Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έγραψε ιστορία με την τρίτη σερί νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" για την Primera Division. Ο Αντουάν Γκριεζμάν το μοναδικό γκολ της συνάντησης, απέναντι στους κάκιστους "μερένγκες".

Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε αποφασιστικό βήμα για να τερματίσει για δεύτερη φορά τα τελευταία τρία χρόνια πάνω από τη Ρεάλ Μαδρίτης, μετά από τη νίκη με 1-0 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Οι "ροχιμπλάνκος" έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία που νικούν για τρεις σερί σεζόν στο γήπεδο της Ρεάλ και απέκτησαν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Ο Ζινεντίν Ζιντάν άρχισε τον αγώνα με τον Καρίμ Μπενζεμά στην κορυφή της επίθεσης, μετά από την απουσία του Γάλλου στη Μάλαγα λόγω τραυματισμού. Ο Ντιέγο Σιμεόνε απάντησε με τον Φερνάντο Τόρες στα φορ και πίεση αρκετά ψηλά στο γήπεδο.

Ράμος-Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφεραν να καταγράψουν ευκαιρίες. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώνονταν κυρίως στη μεσαία γραμμή και τόσο ο Κέιλορ Νάβας όσο και ο Γιαν Όμπλακ είχαν ένα ήσυχο 1ο μέρος. Μία κεφαλιά του Ραφαέλ Βαράν, ένα φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα σουτ του Αντουάν Γκριεζμάν ήταν οι μοναδικές καλές στιγμές των πρώτων 45 λεπτών, αλλά χωρίς να συνιστούν μεγάλες ευκαιρίες.

Ίσκο-Τόρες-Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με αλλαγή, αφού ο Μπενζεμά δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει και τη θέση του πήρε ο 18χρονος φορ Μπόρχα Μαγιοράλ. Στο 53', το ένα δύο του Γκριεζμάν με τον Φιλίπε Λουίς έδωσε την ευκαιρία στον Γάλλο να φτάσει τα 19 γκολ τη φετινή σεζόν. Ο Ζιντάν απάντησε ρίχνοντας στη μάχη τον Λούκας Βάθκεθ στη θέση του εξαφανισμένου Χάμες Ροντρίγκες, αλλά δεν δικαιώθηκε.

Η καλύτερη άμυνα της κατηγορίας δεν κινδύνευσε από τις προσπάθειες των γηπεδούχων, που ουσιαστικά δεν μπορούσαν να τροφοδοτήσουν τον Ρονάλντο και δεν ανησυχούσαν τους "ροχιμπλάνκος". Η είσοδος του Χεσέ στο 70' αντί του Ίσκο συνοδεύτηκε από μερικές αποδοκιμασίες, αφού είχε προηγηθεί ένα τετ α τετ του Σαούλ Νίγκεθ που έδιωξε ο Νάβας.

Ροντρίγκες-Λουίς-Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης

Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο γήπεδο της Ατλέτικο, αλλά πλην μιας τελικής του Μαγιοράλ και δύο αδύναμων κεφαλιών του Ρονάλντο, η Ρεάλ δεν είχε πολλές ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Σιμεόνε έριξε στον αγώνα τους Ματίας Κρανεβίτερ και Άνχελ Κορέα, έφερε φρέσκα "πνευμόνια" στον αγώνα, ωστόσο πρώτο μέλημα παρέμεινε η άμυνα.

Το κοινό του "Μπερναμπέου" άρχισε να αποχωρεί στα τελευταία λεπτά, οι φωνές για αποπομπή του Φλορεντίνο Πέρεθ αυξήθηκαν (αν και υπήρχαν σφυρίγματα για να μην ακουστούν) και το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, με την Ατλέτικο να προβάρει ως το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ Μαδρίτης

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Ράμος, Καρβαχάλ, Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο (70' Χεσέ), Ροντρίγκες (57' Βάθκεθ), Μπενζεμά (46' Μαγιοράλ), Ρονάλντο

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν, Λουίς, Σαούλ, Γκάμπι, Φερνάντες (77' Κρανεβίτερ), Κόκε, Γκριεζμάν, Φ. Τόρες (80' Κορέα)

19:15 Σπόρτινγκ χιχόν - Εσπανιόλ 2-4

(20', 62' Κάστρο - 41' Μπουργκουί, 48', 58' Μορένο, 80' αυτ. Ερνάντεθ)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Εϊμπάρ (4-4-2): Ριέσγο, Κάπα, Πάντιτς, Ανσοτέγι, Χουνκά, Πελετέιρο (46' Αντριάν), Εσκαλάντε, Γκαρθία, Ινούι (67' Μπερχόν), Μπαστόν, Ενρίτς (77' Χαΐροβιτς)

