5η αγ.: Απόδραση από το "Σαν Μαμές" με Μπενζεμά για τη Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης "απέδρασε" με το διπλό από το "Σαν Μαμές", επικρατώντας με 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Ο Καρίμ Μπενζεμά πέτυχε τα δύο γκολ των "μερένγκες", ενώ για τους Βάσκους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Σαμπίν Ρομέρο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι και προσπάθησαν να διεμβολίσουν την άμυνα των "μερένγκες", αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Παρόλα αυτά, στο 19' κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Σαν Χοσέ στον Γκόρκα Ιραϊθόθ και πέτυχε το... ευκολότερο γκολ της καριέρας του. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γάλλος επιθετικός δεν πρόλαβε προ κενής εστίας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η Μπιλμπάο πίεσε και έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 41', όμως η κεφαλιά του Άριτς Αντούριθ αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Κέιλορ Νάβας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βάσκοι μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν και τα κατάφεραν στο 67ο λεπτό με τον Σαμπίν Μερίνο, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 1-1. Όμως, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις 3 λεπτά, αφού στο 70' και πάλι ο Μπενζεμά έδωσε προβάδισμα στους "μερένγκες" με κοντινό πλασέ, ύστερα από πάσα του Ίσκο. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε κυνήγησαν το πολυπόθητο γκολ, όμως όποτε χρειάστηκε ο Νάβας δήλωσε "παρών" και έσωσε την ομάδα του.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτε, Μπαλενθιάγκα, Σαν Χοσέ (71' Σέρχιο Ρίκο), Μπενιάτ (84' Κίκε Σόλα), Ραούλ Γκαρθία, Σουσαέτα (78' Ιμπάι Γκόμεθ), Σαμπίν Μερίνο, Αντούριθ.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-2-3-1): Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Βαράν, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος, Κόβατσιτς (88' Βάθκεθ), Μπενζεμά (79' Κασεμίρο), Ίσκο (71' Χεσέ), Ρονάλντο

21:00 Θέλτα - Μπαρτσελόνα 4-1

(26' Νολίτο, 30', 56' Άσπας, 83' Γκουιντέτι - 80' Νεϊμάρ)

21:00 Λεβάντε - Έιμπαρ 2-2

(52' Μοράλες, 90+3' - 10', 48' Μπαστόν)

21:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Σπόρτινγκ Χιχόν 2-1

(40' πέν. Τρασόρας, 48' Γκέρα - 49' Κάστρο)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Λας Πάλμας (5-3-2): Βάρας, Σιμόν, Αλκάρας, Αϊτάμι, Μπίγας, Καστεγιάνο, Μέσα (74' Ελ Ζαρ), Ερνάν, Μουμπάρακ, Βιέρα (78' Κούλιο), Αραούχο (82' Γκόμεθ)

Σεβίλλη (4-4-2): Ρίκο, Κόκε, Αντρεόλι, Κολοτζιεϊτσάκ, Τρεμουλινάς, Ιμπόρα, Κριχόβιακ, Κριστόφορο (59' Ρέγες), Κρον Ντέλι, Γιορέντε (66' Βιτόλο), Ιμόμπιλε (55' Γκαμεϊρό)

Μάλαγα (4-2-3-1): Καμενί, Ροσάλες, Ανχελέρι, Ουέλιγκτον, Μποκά (89' Χουάν Κάρλος), Τισόνε, Ρέθιο, Ανιόρ (55' Τσοπ), Ντούντα, Όρτα (76' Τιγκαντουινί), Τσαρλές

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Αρεολά, Ρουκάβινα, Γκασπάρ, Μπέιλι, Γιόκιτς, Σαμού, Ντος Σάντος (68' Τριγκέρος), Πίνα (62' Σοριάνο), Σουάρεθ, Μπαπτισ΄ταο, Αντριάν (10' Λέιβα)

