Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 0-4

Ο Νεϊμάρ και ο Λουίς Σουάρες "χόρεψαν" τη Ρεάλ Μαδριτης και χωρις τη βοήθεια του ανέτοιμου Λιονέλ Μέσι διέσυραν τους "μερένγκες" με 4-0 μέσα στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Δύο γκολ ο Ουρουγουανός, ένα ο Βραζιλιάνος, ένα ο Αντρές Ινιέστα που χειροκροτήθηκε από τους φίλους των γηπεδούχων, "άφαντος" ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Νεϊμάρ-Ινιέστα-Μπαρτσελόνα

Τι κι αν έλειπε από την ενδεκάδα ο Λιονέλ Μέσι; Τι κι αν ο Κέιλορ Νάβας είχε να δεχθεί γκολ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" πάνω από 800 λεπτά; Η Μπαρτσελόνα διέσυρε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 4-0 και απέδειξε ποιος είναι το "αφεντινό" και στη φετινή κούρσα τίτλου της Primera Division, ξεφεύγοντας με 6 βαθμούς από τη 12η αγωνιστική.

Ο Ράφα Μπενίτεθ... υπέκυψε στις πιέσεις δημοσιογράφων και οπαδών και χρησιμοποίησε στο βασικό σχήμα όλα τα "αστέρα". Χάμες Ροντρίγκες, Γκάρεθ Μπέιλ, Καρίμ Μπενζεμά και Κριστιάνο Ρονάλντο δεν έκαναν σχεδόν σε κανένα σημείο αισθητή την παρουσία τους.

Στον αντίποδα, ο Νεϊμάρ με τον Λουίς Σουάρες συνεργάστηκαν άψογα για ακόμα ένα φετινό παιχνίδι και το αποτέλεσμα ήταν δύο γκολ στα πρώτα 40 λεπτά του αγώνα. Αρχικά ο Ουρουγουανός άνοιξε το σκορ στο 11' μετά από εξαιρετική ασίστ του Σέρζι Ρομπέρτο και στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος έκανε το 2-0 (250 γκολ στην καριέρα του σε ηλικία 23 ετών) μετά από πάσα του Αντρές Ινιέστα, αν και ήταν εκτεθειμένος για λίγο σε θέση οφσάιντ.

Τα γκολ αποτύπωναν πλήρως την εικόνα του αγώνα, αφού οι Καταλανοί είχαν τις ευκαιρίες και οι "μερένγκες" έψαχναν τα πατήματά τους. Ο τραυματισμός του Χαβιέρ Μαστσεράνο ήταν το μοναδικό αρνητικό του 1ου ημιχρόνου για τον Λουίς Ενρίκε, την ώρα που στον αντίπαλο πάγκο δεν υπήρχε κάποιος επιθετικός που θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Το 2ο μέρος άρχισε με δύο πολύ καλές ευκαιρίες της Ρεάλ, στις οποίες είπε "όχι" ο Κλαούντιο Μπράβο. Το μομέντουμ δεν άλλαξε και ο Αντρές Ινιέστα έκανε το 3-0 στο 53'. Οι "μερέγκες" κατέρρευσαν, παράτησαν κάθε ορθολογικό σύστημα και επιτέθηκαν με όλους τους παίκτες τους.

Κανένα αποτέλεσμα, ελάχιστες καλές στιγμές. Ο Μπράβο ήταν ανίκητος και με τον Μέσι να περνάει στον αγώνα, τα κενά στην άμυνα δεν θα έμεναν ατιμώρητα. Ο Σουάρες έκανε το 4-0 στο 74' μετά από ασίστ του Τζόρδι Άλμπα και οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλες μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Δεν το κατάφεραν, ούτε ο Ρονάλντο που... εμφανίστηκε μόνο στα τελευταία λεπτά και με δύο προσπάθειες απείλησε τον Χιλιανό τερματοφύλακα.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους "μπλαουγκράνα" να πανηγυρίζουν μέσα στο "Μπερναμπέου" και το κοινό που νωρίτερα είχε χειροκροτήσει τον Ινιεστα, να κουνάει λευκό μαντήλι.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-2-3-1): Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο (59' Καρβαχάλ), Μόντριτς, Κρόος, Ροντρίγκες (55' Ίσκο), Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο (27' Ματιέ), Άλμπα, Ράκιτιτς (57' Μέσι), Μπουσκέτς, Ινιέστα (77' Μουνίρ), Ρομπέρτο, Σουάρες, Νεϊμάρ