Λας Πάλμας (4-1-4-1): Βάρας, Γκαρθία, Αϊτάμι, Μπίγας, Γαρίδο, Μέσα, Ελ Ζαρ (90' Νίλι), Τάνα (74' Λέμος), Βιέρα (85' Μόμο), Μουμπάρακ, Ζοζέ

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Σουάρες (49' Μπουεντία), Βελάσκες, Κάλα, Γιόντα, Λασέν, Ροντρίγκεθ (74' Στσέποβιτς), Σαράμπια, Βίκτορ (84' Γκόμεθ), Βαμπέρτο, Βάθκεθ

Θέλτα (4-2-3-1): Άλβαρεθ, Μάγιο, Καμπράλ, Γκόμεθ, Κάστρο, Ερνάντες, Ραντόγια, Άσπας (85' Ντίας), Ορεγιάνα, Μπονγκοντά (75' Βας), Γκουιντέτι (58' Νολίτο)

Σπόρτινγκ Χιχόν (4-4-2): Κουέγιαρ, Βράνιες, Ερνάντεθ, Μερέ, Λόπεθ, Καρμόνα (57' Χαλίλοβιτς), Μασκαρέλ (73' Κασές), Αΐτ Ατμάν, Χόνι, Σανάμπρια (88' Λόρα), Κάστρο

Εσπανιόλ (4-3-3): Π. Λόπεθ, Χ. Λόπεθ, Γκονθάλεθ, Ντουάρτε, Άλβαρεθ, Σάντσεθ (73' Ρόκο), Ντιόπ, Αμπραάμ, Ασένσιο, Μορένο (89' Σεβίγια), Μπουργκουί (66' Πέρες)

Μπέτις (4-4-2): Αδάν, Μολινέρο (82' Ρουίθ), Γκονθάλεθ, Πετσέλα, Βάργκας, Χοακίν (63' Θεχούδο), Θεμπάγιος, Πετρός, Μουσοντά, Μολίνα (56' Νταμιάο), Κάστρο

Ράγιο Βαγεκάνο (4-2-3-1): Κάρλος, Κίνι, Ζε Κάστρο (46' Καμπαγέρο), Γιορέντε, Τίτο, Τρασόρας, Ιτούρα, Εμπαρμπά (73' Αμάγια), Πίτι, Μπεμπέ, Φεντόρ (46' Μανούτσο)

Ρεάλ Σοθιεδάδ (4-2-3-1): Ρούλι, Θαλδούα, Γκονθάλεθ (74' Γκρανέρο), Ι. Μαρτίνεθ, Γιούρι, Ρέγες, Πάρδο, Βέλα, Πριέτο, Μπρούμα (74' Αγκιρέτσε), Οϊαρθάμπαλ

Μάλαγα (4-4-2): Καμενί, Ροσάλες, Αλμπεντόσα, Ουέλιγκτον, Ρίκα, Ανιόρ, Φορνάλς, Ρέθιο, Όρτα (71' Φιλιπένκο), Τσαρλές (90' Σάντα Κρους), Τσοπ (85' Ντούντα)

Ξέσπασμα Ρονάλντο: "Αν ήταν όλοι στο επίπεδό μου, θα ήμασταν πρώτοι"!

Το "Μπερναμπέου" απαίτησε την παραίτηση Πέρεθ

Γλέντι στο twitter: "O CR7 τα έχει επισήμως χαμένα"

