Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε την ανατροπή στο Clasico του "Καμπ Νου" και με γκολ των Μπενζεμά και Ρονάλντο πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Μπαρτσελόνα! Είχε ανοίξει το σκορ ο Πικέ για τους Καταλανούς. Αποβλήθηκε ο Ράμος για τους Μαδριλένους. "Ράγισαν" καρδιές με το αφιέρωμα στον Γιόχαν Κρόιφ.

Πριν τη σέντρα του Clasico "ράγισαν" καρδιές, αφού η Μπαρτσελόνα είχε ετοιμάσει ένα συγκλονιστικό κορεό προς τιμήν του Γιόχαν Κρόιφ που "έφυγε" από τη ζωή. Οι "μπλαουγκράνα" ξεκίνησαν δυναμικά στην αναμέτρηση και μόλις στο 10ο λεπτό έφτασαν μια "ανάσα" από το 1-0. Ο Σουάρες ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Ράμος, έδωσε στον Νεϊμάρ και ο Βραζιλιάνος του ξαναγύρισε τη μπάλα την κατάλληλη στιγμή. Ωστόσο, ο Ουρουγουανός κατάφερε να χάσει ένα σχεδόν σίγουρο γκολ.

Με τη συμπλήρωση 14 λεπτών, όλο το κοινό του "Καμπ Νου" σηκώθηκε όρθιο και χειροκρότησε προς τιμήν του αγαπημένου αριθμού του Γιόχαν Κρόιφ. Στο 19' οι γηπεδούχοι έφτιαξαν νέα καλή ευκαιρία, όμως ο Νάβας κράτησε όρθια τη Ρεάλ, αποκρούοντας το σουτ του Ράκιτιτς. Έντονες διαμαρτυρίες είχαν οι παίκτες της Μπαρτσελόνα στο 24ο λεπτό, σε μαρκάρισμα του Ράμος πάνω στον Μέσι. Όπως φάνηκε όμως από το ριπλέι, η φάση έγινε εκτός περιοχής.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Μαδριλένους στο παιχνίδι σημειώθηκε λίγο πριν το ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό. Η μπάλα έφτασε στον Μπενζεμά στο ύψος του πέναλτι, όμως ο Γάλλος έκανε πολύ κακό τελείωμα, με το 0-0 να παραμένει.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν "καυτοί". Αρχικά άγγιξαν το γκολ στο 55' με το τεχνικό σουτ του Μέσι που έδιωξε ο Νάβας, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Πικέ με κεφαλιά από κόρνερ του Ράκιτιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τους οπαδούς της ομάδας του στα ουράνια!

Οι πανηγυρισμοί ωστόσο κράτησαν μόλις έξι λεπτά, αφού στο 62' ο Μπενζεμά εκμεταλλεύτηκε μια κόντρα μέσα στην περιοχή και με ένα τρομερό γυριστό σουτ, νίκησε τον Μπράβο για το 1-1.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης η Ρεάλ προσπάθησε να ρίψει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Αφού το κατάφερε, άρχισε δειλά-δειλά να βγαίνει στην επίθεση ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ. Στο 81' ο Μπέιλ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής του αγώνα ακύρωσε το τέρμα υποδεικνύοντα επιθετικό φάουλ του Ουαλού στον Άλμπα.

Ένα λεπτό μετά η Ρεάλ είχε δοκάρι με ένα τρομερό σουτ του Κριστιάνο Ρονλαλντο, ενώ στο 84' ο Σέρχιο Ράμος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα του.

Η τρικυμία στην άμυνα της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε όμως κι έτσι ο Ρονάλντο στο 85' με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Μπράβο και έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά, η Ρεάλ κράτησε το υπέρ της σκορ και έφυγε με μια μεγάλη νίκη από το "Καμπ Νου". Οι Μαδριλένοι πήραν μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα τους στο "Μπερναμπέου" και παράλληλα μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή στους επτά βαθμούς.