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015

17:00 Ρεάλ Σοθιεδάδ - Σεβίλλη 2-0

(73' Αγκιρέτσε, 77' Πριέτο)

19:15 Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 0-4

(11', 74' Σουάρες, 39' Νεϊμάρ, 53' Ινιέστα)

18:10
Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο παιχνίδι του Σαββάτου, το μεγαλύτερο του κόσμου, το clasico μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα
18:11
Σε περίπου μία ώρα, οι δύο μονομάχοι θα μπουν στην αρένα του "Σαντιάγο Μπερναμπέου" για το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, με μόλις τρεις βαθμούς να χωρίζουν τους δύο πρωτοπόρους της Primera Division μετά από 11 αγωνιστικές
18:13
Το μεγάλο ερώτμηα σε αυτό το παιχνίδι αφορά στον Λιονέλ Μέσι. Ο κορυφαίος παίκτης της Μπαρτσελόνα και ίσως και του κόσμου πιθανότατα να μην διασταυρώσει τα "ξίφη" του με τον κορυφαίο παίκτη της Ρεάλ Μαδρίτης και ίσως και του κόσμου.
18:14
Ο Αργεντινός προέρχεται από τραυματισμό, επανήλθε πρόσφατα στις προπονήσεις παρά την αρχική ιατρική εκτίμηση, ωστόσο δεν δείχνει ικανός να βγάλει όλο το παιχνίδι, όπως έκανε στα προηγούμενα 27 clasico. Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι θα είναι αναπληρωματικός
18:14
Στατιστικό: Ο Λιονέλ Μέσι μετράει 21 γκολ σε 30 clasico και είναι ο αρχισκόρερ των ντέρμπι
18:16
Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιεστα, Ρομπέρτο, Σουάρες, Νεϊμάρ
18:17
Αυτή είναι η επίσημη ενδεκάδα των Καταλανών, με τον Μέσι στον πάγκο και τους Σέρζι Ρομπέρτο και Ιβάν Ράκιτιτς στην ενδεκάδα, με συνέπεια να μην αποκλείεται το 4-4-2
18:20
Η άφιξη της Ρεάλ Μαδριτης
18:24
Ρεάλ Μαδρίτης: Νάβας, Ντανίλο, Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Μόντριτς, Κρόος, Ροντρίγκες, Μπέιλ, Ρονάλντο, Μπενζεμά
18:35
Μετά από την αρχική -λανθασμένη- πληροφόρηση, φαίνεται πως ο Μπενίτεθ παρατάσσει τόσο τον Χάμες Ροντρίγκες, όσο και τον Μπενζεμά στην ενδεκάδα. Οι "μερένγκες" επίσης με ένα 4-3-3 που μπορεί κάλλιστα να μετατρέπεται σε 4-4-2
18:37
Ο πάγκος της Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγια, Γιάνιεθ, Καρβαχάλ, Πέπε, Ίσκο, Κόβατσιτς

Ο πάγκος της Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Βερμάλεν, Ματιέ, Αντριάνο, Μουνίρ, Μέσι, Σάντρο
18:51
Στατιστικό: Ρεάλ και Μπαρτσελόνα έχουν αναμετρηθεί 230 φορές στο παρελθόν, με τους "μερένγκες" να έχουν 92 νίκες, τους "μπλαουγκράνα" 90 και 48 παιχνίδια να λήγουν ισόπαλα
19:12
Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο και οι φίλαθλοι στις εξέδρες "ντύνουν" το γήπεδο στα λευκά

