Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 1-2

Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμούς με την είσοδο του Λιονέλ Μέσι και απαντώντας γρήγορα στο γκολ του Φερνάντο Τόρες αναδείχθηκε νικήτρια (2-1) στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Primera Divison.

Μπαρτσελόνα

H κατάρα των τραυματισμών δεν λέει να αφήσει την Μπαρτσελόνα, η οποία στο 28ο λεπτό έχασε τον... συνήθη Τόμας Βερμάλεν (το ιατρικό δελτίο φιλοξενεί επίσης τα ονόματα των Κλαούντιο Μπράβο, Ντάνι Άλβες και Ζεράρδ Πικέ).

Οι δύο ομάδες έχασαν από μία καλή ευκαιρία στο πρώτο 20λεπτο, ενώ στο 24' ο Λουίς Σουάρες σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με εξ επαφής προβολή, έπειτα από κόρνερ του Ιβάν Ράκιτιτς και κεφαλιά του Νεϊμάρ.

Ατλέτικο Μπαρτσελόνα

Ραούλ Χιμένες στο 35' και Χαβιέρ Μαστσεράνο στο 49' βρήκαν την μπάλα με το χέρι, ωστόσο κατά πάσα πιθανότητα δεν υπήρχε παράβαση, με συνέπεια το πρώτο γκολ του ματς να μην σημειωθεί από την άσπρη βούλα.

Οι γηπεδούχοι έκρυψαν την μπάλα στο 52' και ο τελικός αποδέκτης της (Φερνάντο Τόρες) άνοιξε το σκορ με τη βοήθεια του δοκαριού, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ ισοφάρισε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Ο Λιονέλ Μέσι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και η Μπαρτσελόνα άρχισε να πιέζει. Μάλιστα, θα μπορούσε να ανατρέψει τα δεδομένα στο 67' αν ο διαιτητής έβλεπε το χέρι του Ντιέγκο Γκοντίν.

Τελικά, αυτό έμελλε να γίνει στο 77ο λεπτό, όταν μετά από αλλεπάλληλα λάθη στα καρέ της Ατλέτικο, ο Ζόρντι Άλμπα βρήκε τον Σουάρες κι εκείνος προώθησε με τη μία στον Μέσι, ο οποίος δεν λάθεψε.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε άλλαξε τη διάταξή του σε 4-2-4, ωστόσο η Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους και να πανηγυρίσει τη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Γκοντίν, Χιμένες, Χουανφράν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι (81' Βιέτο), Τιάγκο, Ό. Τόρες (60' Φερέιρα Καράσκο), Κόκε, Γκριεζμάν, Φ. Τόρες (62' Μαρτίνες).

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Βερμάλεν (28' Ματιέ), Μαστσεράνο, Αλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (60' Μέσι), Ινιέστα, Ραφίνια, Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2015

21:30 Λεβάντε - Σεβίλλη 1-1

(58' Καμαράσα - 12' Ενζονζί)

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2015

17:00 Εσπανιόλ - Ρεάλ Μαδρίτης 0-6

(7', 17' πέν, 20', 62', 81', 28' Μπενζεμά)

21:31
Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του "Βιθέντε Καλδερόν" μεταξύ της Ατλέτικο Μαδρίτης και της Μπαρτσελόνα για την 3η αγωνιστική της Primera Division.
21:32
Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Γκοντίν, Χιμένες, Χουανφράν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Τιάγκο, Ό. Τόρες, Κόκε, Γκριεζμάν, Φ. Τόρες.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Βερμάλεν, Μαστσεράνο, Αλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Ραφίνια, Νεϊμάρ, Λουίς Σουάρες.
21:32
Σέντρα στο ντέρμπι.
21:34
Εκτός αρχικού σχήματος ο Λιονέλ Μέσι, προφανώς επειδή βρισκόταν πολλές ημέρες στην Αργεντινή, ενώ την Παρασκευή δεν προπονήθηκε λόγω της γέννησης του δεύτερου γιου του.
21:35
Η μπάλα πάνω κάτω στα πρώτα λεπτά.
21:45
15o λεπτό: Κάθετη του Ινιέστα στον Ράκιτιτς, εκείνος κάνει το σουτ και ο Όμπλακ αποκρούει.
21:47
17o λεπτό: Η απάντηση της Ατλέτικο. Ο Γκριεζμάν προωθεί στον Τόρες, εκείνος σουτάρει και στέλνει την μπάλα άουτ.
21:51
18o λεπτό: Κίτρινη στον Όλιβερ Τόρες.
21:52
Η Μπαρτσελόνα επιτίθεται κατά βάση από αριστερά.
21:54
24ο λεπτό: Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς εκτελεί κόρνερ από αριστερά, ο Νεϊμάρ παίρνει την κεφαλιά και ο Σουάρες στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο με εξ επαφής προβολή.
21:56
26ο λεπτό: Ο Βερμάλεν αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και αποχωρεί. Τον αντικαθιστά ο Ματιέ.
21:57
Η ατυχία δεν σταματά για τον Βέλγο, αν κρίνει κανείς από το γεγονός ότι έχασε όλη την περυσινή σεζόν λόγω τραυματισμού.
21:57
Ο μεγάλος απών του ντέρμπι (βρίσκεται στον πάγκο)
21:59
Ζεράρδ Πικέ, Κλαούντιο Μπράβο, Ντάνι Άλβες και τώρα Τόμας Βερμάλεν. Τα μετόπισθεν της Μπαρτσελόνα έχουν πληγεί ανεπανόρθωτα.
22:00
Το δοκάρι του Σουάρες
22:03
Χωρίς λόγια...
22:06
35o λεπτό: Ο Σουάρες δίνει στον Νεϊμάρ, εκείνος αποφεύγει ωραία δύο αντιπάλους, σουτάρει και η μπάλα σταματά στο σώμα του πεσμένου Χιμένες.
22:07
Στην προηγούμενη φάση, η μπάλα βρήκε και στο χέρι του Χιμένες, ο οποίος δεν είχε πρόθεση. Ο διαιτητής είπε "παίζετε".
22:37
49ο λεπτό: Xέρι του Μαστσεράνο, ο διαιτητής δεν δίνει πέναλτι, θεωρώντας ότι έγινε εξ επαφής.
22:38
ΓΚΟΛ! Ατλέτικο - Μπαρτσελόνα 1-0 (52ο λεπτό): Υπέροχη επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, οι αμυντικοί της Μπαρτσελόνα αρέσκονται στην παρακολούθηση της πορείας της μπάλας, ο Τόρες πλασάρει και με τη βοήθεια του δοκαριού δίνει το προβάδισμα στην Ατλέτικο.
22:41
ΓΚΟΛ! Ατλέτικο - Μπαρτσελόνα 1-1 (55ο λεπτό): Ο Νεϊμάρ απαντά άμεσα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.
22:47
60ό λεπτό: O Mέσι στη θέση του Ράκιτιτς και ο Καράσκο σε αυτή του Όλιβερ Τόρες.