4η αγ.: "Έκλεψε" τη νίκη η Ρεάλ

Ένα ακυρωθέν γκολ της Γρανάδα και ένα γκολ του Καρίμ Μπενζεμά έδωσαν τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης για την 4η αγωνιστική της Primera Division.

Μπενζεμά

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρουσιάστηκε κουρασμένη και χρειάστηκε να ακυρωθεί ένα κανονικό γκολ της Γρανάδα για να φτάσει στη νίκη με 1-0 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Οι Μαδριλένοι προέρχονταν από ένα εντυπωσιακό σερί τριών αγώνων με +4 γκολ και δίχως να δεχθούν κανένα, ωστόσο απέναντι στην καλοστημένη άμυνα του Χοσέ Σαντοβάλ βρήκαν τον μπελά τους. Ο Ράφα Μπενίτεθ δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Γκάρεθ Μπέιλ και Χάμες Ροντρίγκες και επέλεξε τον Λούκας Βάθκεθ για το δεξί άκρο της επίθεσης. Οι γηπεδούχοι είχαν ορισμένες καλές στιγμές στο 1ο ημίχρονο, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να μην πρωταγωνιστεί, παρότι είχε σημειώσει οκτώ γκολ στα δύο τελευταία παιχνίδια. Αντιθέτως, το γκολ ήρθε από τον Γιουσέφ ελ Αραμπί στο 20ό λεπτό, με τον διαιτητή να το ακυρώνει λανθασμένα ως οφσάιντ.

Μπενζεμά

Το 2ο ημίχρονο δεν είχε αλλαγές και η επιμονή του Μπενίτεθ τον δικαίωσε στο 55'. Μία εξαιρετική σέντρα του Ίσκο από δεξιά και με κεφαλιά του Καρίμ Μπενζεμά έφεραν το 1-0 και έδιωξαν μεγάλο μέρος του άγχους των γηπεδούχων. Πλέον έμενε μόνο το άγχος του... Ρονάλντο να συνεχίσει το σερί σκοραρίσματος, χωρίς επιτυχία παρά τις ευκαιρίες που είχε στο δεύτερο 45ολεπτο. Η αποτυχία γρήγορα εξελίχθηκε σε γκρίνια για τον διαιτητή, ζητώντας πέναλτι, ωστόσο δεν κατάφερε να τον πείσει και έμεινε "άσφαιρος" ξανά.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-2-3-1): Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Βαράν, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος (62' Κόβατσιτς), Βάθεκθ, Ίσκο (85' Κασεμίρο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (77' Τσερίσεβ)

Γρανάδα (4-2-3-1): Φερνάντεθ, Λόπες, Λομπάν, Ντόρια, Μπιράγκι, Κριν, Μάρκεθ, Σακσές (61' Ιμπάνιεθ), Ροτσίνα (67' Ρίκο), Μέντεθ (77' Λόπες), Ελ Αραμπί

Τόρες-Ατλέτικο

Η συνεργασία του Φερνάντο Τόρες με τον Άνχελ Κορέα οδήγησε την Ατλέτικο Μαδρίτης στη νίκη 2-0 επί της Εϊμπάρ στο "Ιπουρούα". Ουδείς από τους δύο πρωταγωνιστές της συνάντησης βρέθηκε στο αρχικό σχήμα, αφού ο Ντιέγο Σιμεόνε προτίμησε τον Τζάκσον Μαρτίνες στην κορυφή συνεπικουρούμενος από τους Λουσιάνο Βιέτο και Αντουάν Γκριεζμάν στις πτέρυγες. Ο Κολομβιανός επιθετικός είχε μία μεγάλη ευκαιρία στο 19' (έσωσε ο Ασιέρ Ριέσγο), όπως και ο Αργεντινός συμπαίκτης του, σε ένα ήσυχο 1ο ημίχρονο, ωστόσο αμφότεροι έγιναν αλλαγή στην ανάπαυλα.