Δείτε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:

Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Πικέ, Ράκιτιτς (74' Τουράν), Σέρχιο, Άλβες, Ινιέστα, Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ, Μαστσεράνο, Άλμπα

Ρεάλ: Νάβας, Πέπε, Ράμος, Ρονάλντο, Κρόος, Μπενζεμά (78' Χεσέ), Μπέιλ, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Καρβαχάλ, Μόντριτς

Το live της αναμέτρησης

19:46
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Στις 9.30 όλα τα βλέμματα θα είναι στραμμένα στην Βαρκελώνη και το Καμπ Νου, εκεί όπου η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης!
19:47
Μέσω του liveblog του Contra.gr θα ενημερώνεστε ζωντανά για οτιδήποτε συμβαίνει στην μεγαλύτερη αναμέτρηση της ημέρας!
20:40
Πλήθος κόσμου έχει σπεύσει από νωρίς το απόγευμα στο Καμπ Νου ενόψει της αναμέτρησης.
20:41
Γιορτινός ο χώρος γύρω του γηπέδου.
20:41
Όλα φυσικά κινούνται σε ρυθμούς... Γιόχαν Κρόιφ.
20:41

20:41
Κατά εκατοντάδες εισέρχονται οι φίλαθλοι στην μπουτίκ της Μπαρτσελόνα προκειμένου να προμηθευτούν ένα αναμνηστικό αντικείμενο.
20:44
Αυτή είναι οι 11 που επέλεξε ο Ζιντάν:

Νάβας, Πέπε, Ράμος, Ρονάλντο, Κρόος, Μπενζεμά, Μπέιλ, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Καρβαχάλ, Μόντριτς

Στον πάγκο: Κασίγια, Νάτσο, Χάμες, Βάθκεθ, Χεσέ, Ίσκο, Ντανίλο
20:46
Οι 11 του Λουίς Ενρίκε:

Μπράβο, Πικέ, Ράκιτιτς, Σέρχιο, Άλβες, Ινιέστα, Σουάρες, Μέσι, Νεϊμάρ, Μαστσεράνο, Άλμπα

Στον πάγκο: Τερ Στέγκεν, Τουράν, Ραφίνια, Μπαρτρά, Μουνίρ, Ρομπέρτο, Βερμάελεν.
20:47
Ένα τεράστιο κορεό προς τιμήν του Γιόχαν Κρόιφ έχει ετοιμάσει η Μπαρτσελόνα.
20:47
90.000 χαρτάκια που γράφουν "Gracies Johan" (Ευχαριστούμε Γιόχαν) έχουν τοποθετηθεί σε κάθε θέση του γηπέδου!
20:48
Οι παίκτες των "μπλαουγκράνα" επίσης θα φέρουν πάνω στις φανέλες τους το ίδιο μήνυμα...
20:50
Έχουν φτάσει στο γήπεδο οι παίκτες
20:51
20:51
Αρκετά ισορροπημένη η μεταξύ τους παράδοση. Συνολικά σε 230 Clásico ανεξαρτήτου διοργάνωσης, η Ρεάλ Μαδρίτης μετράει 92 νίκες, η Μπαρτσελόνα 90, ενώ 48 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.
21:04
Βγήκε για προθέρμανση ο Κλαούντιο Μπράβο και η Μπαρτσελόνα του ετοίμασε ένα εντυπωσιακό VIDEO
21:04
Εικοσιπέντε λεπτά για τη σέντρα και ο χρόνος μετράει αντίστροφα...
21:18
Είχε έμπνευση ένας φίλος
21:18
Κατάμεστο το Καμπ Νου λίγα λεπτά πριν την έναρξη
21:21
Η διαφορά των ομάδων στη βαθμολογία αυτή τη στιγμή είναι στους 10 πόντους!

Μπαρτσελόνα-76
Ατλέτικο-70
Ρεάλ- 66

Με νίκη της Μπαρτσελόνα, η Ρεάλ τίθεται εκτός διεκδίκησης τίτλου. Με νίκη όμως των Μαδριλένων η διαφορά πέφτει στους "7" και το πρωτάθλημα παίρνει φωτιά.
21:24
Τώρα παίζεται στα μάτριξ του γηπέδου ένα VIDEO αφιέρωμα από τις καλύτερες στιγμές του Κρόιφ στην Μπαρτσελόνα.