To live του αγώνα

21:46
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο "Σαν Μαμές" μεταξύ της Αθλέτικ Μπιλμπάο και της Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της La Liga.
21:48
Οι "μερένγκες" βρίσκονται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς ύστερα από 4 αγωνιστικές, ενώ οι Βάσκοι είναι 14οι με μόλις 3.
21:48
Παρόλα αυτά, πρόκειται για μία σημαντική και ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.
21:49
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτε, Μπαλενθιάγκα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Ραούλ Γκαρθία, Σουσαέτα, Σαμπίν Μερίνο, Αντούριθ
Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Καρβαχάλ, Πέπε, Βαράν, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος, Κόβατσιτς, Μπενζεμά, Ίσκο, Ρονάλντο
21:49
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Εγερίν, Γκουρπέγκι, Λεκουέ, Ρίκο, Εράθο, Ιμπάι Γκόμεθ, Κίκε Σόλα
21:50
Στον πάγκο για τους μαδριλένους: Κασίγια, Νάτσο, Αρμπελόα, Κασεμίρο, Τσερίσεφ, Βάθκεθ, Χεσέ
21:53
Ο Ράφα Μπενίτεθ αποφάσισε να εμπιστευτεί φανέλα βασικού στον Ματέο Κόβατσιτς για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα.
21:55
Την περυσινή σεζόν η Μπιλμπάο είχε επικρατήσει με 1-0 της Ρεάλ, χάρη σε ένα εξαιρετικό γκολ του Άριτς Αντούριθ.
21:59
Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
22:02
1' Έναρξη του αγώνα.
22:06
Ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση.
22:09
7' Χλιαρό σουτ του Μπενζεμά, η μπάλα κόντραρε και κατάληξε κόρνερ.
22:14
12' Ωραίο διαγώνιο σουτ του Ραούλ Γκαρθία, η μπάλα άουτ.
22:15
13' Γυριστό του Μπενζεμά, η μπάλα πάνω από την εστία του Ιραϊθόθ!
22:20
19' ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ! Τραγικό λάθος του Σαν Χοσέ, ο οποίος γύρισε προς τον Ιραϊθόθ, ο Μπενζεμά τον πρόλαβε και πέτυχε το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του!
22:24
23' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Μαρσέλο γύρισε στον Μπενζεμά, κι αυτός δεν πρόλαβε προ κενής εστίας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
22:25
To 0-1 της Ρεάλ:
22:29
28' Ωραίο σουτ του Κρος, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ιραϊθόθ.
22:33
31' Γύρισμα του Σουσαέτα, σουτ του Ραούλ Γκαρθία, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ!
22:37
Ελέγχει το ρυθμό του αγώνα η Ρεάλ.
22:39
37' Ωραίο γυριστό του Κόβατσιτς, εξαιρετική επέμβαση του Ιραϊθόθ που έδιωξε σε κόρνερ!
22:42
41' Σέντρα του Μπαλενθιάγκα, ο Αντούριθ βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Νάβας απέκρουσε εντυπωσιακά!
22:43
42' Απίθανη επέμβαση του Ιραϊθόθ! Ο Μπενζεμά έστρωσε στον Κόβατσιτς, ο Κροάτης έκανε το σουτ από κοντινή απόσταση, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ έδιωξε σε κόρνερ!
22:44
43' Σουτ του Καρβαχάλ, ψηλά άουτ.
22:46
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι "μερένγκες" πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 0-1.
23:01
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
23:07
51' Ωραίο σουτ από τον Αντούριθ, εξαιρετική απόκρουση από τον Νάβας!
23:08
52' Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο για διαμαρτυρία.
23:15
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του αγώνα.
23:20
62' Οι παίκτες της Μπιλμπάο διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Πέπε μέσα στην μεγάλη περιοχή, ύστερα από σουτ του Αντούριθ. Όμως, το ριπλέι δείχνει πως ο Πορτογάλος δεν κάνει παράβαση, αφού έχει "κολλημένο" το χέρι.
23:22
67' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Μάρκος.
23:23
68' ΓΚΟΛ για την Μπιλμπάο! Εξαιρετική αντεπίθεση των Βάσκων, ο Σουσαέτα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Σαμπίν Ρομέρο με κεφαλιά-ψαράκι κάνει το 1-1!
23:26
70' ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ! Ο Ίσκο ανενόχλητος μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Μπενζεμά και ο Γάλλος με πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του!
23:27
72' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Χεσέ στη θέση του Ίσκο.
23:28
72' Αλλαγή και για την Μπιλμπάο. Ο Μικέλ Ρίκο στη θέση του Σαν Χοσέ.
23:31
74' Σουτ στην κίνηση του Αντούριθ, εντυπωσιακή απόκρουση του Νάβας!
23:34
78' Κίτρινη κάρτα στον Κρος.
23:36
80' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Κασεμίρο στη θέση του Μπενζεμά.
23:40
84' Διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ιραϊθόθ.
23:41
85' Αλλαγή για την Μπιλμπάο. Ο Κίκε Σόλα στη θέση του Μπενιάτ.
23:44
88' Κεφαλιά του Σαμπίν Μερίνο, τρομερή επέμβαση του Νάβας!
23:47
89' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Βάθκεθ εντός, ο Κόβατσιτς εκτός.
23:49
93' Τέλος του αγώνα. Η Ρεάλ παίρνει μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Μπιλμπάο με 2-1.