33η αγ.: Πήρε το ντέρμπι, παραμένει πρώτη η Μπαρτσελόνα, ξεφεύγει η Ατλέτικο (VIDEOS)

Το derbi Barceloní αποδείχθηκε τυπική διαδικασία για την Μπαρτσελόνα, η οποία νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Εσπανιόλ και διατηρήθηκε στην κορυφή της Primera Division μετά από 33 αγωνιστικές. Η Ατλέτικο Μαδρίτης επιβλήθηκε 3-0 της Έλτσε και ξεφεύγει στη μάχη της 3ης θέσης.

Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της στο derbi Barceloní και με το 2-0 επί της Εσπανιόλ έβγαλε από το πρόγραμμα τη δεύτερη πιο δύσκολη αποστολή μέχρι το τέλος της σεζόν στην Primera Division. Οι "μπλαουγκράνα" προέρχονταν από την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League και τη νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν με 2-0 και δοκιμάζονταν στην έδρα ενός αντιπάλου όπου τελευταία φορά τους υπέταξε τον Ιανουάριο του 2007 και μάλιστα στο... προηγούμενο γήπεδό του. Η... παράδοση αυτή ήταν εμφανής στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφείς διαθέσεις κυριαρχίας. Μετά από 3 κλασικές ευκαιρίες, ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό χάρη σε έναν εξαιρετικό συνδυασμό. Επτά λεπτά αργότερα, ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε για 47η φορά στη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις (24η μέσα στο 2015, 36η στο πρωτάθλημα, 401η στην καριέρα του), αν και στη φάση είχε προηγηθεί οφσάιντ.

Η καταιγιστική Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να βρει άλλο γκολ και έκλεισε το ημίχρονο με 2-0, ένα προβάδισμα που είχε και στην προηγούμενη εκτός έδρας αναμέτρηση, κόντρα στη Σεβίλλη, που ολοκληρώθηκε ισόπαλη 2-2. Η Εσπανιόλ είχε κάποιες ευκαιρίες για γκολ, αλλά ο Κλαούντιο Μπράβο δήλωνε διαρκώς "παρών". Στο 54' ο Τζόρντι Άλμπα αποβλήθηκε με 2 κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία, αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα δεν επηρέασε τον αγώνα της ομάδας του Λουίς Ενρίκε. Ο Χαβιέρ Μαστσεράνο πέρασε αρχικά αριστερός μπακ και στο 65' έγινε αλλαγή ο Ζερεμί Ματιέ, με συνέπεια να αποκατασταθεί το σύστημα. Ο Μέσι είχε σοκάρι για 12η φορά στη σεζόν (27η η Μπαρτσελόνα) και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, κρατώντας τους "μπλαουγκράνα" επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα.

Εσπανιόλ (4-4-2): Κασίγια, Αρμπίγια, Γκονθάλεθ, Μορένο, Ντουάρτε, Βάθκεθ, Κάνιας, Άμπρααμ (61' Σεβίγια), Άλβαρεθ (74' Μοντανιές), Γκαρθία, Καϊσέδο (70' Στουάνι)

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Ραφίνια (65' Ματιέ), Μπουσκέτς, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες (80' Ράκιτιτς), Νεϊμάρ

Οι όμιλοι του Champions League περιμένουν την Ατλέτικο Μαδρίτης και τη νέα σεζόν, λίγες ημέρες μετά από τον αποκλεισμό της στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η άνετη επικράτηση με 3-0 επί της Έλτσε την φέρνουν 7 βαθμούς πάνω από τον βασικό ανταγωνιστή, τη Βαλένθια, η οποία αγωνίζεται τη Δευτέρα, ωστόσο με μόλις 5 αγώνες να απομένουν, οι πρωταθλητές Ισπανίας πολύ δύσκολα θα... κατορθώσουν να απολέσουν τα προνόμια της 3ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα.

Οι "ροχιμπλάνκος" δεν πτοήθηκαν από την ήττα στα τελευταία λεπτά του ντέρμπι με τη Ρεάλ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" που τους στέρησε δεύτερη σερί παρουσία στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Αν και οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν μία μικρή αντίσταση στο 1ο μέρος και είχαν και μία καλή στιγμή για να σκοράρουν, το τέρμα των γηπεδούχων ήταν θέμα χρόνου. Και θέμα του φετινού MVP τους, όπως αποδείχθηκε, αφού ο Αντουάν Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ στο 55' με το 21ο γκολ στην Primera Division και το 16ο μέσα στο 2015. Ο Ραούλ Γκαρθία με σουτ που ξεγέλασε τους πάντες έκανε το 2-0 στο 63' και ο Γκριεζμάν έβαλε το κερασάκι στην "τούρτα" λίγο αργότερα για το τελικό 3-0.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Γκάμεθ, Χ. Χιμένες, Γκοδίν, Σικέιρα (46' Χουανφράν), Γκαρθία (69' Σαούλ), Γκάμπι, Τιάγο, Κόκε, Τόρες, Γκριεζμάν (80' Ρ. Χιμένες)