Με δάκρυα στα μάτια παρακολουθούν οι οπαδοί.
21:34
Μια σύγκρουση μεταξύ Πέπε και Μπουσκέτς. Δεν είναι όμως κάτι σοβαρό.
21:36

4'

Οφσάιντ του Σουάρες και σταματάει η φάση. Ήταν λάθος όμως η απόφαση.
21:37
Μοναδικό το κορεό των Καταλανών για τον Γιόχαν Κρόιφ. Δείτε το VIDEO:
21:38
Όπως όλα δείχνουν θα τιμηθεί και στο 14ο λεπτό ο Ολλανδός, λόγω και του αγαπημένου του "14" που φορούσε πάντα στην πλάτη.
21:39

6'

Πρώτη επαφή του Ρονάλντο με τη μπάλα. Έντονες οι αποδοκιμασίες από το κοινό του Καμπ Νου.
21:43

10'

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Νεϊμάρ και Σουάρες έφυγαν στην αντεπίθεση. Ο πρώτος γύρισε τη μπάλα στον δεύτερο τη σωστή στιγμή, όμως ο Ουρουγουανός δεν κατάφερε να τη σπρώξει στα δίχτυα του Νάβας.
21:43
4 - 1 τα φάουλ μέχρι στιγμής.
21:44

12'

Πολλά τα φάουλ στο χώρο του κέντρου. Η Ρεάλ ακόμη δεν έχει καταφέρει να φανεί.
21:44
Κίτρινη κάρτα δέχθηκε νωρίτερα ο Σέρχιο Ράμος για διαμαρτυρία.
21:46

14'

Μόλις μπήκαμε στο 14ο λεπτό του αγώνα και όλο το κοινό του Καμπ Νου σηκώνεται όρθιο και χειροκροτεί! Μοναδική στιγμή.
21:49

17'

Δυνατό φάουλ του Καρβαχάλ. Δέχεται και την κίτρινη κάρτα.
21:50

18'

Απευθείας εκτέλεση ενός φάουλ από τον Μέσι. Πάνω από τα δοκάρια του Νάβας η μπάλα.
21:52

19'

Νέα ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Σουτ του Ράκιτιτς εντός περιοχής και πέφτει εντυπωσιακά και διώχνει στη γωνία του ο Νάβας. Σπουδαία απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Ρεάλ.
21:54

21'

Σουτ του Σουάρες, άουτ η μπάλα. Συνεχίζει να πιέζει η Μπαρτσελόνα.
21:56

24'

Πέναλτι ζήτησε η Μπαρτσελόνα σε μαρκάρισμα στον Μέσι στο ύψος της περιοχής. Δεν δίνει κάτι ο διαιτητής και ακούγονται διαμαρτυρίες από όλο το γήπεδο.
21:57

25'

Πρώτη καλή στιγμή για τη Ρέαλ. Σουτ του Ρονάλντο και απόκρουση από τον Μπράβο.
21:57

26'

Νέο σουτ από τον Μπέιλ! Ψηλά άουτ η μπάλα.
21:59

27'

Κίτρινη κάρτα στον Λουίς Σουάρες για αγκωνιά στον Πέπε.
21:59
Δείτε τι έγινε στο 14ο λεπτό του αγώνα.
22:00
Γι αυτή τη φάση ζήτησε πέναλτι η Μπαρτσελόνα. Υπάρχει μεν επαφή με τον Ράμος, όμως είναι εκτός περιοχής!
22:01

29'

Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τη Ρεάλ έξω από την περιοχή. Ο Ρονάλντο πήγε κατευθείαν και έστησε την μπάλα...
22:02

30'

Ο Ρονάλντο εκτελεί απευθείας, όμως η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Νάβας.
22:10

33'

Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά. Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός.
22:10

37'

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έχουν συνεχώς την κατοχή της μπάλας. Δυσκολεύονται αρκετά οι φιλοξενούμενοι.
22:12
Τα νεύρα είναι πολλά και ήδη έχουμε δει 4 κίτρινες κάρτες στο ματς!