Ο Πέρεθ έδωσε εντολή στον Ζιντάν για εκκαθάριση

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Primera Division 2015-2016

16:27
Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσουμε το Derbi madrileño, μία μάχη ουσιαστικά γοήτρου, με την πρώτη θέση να έχει χαθεί για Ρεάλ Μαδρίτης και Ατλέτικο και την τέταρτη να μη μοιάζει κοντινός κίνδυνος
16:28
Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Ράμος, Καρβαχάλ, Μόντριτς, Κρόος, Ίσκο, Ροντρίγκες, Μπενζεμά, Ρονάλντο
16:29
Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν, Λουίς, Σαούλ, Γκάμπι, Αουγκούστο, Κόκε, Γκριεζμάν, Φ. Τόρες
16:31
Ο Ζινεντίν Ζιντάν μετέφερε τον Καρβαχάλ στην αριστερή πτέρυγα λόγω της απουσίας του Μαρσέλο, με τον Ντανίλο να παίρνει θέση βασικού. Ο Μπενζεμά επιστρέφει στην ενδεκάδα μετά από την απουσία του στον αγώνα με τη Μάλαγα λόγω τραυματισμού, ενώ οι Χεσέ και Κόβατσιτς παραμένουν στον πάγκο
16:32
Ο Ντιέγο Σιμεόνε αντικατέστησε τον τραυματία Σάβιτς με τον Χιμένες, ενώ στην επίθεση χρησιμοιεί τον Φερνάντο Τόρες, ο οποίος διαθέτει καλό ιστορικό απέναντι στους "μερένγκες"
16:33
Ο πάγκος της Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγια, Νάτσο, Κασεμίρο, Κόβατσιτς, Βάθκεθ, Χεσέ, Μαγιοράλ
16:33
Ο πάγκος της Ατλέτικο: Μογιά, Κρανεβίτερ, Ό. Τόρες, Κορέα, Γκάμεθ, Λ. Ερναντέζ, Βιέτο

16:49
Η Ατλέτικο βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, οκτώ πόντους πίσω από την Μπαρτσελόνα και έναν πάνω από τη Ρεάλ. Οι γηπεδούχοι έχουν σημείωσει 71 γκολ κι έχουν δεχθεί 24, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν σημειώσει 35 γκολ κι έχουν δεχθεί 11.
16:51
Στον 1ο γύρο, οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1. Αυτό σημαίνει ότι εάν υπάρξει νικητής σήμερα, θα αποκτήσει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού αυτό είναι το δεύτερη κριτήριο διαβάθμισης στην Ισπανία, μετά από τους πόντους φυσικά
16:56
Η μάχη των μπακ
16:56
Η μάχη του κέντρου (μέρος 2ο)
16:58
Οι παίκτες κατεβαίνουν στις σκάλες και ετοιμάζονται να μπουν στον αγωνιστικό χώρο του "Σαντιάγο Μπερναμπέου"
16:59
Τρίτο sold out παιχνίδι της σεζόν για τη Ρεάλ, μετά από το clasico κόντρα στην Μπαρτσελόνα και τον αγώνα με την Παρί Σεν Ζερμέν για το Champions League.
17:00
Επί ποδος 1.500 αστυνομικοί και σεκιούριτι για την προφύλαξη μεταξύ άλλων και 130 φίλων της Ατλέτικο
17:01
Σέντρα
17:02

1'

Ο Ρονάλντο πιάνει ένα σκαστό σουτ, αρκετά άουτ
17:04
Μία... κακή ανάμνηση για τους φίλους της Ατλέτικο, το λεπτό στο οποίο ισοφάρισε ο Σέρχιο Ράμος τον τελικό Champions League του 2014 μεταξύ των δύο ομάδων, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί οι "μερένγκες" πήραν τη νίκη και το τρόπαιο
17:09
Η Ρεάλ μπήκε δυνατά, πίεσε για λίγα λεπτά, ωστόσο τώρα η Ατλέτικο ανέβασε το δικό της πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο, όπως έπραξε προ ημερών στο "Καμπ Νόου"
17:11

10'

Σουτ του Φερνάντες με το αριστερό, συρτό και άουτ
17:19

17'

Φάουλ με σέντρα του Κρόος, κεφαλιά προς τα πίσω του Βαράν, δίπλα στα δοκάρια του Όμπλακ
17:21
Στατιστικό: Η Ατλέτικο μετράει δύο σερί νίκες στο "Μπερναμπέου" για το πρωτάθλημα. Καμία ομάδα δεν έχει κάνει... χατ τρικ
17:25
Στατιστικό: Αυτή είναι η πρώτη φορά που Ζιντάν και Σιμεόνε διασταυρώνουν τα "ξίφη" τους ως προπονητές. Ως παίκτες, στην Ισπανία ο "Ζιζού" έχει μία νίκη, ενώ στην Ιταλία, ο Αργεντινός έχει τρεις νίκες, ο Γάλλος μία και τρία παιχνίδια έληξαν ισόπαλα
17:27
Πάσες Ρεάλ: 224/289, πάσες Ατλέτικο: 65/130
17:32

31'

Κίτρινη στον Γκοδίν διότι έκανε φάουλ στον Μπενζεμά που έφευγε στην κόντρα
17:33

32'

Απευθείας εκτέλεση του Ρονάλντο, διώχνει με γροθιές ο Όμπλακ. Συνεχίζεται η φάση, ο Μπενζεμά στην περιοχή, συρτό σουτ, λίγο άουτ (αν και η μπάλα βρίσκει στον Λουίς)
17:39

37'

