Μπαρτσελόνα - Λας Πάλμας 2-1

Η Μπαρτσελόνα άφησε πίσω της τη βαριά ήττα του "Μπαλαΐδος" από την Θέλτα και επικρατώντας 2-1 της Λας Πάλμας στο "Καμπ Νόου" αναρριχήθηκε -προσωρινά τουλάχιστον- στην κορυφή της Primera Division.

Ο τραυματισμός του Λιονέλ Μέσι δεν επηρέασε την Μπαρτσελόνα , η οποία επικράτησε 2-1 της Λας Πάλμας στο "Καμπ Νόου" και άφησε πίσω της την ήττα-σοκ από την Θέλτα.

Έπειτα από ένα ανιαρό 20λεπτο, οι "μπλαουγκράνα" προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με κεφαλιά του Λουίς Σουάρες (από σέντρα του Σέρζι Ρομπέρτο), αλλά μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που επέδειξαν επιθετική δραστηριότητα.

Ο Σουάρες "ξαναχτύπησε" με δυνατό σουτ στο 54ο λεπτό, ύστερα από γύρισμα του Μουνίρ Ελ Χανταντί και προσποίηση του Σέρχιο Μπουσκέτς, ενώ ο Νεϊμάρ θα τελείωνε το ματς στο 67' αν δεν αστοχούσε απελπιστικά σε εκτέλεση πέναλτι.

Οι "μπλαουγκράνα" δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες για το τρίτο γκολ, όμως η Λας Πάλμας ήταν η ομάδα που έμελλε να σκοράρει (στο 88' με τον Χόναταν Βιέρα), προτού ο ίδιος παίκτης απειλήσει εκ νέου στο 90'.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Σέρζι, Πικέ, Μπάρτρα, Αντριάνο (91' Γκουμπάου), Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Μαστσεράνο, Μέσι (10' Μουνίρ, 80' Ραμίρες)), Σουάρες, Νεϊμάρ.

Λας Πάλμας (5-3-2): Βάρας, Σιμόν, Αλκάρας, Άρτιλες, Μπίγας, Καστεγιάνο, Μέσα (68' Βαλερόν), Ερνάν (57' Κούλιο), Μουμπάρακ, Αραούχο (67' Ελ Ζαρ), Βιέρα.

21:30 Σεβίλλη - Ράγιο Βαγεκάνο 3-2

(23' Γκαμερό, 45+1' Ενζοζί, 86' Κονοπλιάνκα - 51' Μπεμπέ, 68' Γκέρα)