19:18
Στατιστικό: Για πρώτη φορά μετά από 52 χρόνια η Ρεάλ αγωνίζεται σε clasico δίχως παίκτη από την ακαδημία στην ενδεκάδα της
19:23
Χαμηλό τέμπο, μετά από κόρνερ της Ρεάλ και διώξιμο των Καταλανών, η μπάλα... ξεκουράζεται στα πόδια των φιλοξενουμένων
19:24
7ο λεπτό: Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Καλός συνδυασμός από αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Νεϊμάρ που από τη γραμμή της περιοχής πλασάρει ψηλά
19:26
9ο λεπτό: Ο Ρονάλντο αποφεύγει έναν αντίπαλο από δεξιά πετώντας την μπάλα μπροστά, βγάζει τη σέντρα, αλλά ο Μπράβο διώχνει πριν γίνει επικίνδυνη η φάση
19:29
11ο λεπτό! ΓΚΟΛ η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! Ο Ρομπέρτο βγαίνει μόνος του έξω από την περιοχή της Ρεάλ αφού όλοι οι "μερένγκες" μαρκάρουν άλλον παίκτη, την κατάλληλη στιγμή κόβει για τον Σουάρες ο οποίος με πλασέ νικάει τον Νάβας
19:32
14ο λεπτό: Καταπληκτικό άνοιγμα του Ινιέστα, ο Ρομπέρτο γυρίζει στον Ράκιτιτς, που έξω από την περιοχή σουτάρει πολύ άστοχα
19:33
Στατιστικό: Το μεγαλύτερο σερί απαραβίαστης εστίας στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" έλαβε τέλος, με τον Κέιλορ Νάβας να δέχεται γκολ μετά από 885 λεπτά
19:34
Τα τελευταία 18 γκολ της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα σημείωσαν οι Νεϊμάρ, Σουάρες, Σουάρες, Νεϊμάρ, Νεϊμάρ, Νεϊμάρ, Νεϊμάρ, Νεϊμάρ, Σουάρες, Σουάρες, Σουάρες, Σουάρες, Σουάρες, Νεϊμάρ, Νεϊμάρ, Σουάρες, Νεϊμάρ, Σουάρες
19:35
Ο Μαστσεράνο δέχθηκε μία κλοτσιά, έπεσε κάτω, αλλά μετά από τις πρώτες βοήθειες επιστρέφει
19:36
Νέος τραυματισμός για Μπαρτσελόνα, ο Άλμπα αυτήν τη φορά
19:38
Σκληρά μαρκαρίσματα των Μαδριλένων που έχουν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούν να κλείσουν τους "μπλαουγκράνα" στο γήπεδό τους
19:42
23ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ, αποσοβεί τον κίνδυνο ο Νάβας
19:43
24ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς βρίσκει ωραία τον Ρομπέρτο, αυτός αμαρκάριστος στέλνει την μπάλα άουτ
19:43
Ο Μαστσεράνο εξακολουθεί να αντιμετωπίζει πρόβλημα στους προσαγωγούς και θα γίνει αλλαγή
19:45
28ο λεπτό: Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ματιέ στη θέση του Μαστσεράνο
19:45
28ο λεπτό: Σουτ για τη Ρεάλ. Λάθος έξω από την περιοχή της Μπαρτσελόνα, η μπάλα φτάνει στον Ροντρίγκες, αλλά το χαμηλό σουτ του μπλοκάρει ο Μπράβο
19:48
31ο λεπτό: Ο Ρονάλντο φεύγει στην αντεπίθεση, ο Άλβες του κάνει φράγμα και ο Πορτογάλος του δίνει αγκωνιά. Κίτρινη στον Βραζιλιάνο
19:56
38ο λεπτό: Αναμπουμπούλα στην περιοχή της Ρεάλ, οι γηπεδούχοι δεν μπορούν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα και οι φιλοξενούμενοι να διώξουν. Τη λύση δίνει ο Μπράβο με βολέ
19:57
39ο λεπτό: ΓΚΟΛ η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! Αντεπίθεση για τους "μπλαουγκράνα", ο Ινιέστα βγάζει στον Νεϊμάρ που βρίσκεται ελάχιστα εκτεθειμένος (ώμος) και το πλασέ του Βραζιλιάνου από διαγώνια αριστερή θέση περνάει κάτω από τον Νάβας
20:02
Η Ρεάλ είναι "μουδιασμένη" και κάνει αβίαστα λάθη μετά από το 2-0 και η Μπαρτσελόνα τα εκμεταλλεύεται βγαίνοντας σε αντεπιθέσεις
20:05
45+2ο λεπτό: Απιστευτη ευκαιρία για Μπαρτσελόνα. Νεϊμάρ και Σουάρες αλλάζουν την μπάλα, ο Ουρουγουανός στη μικρή περιοχή και χωρίς τον Νάβας στην εστία, πλασάρει, διώχνει στη γραμμή με το κεφάλι ο Μαρσέλο και στην επαναφορά ο Ράκιτιτς σουτάρει πάνω σε αντίπαλο
20:06
Ημίχρονο στη Μαδρίτη
20:13