Γκριεζμάν-Ατλέτικο

Οι δύο Τόρες των "ροχιμπλάνκος", ο Φερνάντο και ο Όλιβερ, πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο και η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε. Στο 61' πέρασε στον αγώνα και ο 19χρονος Κορέα, ο οποίος 33 δευτερόλεπτα αργότερα χρίστηκε σκόρερ μετά από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Φερνάντο Τόρες. Δεκαέξι λεπτά αργότερα οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Αργεντινός τροφοδότησε τον Ισπανό, ο οποίος σκόραρε για 80ή φορά με την Ατλέτικο στην Primera Division και έπιασε τον Χοσέ Χουνκόσα στην 7η θέση της των σκόρερ του συλλόγου στην κατηγορία.

Εϊμπάρ (4-2-3-1): Ριέσγο, Κάπα, Ντος Σάντος, Ράμις, Λούνα, Γκαρθία, Εσταλάντε (82' Αρουαμπαρένα), Κέκο, Αντριάν (71' Μπαστόν), Μπερχόν (71' Βέρντι), Εσκουδέρο

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-3-3): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν, Λουίς, Κόκε (61' Κορέα), Τιάγκο, Γκάμπι, Βιέτο (46' Ό. Τόρες), Μαρτίνες (46' Φ. Τόρες), Γκριεζμάν

Βαλένθια-Μπέτις

Η Βαλένθια ήταν ανώτερη, καταιγιστική ανά διαστήματα, ωστόσο απέτυχε να νικήσει τον Αντόνιο Αδάν και έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Μπέτις στο "Μεστάγια". Οι "νυχτερίδες" είχαν την κατοχή της μπάλας, έφταναν με άνεση έξω από την περιοχή των Ανδαλουσιάνων, ωστόσο τους έλειπε η τελική πάσα. Η αποβολή ου Ντάνι Θεμπάγιος στην αρχή του 2ου ημιχρόνου οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε ακόμα πιο αμυντικό παιχνίδι, στηριζόμενοι αποκλειστικά στις αντεπιθέσεις.

Οι παίκτες του Νούνο Εσπίριτο Σάντο έχασαν την ψυχραιμία τους και άρχισαν να παίζουν με σέντρες, δίχως αποτέλεσμα. Ο Πορτογάλος τεχνικός έριξε στη μάχη τον Ροντρίγκο ντε Πάουλ αντί του Λούκας Ορμπάν, γύρισε το σύστημα σε 3-4-3, αλλά και πάλι δεν βρήκε το γκολ. Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους, αφήνοντας μία πικρή γεύση στον κόσμο της Βαλένθια, ο οποίος, πάντως, έκλεψε την παράσταση με το standing ovation στην αλλαγή του Χοακίν, ενός παίκτη που λατρεύτηκε στο "Μεστάγια" από το 2006 μέχρι το 2011, ωστόσο τώρα επέστρεψε στην ομάδα όπου ξεκίνησε την καριέρα του. Με το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα, πάντως, ακούστηκαν από όλες τις εξέδρες εκκλήσεις για απόλυση του Νούνο.

Βαλένθια (4-3-3): Ντομένετς, Μπαραγάν, Μουστάφι, Αμπντενούρ, Ορμπάν (66' Ντε Πάουλ), Παρέχο, Φουέγο, Γκόμες (46' Μπακαλί), Φεγκουλί, Αλκάθερ, Ροδρίγο (83' Μίνα)

Μπέτις (4-4-2): Αδάν, Μολινέρο, Γκονθάλεθ, Βέστερμαν, Βάργκας, Χοακίν (68' Ρενέλα), Εντιαγέ, Θεμπάγιος, Πορτίγιο (60' Θεχούδο), Μολίνα (52' Τόρες), Κάστρο

# Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν σκόραρε, ωστόσο πρωταγωνίστησε εξωαγωνιστικά, αφού συνόδευσε μέχρι τη σέντρα του "Σαντιάγο Μπερναμπέου" τον μικρό Ζαΐντ, το προσφυγόπουλο από τη Συρία που μαζί με τον πατέρα του επιχείρησαν να διαφύγουν από την Ουγγαρία, ωστόσο έπεσαν θύμα σκληρότητας μιας εικονολήπτριας. Στον πατέρα του, προπονητής πρώτης κατηγορίας στη χώρα του, προσφέρθηκε δουλειά στις ακαδημίες της μαδριλένικης Χετάφε όπου θα παίζει ποδόσφαιρο και ο μικρός, ο οποίος ήταν καλεσμένος στην αναμέτρηση με τη Γρανάδα.