16:46
Σε 15 λεπτά περίπου ξεκινάει η αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τη Λας Πάλμας, την οποία θα μπορέσετε να παρακολουθήσετε ζωντανά από εδώ
16:48
Οι Καταλανοί θέλουν να ξεπεράσουν τη συντριβή της περασμένη Τετάρτης από τη Θέλτα, που ήταν και η πρώτη τους ήττα στη φετινή La Liga, ξεσπώντας πάνω στη Λας Πάλμας, που πέτυχε μόλις την πρώτη της νίκη πριν από τρεις ημέρες επί της Σεβίλλης
16:51
Ας δούμε όμως τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων
16:52
Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Μπάρτρα, Αντριάνο, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Μαστσεράνο, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ
16:55
Λας Πάλμας: Βάρας, Σιμόν, Αλκάρας, Αϊτάμι, Μπίγας, Καστεγιάνο, Μέσα, Ερνάν, Μουμπάρακ, Αραούχο, Βιέρα
17:01
Ξεκίνησε ο αγώνας
17:04
3' Εξαιρετική ενέργεια του Μέσι από δεξιά, αλλά τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί
17:10
10' Στη θέση του Μέσι ο Ελ Χανταντί
17:12
Έχουν "παγώσει" οι παίκτες της Μπάρτσα από τον τραυματισμό του Μέσι και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν
17:21
Καμία καλή στιγμή για την Μπάρτσα στο πρώτο 20λεπτο
17:22
21' Σουτ του Αραούχο μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Τερ Στέγκεν
17:26
25' ΓΚΟΟΟΟΟΛ
17:26
1-0 για την Μπαρτσελόνα, με τον Σέρτζι Ρομπέρτο να σεντράρει από δεξιά και τον Σουάρες με ωραία κεφαλιά να νικάει τον Βάρας
17:31
Τραυματισμός και για τον Λουίς Σουάρες στον ώμο, μετά τη σύγκρουση με τον Ερνάν
17:31
Συνεχίζει πάντως ο Ουρουγουανός
17:34
33' Κακό γύρισμα του Σουάρες προς τον Νεϊμάρ, που δυσκολεύεται να πλασάρει και στέλνει την μπάλα άουτ
17:37
36' Βολίδα του Βιέρα από πολύ μακριά, διώχνει σε κόρνερ ο Τερ Στέγκεν
17:37
36' Κίτρινη κάρτα στον Ερνάν
17:39
38' Κακή επιλογή του Βιέρα, που θα μπορούσε να φτάσει στο γκολ, αλλά πάσαρε στον Τερ Στέγκεν
17:42
41' Εξαιρετική επίθεση για τη Λας Πάλμας, αλλά το πλασέ του Βιέρα φεύγει πάνω από την εστία
18:12
54' ΓΚΟΟΟΟΟΛ
18:13
2-0 για την Μπαρτσελόνα, μετά το γύρισμα του Ελ Χανταντί από δεξιά, ο Μπουσκέτς άφησε την μπάλα να περάσει και ο Σουάρες ξανά κεραυνοβόλησε τον Βάρας
18:17
58' Πολύ καλή απόκρουση του Τερ Στέγκεν στο σουτ του Αραούχο
18:17
59' Κίτρινη κάρτα στον Μπουμπάρακ για μαρκάρισμα στον Μπουσκέτς
18:19
Στον αγώνα για τη Λας Πάλμας έχει περάσει ο Κούλιο αντί του Ερνάν
18:24
66' Χέρι του Αλκάρας και πέναλτι για την Μπαρτσελόνα
18:24
Κίτρινη κάρτα στον Παραγουανό
18:25
67' Κάκιστη εκτέλεση από τον Νεϊμάρ, που στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια
18:27
67' Διπλή αλλαγή για τη Λας Πάλμας. Μπαίνει μέσα ο σπουδαίος Βαλερόν και ο Ελ Ζαρ και βγαίνουν ο Μέσα και ο Αραούχο
18:28
Στο 41ο έτος της ηλικίας του ο Χουάν Κάρλος Βαλερόν
18:29
71' Μόνος του απέναντι από τον Τερ Στέγκεν ο Σιμόν, σουτάρει πάνω στον Γερμανό
18:29
71' Ο Νεϊμάρ στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια από πολύ κοντά
18:34
75' Στερεί το χατ-τρικ στον Σουάρες ο Χάβι Βάρας, που μπλοκάρει στο κοντινό σουτ του Ουρουγουανού
18:36
78' Εκτέλεση φάουλ του Βιέρα, η μπάλα πάνω από την εστία του Τερ Στέγκεν
18:38
80' Ο Σάντρο στη θέση του Ελ Χανταντί
18:40
82' Τρομερό σουτ του Μαστσεράνο, αποκρούει εντυπωσιακά ο Βάρας
18:42
84' Σουτ του Σάντρο, στην αγκαλιά του Βάρας η μπάλα
18:43
85' Εκτέλεση φάουλ του Σουάρες, η μπάλα πολύ ψηλά
18:46
88' ΓΚΟΛ για τη Λας Πάλμας. Ο Βιέρα πήρε την μπάλα, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία, μπέρδεψε τον Τερ Στέγκεν και κατέληξε στα δίχτυα του για το 2-1. Υπάρχει ματς ακόμη.
18:48
90' Σουτ του Βιέρα, άουτ η μπάλα. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.
18:49
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
18:50
92' Κίτρινη κάρτα στον Σουάρες