Έλτσε (4-2-3-1): Τιτόν, Σάμου, Ρόκο, Γκάλβεθ, Θίσμα, Αντριάν, Μοσκέρα (86' Αρκές), Ροντρίγκες (73' Χιμένεθ), Φαΐρ, Κόρο, Ζονατάς (78' Κρ. Ερέρα)

# Ο Λουκάς Βύντρα αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας νίκη της Λεβάντε με 1-0 επί της Χετάφε. Εκτός αποστολής ο Νίκος Καράμπελας.

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Κόρδοβα (4-2-3-1): Χουάν Κάρλος, Κρέσπο, Πάντιτς, Ντέιβιντ, Εντιμάρ, Γκόμεθ (61' Βίκο), Κριν, Μπεμπέ, Καρτάμπια (71' Έλντον), Φιδέλ (80' Ρόσι), Αντόνε

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Αουρτενέτσε, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Γουίλιαμς (87' Βιγκέρα), Ακέτσε (70' Ρίκο), Γκόμεθ (78' Γουρπέγι), Αντούριθ

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Αρόγιο (74' Ινεστρόσα), Βιγκαράι, Νάλντο, Εσκουδέρο (89' Λόπεθ), Λασέν, Ροντρίγκεθ, Λεόν, Σαράμπια, Κάστρο, Ντιαβαρά (89' Μπουεντία)

Λεβάντε (5-3-2): Μαρίνιο, Ιβάν, Βύντρα, Ράμις, Χουανφράν, Τόνιο, Χοσέ Μάρι (80' Σισοκό), Σιμάο, Μοράλες (82' Ούτσε), Κασαδεσούς (84' Καμαράσα), Μπαράλ

Ρεάλ Σοθιεδάδ (4-2-3-1): Ρούλι, Κ. Μαρτίνεθ, Γκονθάλεθ, Ι. Μαρτίνεθ, Ντε λα Μπέγια, Πάρδο, Γκρανέρο, Βέλα (76' Κάστρο), Πριέτο, Θουρουτούθα (67' Κανάλες), Αγκιρέτσε (82' Φινμπόγκασον)

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Ασένχο, Γκασπάρ, Ρουίθ, Ντοράδο (57' Ρουκάβινα), Γιόκιτς, Ζό. ντος Σάντος, Πίνα, Τριγκέρος, Κόστα (78' Σολ), Κάμπελ, Μορένο (69' Γκόμεθ)

Το LIVE του Εσπανιόλ - Μπαρτσελόνα

16:42
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι της Καταλονίας μεταξύ της Εσπανιόλ και της Μπαρτσελόνα, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Primera Division.
16:45
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Εσπανιόλ: Κασίγια, Αρμπίγια, Αλβάρο, Μορένο, Ντουάρτε, Λούκας, Κάνιας, Άμπραχαμ, Βίκτορ Αλβάρεθ, Σέρχιο Γκαρθία, Καϊσέδο
Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Μασεράνο, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ραφίνια, Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

