Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Μαδρίτης 1-1

Ατλέτικο Μαδρίτης και Ρεάλ Μαδρίτης μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Primera Division.

Γκριεζμάν-Βαράν-Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης σταμάτησε τη Ρεάλ στο Derbi madrileño του "Βιθέντε Καλδερόν" και το 1-1 από τα γκολ των Λουσιάνο Βιέτο και Καρίμ Μπενζεμά άφησε και τις δύο ομάδες απογοητευμένες, αφού βάσει εξέλιξης θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στη νίκη.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε επέλεξε να μην χρησιμοποιήσει κανένα από τα τρία σπουδαία "όπλα" της επίθεσης που απέκτησε το καλοκαίρι, τους Βιέτο, Τζάκσον Μαρτίνες και Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο και εμπιστεύτηκε φανέλα βασικού στους 20χρονος "πρωτάρηδες" Άνχελ Κορέα και Όλιβερ Τόρες.

Στον αντίποδα, ο Ράφα Μπενίτεθ έκανε κι αυτός μια έκπληξη και προτίμησε τον Κασεμίρο αντί του Ματέο Κόβατσιτς για το βασικό σχήμα και χρησιμοποίησε τον Ίσκο μπροστά, σαν δεξιό επιθετικό στη θέση του Γκάρεθ Μπέιλ που βρέθηκε στον πάγκο μετά από τον τραυματισμό του.

Μπενζεμά-Ρεάλ Μαδρίτης

Νικητής σε αυτήν τη μάχη των πάγκων, τουλάχιστον σε πρώτο χρόνο, αναδείχθηκε ο Ισπανός, αφού μόλις στο 9ο λεπτό ο Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε το σκορ και με το 6ο τέρμα σε 6 παιχνίδια πέρασε μόνος πρώτος στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ.

Η απάντηση των "ροχιμπλάνκος" ήταν άμεση, αλλά όχι ουσιώδης. Ο Κορέα έχασε μεγάλη στιγμή μέσα από την περιοχή στο 11' και δέκα λεπτά αργότερα χάθηκε ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία. Ο Τιάγκο κέρδισε πέναλτι από τον Σέρχιο Ράμος σε μία αντεπίθεση, ο Αντουάν Γκριεζμάν ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Κέιλορ Νάβας του είπε "όχι".

Νάβας-Ρεάλ Μαδρίτης

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς να απειλούν, ούτε να απειλούνται. Στο 42ο λεπτό, πάντως, έχασαν τον Ντάνιελ Καρβαχάλ με μυικό τραυματισμό και τη θέση του πήρε ο Άλβαρο Αρμπελόα.

Στο 2ο μέρος πέρασε στον αγώνα αρχικά ο Φερέιρα Καράσκο και σταδιακά και οι Βιέτο - Μαρτίνες. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κυμάνθηκε σε ρηχά νερά και απλά δοκίμαζε το πόδι του από διάφορες αποστάσεις χωρίς αποτέλεσμα, ωστόσο η Ρεάλ δεν έδειχνε να προσπαθεί για το κάτι παραπάνω.

Στο 66ο λεπτό έκανε την επανεμφάνισή του στα γήπεδα μετά από περίπου έναν μήνα ο Μπέιλ, αλλά ούτε ο Ουαλός κατάφερε να προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Η άμυνα ήταν το πρώτο μέλημα των "μερένγκες", η επίθεση των "ροχιμπλάνκος", που κέρδισαν μέτρα και στα τελευταία λεπτά έψαξαν την ανατροπή.

Τόρες-Ράμος-Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης

Στο 84ο λεπτό, ο Μαρτίνες έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά, ο Γκριεζμάν με τακουνάκι νίκησε τον Νάβας αλλά δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάτι που έκανε σε κενή εστία ο Βιέτο. Το μομέντου ήταν υπέρ των γηπεδούχων, που πίεσαν για την ανατροπή, ωστόσο δεν τα κατάφεραν (με τον Μαρτίνες να χάνει σπουδαία ευκαιρία λόγω Νάβας στις καθυστερήσεις) και έμειναν στο 1-1 και δύο πόντους πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης στη βαθμολογία.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν, Λουίς, Γκριεζμάν, Γκάμπι, Τιάγκο, Ο. Τόρες (46' Φερέιρα Καράσκο), Κορέα (58' Βιέτο), Φ. Τόρες (64' Μαρτίνες)

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Καρβαχάλ (42' Αρμπελόα), Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς, Ίσκο (66' Μπέιλ), Μπενζεμά (77' Κόβατσιτς), Ρονάλντο