20:20
Σέντρα στο 2ο ημίχρονο
20:22
47ο λεπτό: Φάση για τη Ρεάλ. Ατομική ενέργεια του Μαρσέλο από αριστερά, σουτάρει, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών
20:22
20:23
49ο λεπτό: Ευκαιρία για Ρεάλ. Σουτ του Ροντρίγκες έξω από την περιοχή, σε κόρνερ ο Μπράβο
20:28
56ο λεπτό: ΓΚΟΛ η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ Καταπληκτικό 1-2 του Ινιέστα με τον Νεϊμάρ, πλασέ του Ισπανού και 3-0 για τους "μπλαουγκράνα"
20:36
55ο λεπτό: Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Ίσκο στη θέση του Ροντρίγκες
20:37
57ο λεπτό: Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι μπαίνει στον αγώνα μετά από το 3-0 στη θέση του Ράκιτιτς
20:40
59ο λεπτό: Νέα αλλαγή για τη Ρεάλ, έξω ο Μαρσέλο, μέσα ο Καρβαχάλ
20:41
61ο λεπτό: Κοντά στο γκολ η Ρεάλ. Ο Καρβαχάλ κάνει το σουτ, η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
20:43
66ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Σουτ του Μέσι, κοντράρει η μπάλα σε αντίπαλο κι ενώ δίπλα του ήταν αμαρκάριστοι παίκτες της Ρεάλ
20:46
68ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία τον Ρονάλντο, που βγαίνει τετ α τετ με τον Μπράβο, αλλά ο Χιλιανός του λέει "όχι"
20:48
72ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για Μπαρτσελόνα, Αντεπίθεση, ο Μέσι στον Σουάρες από δεξιά που "σκάβει" πάνω από τον Νάβας, αλλά ο Ράμος με τακουνάκι διώχνει σε κενή εστία
20:50
74ο λεπτό: ΓΚΟΛ η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ! Κάθετη μπαλιά του Άλμπα στην ανεβασμένη άμυνα της Ρεάλ, ο Σουάρες βγαίνει τετ α τετ, περιμένει να πέσει ο Νάβας και κάνει το 4-0
20:52
76ο λεπτό: Αλλαγή η Μπαρτελονα, με τον Ινιέστα να δίνει τη θέση του στον Μουνίρ. Χειροκροτήματα από κάποιους φίλους της Ρεάλ, αποδοκιμασίες από άλλους
20:56
81ο λεπτό: Μεγάλη στιγμή για Ρεάλ. Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Μπενζεμά, με εκπληκτικό τρόπο διώχνει ο Μπράβο
21:00
85ο λεπτό: Κόκκινη η Ρεάλ. Κλοτσιά του Ίσκο στον Νεϊμάρ και αποβολή
21:04
87ο λεπτό. Νέα χαμένα ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μουνίρ σε θέση τετ α τετ δεν μπορεί να πιάσει καλό πλασέ για το 5-0
21:05
89ο λεπτό: Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Ρονάλντο, ξανά με εκπληκτικό τρόπο ο Μπράβο