Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο 2-1

Η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή και νίκησε 2-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης στο "Καμπ Νόου" σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι κορυφής με δύο κόκκινες.

Μέσι-Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρέθηκε μπροστά στο σκορ, αλλά η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή και όταν οι "ροχιμπλάνκος" έμειναν με εννέα παίκτες, η νίκη 2-1 ήταν αναπόφευκτη για τους αδιαμφισβήτητους κυρίαρχους της Primera Division, στο ντέρμπι κορυφής της 22ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με μόλις έναν επιθετικό, τον Αντουάν Γκριεζμάν, αλλά κοίταξαν στα μάτια την καλύτερη ομάδα του κόσμου, προτάσσοντας το βασικό "όπλο" τους, την αμυντική λειτουργία. Στο 10ο λεπτό, μάλιστα, το ασφυκτικό πρέσινγκ έφερε αποτέλεσμα, με τον Κόκε να ανοίγει το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Το 100ό εκτός έδρας γκολ της Ατλέτικο στην έδρα της Μπαρτσελόνα για το πρωτάθλημα δεν αφύπνισε τους Καταλανούς, που είχαν πρόβλημα να προσεγγίσουν την περιοχή του Γιαν Όμπλακ, του τερματοφύλακα με τις περισσότερες απαραβίαστες εστίες στα μεγάλα πρωταθλήματα φέτος (14).

Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης

Η κίτρινη κάρτα του Γκάμπι ανάγκασε τον Σιμεόνε να αλλάξει το 4-5-1 σε 4-4-2, αλλά τον Κόκε να μένει πιο πίσω πλέον, ωστόσο στο 30ό λεπτό ο Λιονέλ Μέσι κατάφερε να σκοράρει κόντρα στην Ατλέτικο για 25η φορά στην καριέρα του και 21η για το πρωτάθλημα (ο πιο... αγαπημένος αντίπαλος του Αργεντινού, όσον αφορά στο σκοράρισμα).

Προτού συνέλθουν από το σοκ, οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν και δεύτερο γκολ, με κοντινό πλασέ του Λουίς Σουάρες, ο οποίος ολοκλήρωσε την ανατροπή. Το καλό τρίτωσε για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε όταν ο Φιλίπε Λουίς χτύπησε με τις τάπες το γόνατο του Μέσι και αποβλήθηκε στο 44', χωρίς ο Αργεντινός επιθετικός να υποστεί κάποιον τραυματισμό.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα

Ο Χεσούς Γκάμεθ πέρασε στον αγώνα στην ανάπαυλα στη θέση του Γκάμπι και η Ατλέτικο κατάφερε να αγωνιστεί καλύτερα στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου και να χάσει σπουδαία ευκαιρία με τον Αντουάν Γκριεζμάν (έσωσε εξ επαφής ο Κλάουντιο Μπράβο). Η αποβολή και του Ντιέγκο Γκοδίν στο 65', όμως, άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Σουάρες-Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης

Δύο λεπτά αργότερα, ο Αρντά Τουράν, ανήμερα των 29ων γενεθλίων του, πέρασε στον αγώνα απέναντι στην πρώην ομάδα του και μάλιστα έχασε τη μόνη καλή ευκαιρία των γηπεδούχων στο 2ο ημίχρονο. Η απάντηση του Σιμεόνε ήταν η είσοδος ενός στόπερ, του Στέφαν Σάβιτς (στη θέση του Γκριεζμάν) και λίγο αργότερα αντικατέστησε τον τραυματία Αουγκούστο Φερνάντες με τον Τόμας Πάρτεϊ.

Η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει περαιτέρω την άμυνα των φιλοξενουμένων. Δίχως τη δύναμη του Γκοδίν στις στημένες φάσεις, η Ατλέτικο δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι πρωταθλητές άφησαν τρεις πόντους πίσω τους ανταγωνιστές του τίτλου, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες (82' Ρομπέρτο), Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-5-1): Ομπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν, Λουίς, Κόκε, Φερνάντες (76' Παρτεϊ), Σαούλ, Γκάμπι (46' Γκάμεθ), Φερέιρα Καράσκο, Γκριεζμάν (67' Σάβιτς)