβατσιτς.
18:31
73ο λεπτό: Σπουδαία απόκρουση του Νάβας σε κεφαλιά του Μορένο και στη συνέχεια ο Σεβίγια αστοχεί σε κενή εστία.
18:31
Το τέταρτο γκολ του Ρονάλντο
18:33
75ο λεπτό: O Bαράν στη θέση του Ράμος.
18:38
ΓΚΟΛ! Εσπανιόλ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-6 (81ο λεπτό): Ωραία ενέργεια του Λούκας Βάσκες, ο Ρονάλντο σαν σε προπόνηση φτάνει τα πέντε γκολ!