16:46
Η Μπαρτσελόνα είναι πρωτοπόρος στην Primera Division με 78 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η γηπεδούχος Εσπανιόλ είναι 10η με 42.
16:47
Ο Λουίς Ενρίκε επεφύλλασε μία έκπληξη στην αρχική ενδεκάδα των "μπλαουγκράνα", καθώς αποφάσισε να δώσει φανελά βασικού στον Ραφίνια και να αφήσει στον πάγκο τον Ιβάν Ράκιτιτς.
16:55
Όσον αφορά την Εσπανιόλ, ο Σέρχιο Γκονθάλεθ επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τους Βίκτορ Σάντσεθ και Χάβι Λόπεθ και να ξεκινήσει βασικούς τους Άμπραχαμ και Κάνιας.
17:01
1' Έναρξη του αγώνα.
17:04
3' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα! Ο Νεϊμάρ μπήκε από αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Κασίγια απέκρουσε και έσωσε την ομάδα του.
17:07
6' Δεύτερη καλή ευκαιρία για την "Μπάρτσα"! Καρφωτή κεφαλιά του Σουάρες, απέκρουσε ο Κασίγια.
17:10
Ασφυκτικό πρέσινγκ από τους παίκτες της Μπαρτσελόνα. Δεν μπορούν να πέρασουν το κέντρο οι γηπεδούχοι.
17:13
12' Σημαντική στιγμή! Ο Μέσι έβγαλε την κάθετη στον Νεϊμάρ, ο Βραζιλιάνος έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κασίγια.
17:18
17' Τρομερό ΓΚΟΛ από την Μπαρτσελόνα! Ο Άλμπα έκανε την παράλληλη σέντρα μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Σουάρες έκανε την προσποίηση και ο Νεϊμάρ πλάσαρε υποδειγματικά τον Κασίγια για το 0-1!
17:23
Αυτό ήταν το 5ο γκολ για τον Βραζιλιάνο άσο στα τελευταία ισάριθμα ματς.
17:26
Δείτε το 0-1 της Μπαρτσελόνα.
17:26
25' Δεύτερο ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα με τον Μέσι! Ο Ινιέστα έκανε την πάσα στον -ελάχιστα εκτεθειμένο- Σουάρες, ο Ουρουγουάνος έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Αργεντινός από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2!
17:29
28' Πρώτη φάση για την Εσπανιόλ. Σουτ του Καϊσέδο. Η μπάλα ψηλά άουτ.
17:35
Δείτε το δεύτερο γκολ των "μπλαουγκράνα"
17:39
Οι πανηγυρισμοί των Σουάρες-Μέσι στο δεύτερο γκολ.
17:42
40' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Εξαιρετική συνεργασία του Σουάρες με τον Νεϊμάρ, ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ, αλλά ο Κασίγια έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
17:46
45' Άστοχο σουτ από τον Σουάρες.
17:47
45' Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εσπανιόλ - Μπαρτσελόνα 0-2.
18:02
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
18:05
48' Καλή στιγμή για την Εσπανιόλ! Ο Καϊσέδο έκανε το γυριστό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μπράβο.
18:07
51' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Νεϊμάρ βγήκε τετ α τετ με τον Κασίγια, πλάσαρε, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ με μία εξαιρετική απόκρουση του αρνήθηκε το γκολ.
18:12
54' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για τον Άλμπα! Με 10 παίκτες η Μπαρτσελόνα! Ο Ισπανός άσος κλώτσηκε την μπάλα μακριά, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια διαμαρτυρήθηκε έντονα και ο διαιτητής δεν του χαρίστηκε δείχνοντάς του την άγουσα για τα αποδυτήρια.
18:15
57' ΔΟΚΑΡΙ για την Μπαρτσελόνα με τον Μέσι! Ο Αργεντινός βγήκε απέναντι στον Κασίγια, πλάσαρε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς κατέληξε στο δοκάρι.
18:15
58' Κίτρινη κάρτα στον Άλβες.
18:19
61' Αλλαγή για την Εσπανιόλ. Ο Σεβίγια στη θέση του Άμπραχαμ.
18:20
63' Ο Σουάρες γύρισε στο κέντρο της μεγάλης περιοχής στον Νεϊμάρ, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Βραζιλιάνος πέρασε ψηλά άουτ.
18:23
64' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ματιέ εντός, ο Ραφίνια εκτός.
18:26
69' Ο Σέρχιο Γκαρθία έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μπράβο μπλόκαρε σταθερά.
18:26
70' Αλλαγή για την Εσπανιόλ. Ο Στουάνι στη θέση του Καϊσέδο.
18:29
72' Κίτρινη κάρτα στον Λούκας για "θέατρο".
18:31
74' Τελευταία αλλαγή για την Εσπανιόλ. Ο Μοντανιές εντός, ο Άλβαρεθ εκτός.
18:33
75' Σουτ του Στουάνι. Η μπάλα ψηλά άουτ.
18:35
77' Κίτρινη κάρτα στον Μορένο.
18:36
80' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ράκιτιτς στη θέση του Σουάρες.
18:39
81' Κίτρινη κάρτα στον Κάνιας.
18:39
84' Κίτρινη κάρτα για τον Μπουσκέτς.
18:44
86' Μεγάλη ευκαιρία για την Εσπανιόλ! Ο Στουάνι βγήκε απέναντι στον Μπράβο, έκανε το σουτ, αλλά ο Χιλιανός με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.
18:44
88' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ινιέστα εκτός, ο Τσάβι εντός.
18:49
91' KΟΚΚΙΝΗ κάρτα για την Εσπανιόλ! Ο Μορένο διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή για μία υπόδειξη φάουλ και αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.
18:53
94' Τέλος του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-0 της Εσπανιόλ, ανοίγοντας τη διαφορά από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης στους 5 βαθμούς, με την υποσημείωση πως οι "μερένγκες" έχουν ένα ματς λιγότερο.