Κίτρινη στον Λουίς για φάουλ στον Μόντριτς
17:39
Στατιστικό: Η Ατλέτικο ξεπέρασε τα 300 λεπτά δίχως γκολ. Μέχρι στιγμής δεν έχουν σουτ στον στόχο σήμερα
17:42

40'

Σουτ του Γκριεζμάν με το αριστερό εκτός περιοχής, πηδάει ο Νάβας και διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ
17:42

17:46
Ευστοχία μεταβιβάσεων: Ρεάλ 74% - Ατλέτικο 58%
17:46
Ημίχρονο
17:49
Στατιστικό: Τελευταίο ντέρμπι που έμεινε δίχως σκορ στο ημίχρονο ήταν του 2005 στο πρωτάθλημα ξανά στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου"
17:54

18:02
Σέντρα στο 2ο μέρος. Ο Μαγιοράλ στη θέση του ανήμπορου να συνεχίζει Μπενζεμά
18:04

48'

Ο Ρονάλντο μόνος του από δεξιά και μέσα στην περιοχή, σουτάρει χαμηλά, λίγο άουτ
18:10

53'

Υποδειγματική αντεπίθεση της Ατλέτικο, ο Γκριεζμάν παίζει το ένα δύο με τον Λουίς και πλασάρει τον Νάβας για το 1-0
18:10
Στατιστικό: Τέταρτο γκολ του Γκριεζμάν κατά της Ρεάλ, δύο με τη φανέλα της Ατλέτικο και δύο με τη φανέλα της Ρεάλ Σοθιεδάδ
18:22

57'

Δεύτερη αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Ροντρίγκες δίνει τη θέση του στον Βάθκεθ
18:23

66'

Ο Χουανφράν τροφοδοτεί τον Σαούλ στην περιοχή και δεξιά, ο Ισπανός κάνει το πλασέ από γωνία, διώχνει ο Νάβας
18:24

68'

Σέντρα του Καρβαχάλ από δεξιά, μόνος του ο Ρονάλντο, πιάνει την κεφαλιά, στην αγκαλιά του Όμπλακ
18:26

70'

Τέλος οι αλλαγές για τη Ρεάλ. Ο Χεσέ στη θέση του Ίσκο
18:28

71'

Ο Μαγιοράλ από πολύ πλάγια και αριστερά πιάνει το σουτ, διώχνει ο Όμπλακ
18:28

72'

Ο Χιμένες δέχεται κάρτα για φάουλ στον αέρα στον Καρβαχάλ
18:29
Φωνές "Φλορεντίνο έξω" από τις κερκίδες. Σφυρίγματα για να τις καλύψουν
18:32

75'

Μονομαχία Γκάμπι - Ντανίλο στην περιοχή, ο Ισπανός πετάει τον Βραζιλιάνο στο έδαφος με το σώμα και το πόδι, ο διαιτητής δεν καταλογίζει το πέναλτι
18:33

77'

Ο Φερνάντες αποχώρησε τραυματίας από το "Καμπ Νόου" και τώρα αποχωρεί τραυματίας και από το "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Στη θέση του ο Κρανεβίτερ
18:38

81'

Νέα αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Κορέα στη θέση του Τόρες
18:41

84'

Σέντρα του Καρβαχάλ από δεξιά, οι δύο καλύτεροι κεφαλοσφαιριστές του πρωταθλήματος, Ρονάλντο και Γκοδίν, μονομαχούν, την κεφαλιά την παίρνει ο Πορτογάλος, αλλά ο Όμπλακ μπλοκάρει άνετα
18:44

88'

Ο Χεσέ βγάζει στον Ντανίλο αριστερά, ο Βραζιλιάνος σουτάρει διαγώνια, η μπάλα μόλις άουτ
18:45
Ο κόσμος άρχισε να αποχωρεί από το "Σαντιάγο Μπερναμπέου"
18:45
66%-34% η κατοχή μπάλας
18:47
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις
18:48

91'

Ο Κορέα... κλοτσάει τον Ντανίλο σε μία διεκδίκηση και ακολουθεί ένταση μεταξύ του Βραζιλιάνου και του πάντα έτοιμου για όλα Γκάμπι
18:48

92'

Σκληρό μαρκάρισμα του Ράμος στον Γκάμπι, κίτρινη κάρτα και χάνει το επόμενο ματς
18:50
Τέλος αγώνα. Η Ατλέτικο γίνεται η πρώτη ομάδα στην ιστορία που νικάει τη Ρεάλ τρεις σερί σεζόν στο "Μπερναμπέου" για το πρωτάθλημα