Για την Μπαρτσελόνα οι Σουάρες και Μαστσεράνο.
Για τη Ρεάλ οι Ράμος και Καρβαχάλ.
22:14

42'

Χαμένη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Η μπάλα στρώθηκε στον Άλβες στα δεξιά, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου έφυγε άουτ.
22:15

43'

Απάντηση για τη Ρεάλ! Ο Μπενζεμά βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως κατάφερε να αστοχήσει.
22:18
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο!
22:19
Το 0-0 είναι το σκορ στο πρώτο μισό του αγώνα. Η Ρεάλ έχει δώσει χώρο στην Μπαρτσελόνα που έχει τον έλεγχο. Είχαν από κάποιες καλές ευκαιρίες οι δύο ομάδες, όμως ακόμη γκολ δεν έχουμε δει. Ας ελπίσουμε να δούμε στο δεύτερο.
22:36

47'

"Φλερτάρει" με την αποβολή ο Ράμος που κάνει ένα μαρκάρισμα στον Σουάρες.
22:37

48'

Σουτ του Μέσι, ψηλά άουτ η μπάλα.
22:40

51'

Κόρνερ για τη Ρεάλ.
22:40

52'

Αγκωνιά του Ράμος στον Άλβες. Δεν το βλέπει όμως ο διαιτητής.
22:41

52'

Σουτ του Μόντριτς, τακουνάκι του Μπέιλ και τελικά μπλοκάρει ο Μπράβο.
22:43

55'

Απίστευτη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα με υπογραφή Μέσι! Ο Αργεντινός έκανε ένα τεχνικό σουτ που πήγαινε για γκολ, όμως ο Νάβας πετάχτηκε στη γωνία του και απέκρουσε.
22:46

56'

ΓΚΟΛ! Ο Πικέ ανοίγει το σκορ στο Clasico για την Μπαρτσελόνα.
22:47
Ο Ράκιτιτς εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Πικέ σηκώθηκε μέσα στην περιοχή, νίκησε τον Πέπε στον αέρα και έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. "Ζεστάθηκαν" οι φίλοι της Μπαρτσελόνα.
22:48
Δείτε σε VIDEO το γκολ της Μπαρτσελόνα
22:49
Χιλιάδες φίλαθλοι της Μπαρτσελόνα στη Νικαράγουα πανηγυρίζουν το γκολ του Πικέ.
22:52

62'

ΓΚΟΛ! Η Ρεάλ ισοφαρίζει σε 1-1 με ένα πανέμορφο τέρμα του Καρίμ Μπενζεμά.
22:55
Ένα σπάνιο, ακροβατικό γκολ από τον Καρίμ Μπενζεμά που ισοφαρίζει με... στιλ! 1-1 στη Βαρκελώνη και το ματς έχει "πάρει" φωτιά.
22:57

68'

Σουτ του Μπέιλ που δεν δυσκολεύει όμως τον Νάβας.
22:59

70'

Προσπάθεια του Σουάρες, χωρίς καμία απολύτως τύχη.
23:00
Αυτό ήταν το 8ο γκολ του Μπενζεμά σε Clasico
23:03

74'

Πρώτη αλλαγή στο ματς για την Μπαρτσελόνα. Αποχωρεί ο Ράκιτιτς και στη θέση του περνάει ο Αρντά Τουράν.
23:06

78'

Πρώτη αλλαγή για την Ρεάλ. Εκτός ο σκόρερ Μπενζεμά και μέσα ο Χεσέ.
23:09

80'

Διαγώνιο σουτ του Σουάρες, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νάβας.
23:09

81'

Η Ρεάλ πετυχαίνει γκολ και ο διαιτητής το ακυρώνει αμέσως!
23:10
Ο Μπέιλ νικάει στον αέρα τον Άλμπα και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής είδε όμως επιθετικό φάουλ του Ουαλού! Έντονες διαμαρτυρίες από όλους τους Μαδριλένους.
23:11

82'

ΔΟΚΑΡΙ για τη Ρεάλ με ένα απίστευτο σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο!
23:13

84'

Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον αρχηγό της Ρεάλ, Σέρχιο Ράμος!
23:15

85'

ΓΚΟΛ! Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκοράρει ΞΑΝΑ σε Clasico και κάνει το 1-2 για τη Ρέαλ Μαδρίτης.
23:15
Απίστευτη εξέλιξη στο ματς. Η Ρεάλ αν και έπαιζε με 10 παίκτες κατάφερε να βρει το γκολ με τον Ρονάλντο.
23:20
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:20
Αλλαγή για τη Ρεάλ εκτός ο Μπέιλ και μέσα ο Λούκας.
23:23
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης!
23:23
Η Ρεάλ έκανε την ανατροπή στο Clasico του "Καμπ Νου" και με γκολ των Μπενζεμά και Ρονάλντο πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Μπαρτσελόνα!