Ο Μέσι δεν έσπασε την κατάρα του "Ανοέτα"

Ο Μέσι σκόραρε για 47η φορά μέσα στο 2016 για τη Μπαρτσελόνα όμως το γκολ του δεν ήταν αρκετό για της χαρίσει τη νίκη στο "Anoeta", όπου αγνοεί το τρίποντο από το 2007 (VIDEO).

Και η κατάρα συνεχίζεται... Η Μπαρτσελόνα ταξίδεψε στη χώρα των Βάσκων με στόχο να σπάσει την αρνητική παράδοση που την θέλει να μη νικάει εδώ και εννέα χρόνια στο "Anoeta" (τελευταία της επιτυχία εκεί στις 5 Μαΐου 2007) όμως δεν τα κατάφερε ούτε αυτή τη φορά.

Η Ρεάλ Σοθιεδάδ αποδείχτηκε "σκληρό καρύδι" για τους Καταλανούς και με το 1-1 επέκτεινε σε 8 αγώνες το εντός έδρας αήττητο στο πρωτάθλημα απέναντί τους και τους άφησε στο -6 από την πρωτοπόρο Ρεάλ πριν το "Clasico" της ερχόμενης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι αποδιοργάνωσαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο την "Μπάρσα" με το ανελέητο πρέσινγκ τους και στο 53' άνοιξαν το σκορ με κοντινό πλασέ του Ζοζέ, για να έρθει έξι λεπτά αργότερα ο Μέσι και με το 47ο γκολ του σε ισάριθμα ματς με την Μπαρτσελόνα μέσα στο 2016 (σε όλες τις διοργανώσεις) να φέρει το ματς στα ίσα.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και αν υπάρχει μία ομάδα που μπορεί να αισθάνεται αδικημένη είναι η Σοθιεδάδ αφού είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς στο 83' με το σουτ του Βέλα στο δοκάρι ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα σκόραρε με τον Χουάνμι, με το γκολ του να ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ.

ΡΕΑΛ ΣΟΘΙΕΔΑΔ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 1-1