34η αγ.: Ξέσπασε με "οχτάρα" η Μπαρτσελόνα, νίκες για Ρεάλ-Ατλέτικο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λουίς Σουάρες, ο οποίος σημείωσε τέσσερα γκολ και μοίρασε τρεις ασίστ, η Μπαρτσελόνα ξέσπασε στη Λα Κορούνια, επικρατώντας με 8-0 στο "Ριαθόρ". Νίκη με Τόρες για την Ατλέτικο, "τριάρα" η Ρεάλ στη Βιγιαρεάλ.

Λα Κορούνια - Μπαρτσελόνα 0-8

Τα τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη και η κριτική που δέχθηκε είχαν ως αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να ξεσπάσει στην Λα Κορούνια, την οποία νίκησε με 8-0 στο "Ριαθόρ" με κορυφαίο τον Λουίς Σουάρες που σημείωσε 4 γκολ και έφτιαξε άλλα τρία.

Οι "μπλαουγκράνα" ξεκίνησαν... δαιμονισμένοι την αναμέτρηση, με τον Λουίς Σουάρες να ανοίγει το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό. Στο 24' ο Ουρουγουανός "έγραψε" το 0-2 μετά από εξαιρετική πάσα του Λιονέλ Μέσι και αυτό ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πάτησε ακόμη περισσότερο το γκάζι. Στο 47' ο Ράκιτιτς διαμόρφωσε το 0-3 και έξι λεπτά αργότερα ο Σουάρες βρήκε δίχτυα ξανά για το 0-4.

Το σόου του 29χρονου όμως δεν τελείωσε εκεί, αφού πέτυχε ακόμη ένα γκολ και μοίρασε άλλες δύο ασίστ. Στο 64' έκανε με χαρακτηριστική ευκολία τέσσερα τα προσωπικά τέρματά για να έρθει ο Μέσι στο 73 και με πλασέ να διαμορφώσει το 0-6. Το τελικό 0-8 διαμόρφωσαν στο 79' ο Μπάρτρα με υπέροχη κούρσα και τελείωμα και στο 81' ο Νεϊμάρ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Λα Κορούνια: Μανού, Λάουρε, Σίντνεϊ, Ναβάρο (59' Φαΐρ), Χουανφράν, Μοσκέρα, Άλεξ, Μπόρχες (71' Γκουτιέρες), Κάνι (59' Καρτάμπια), Λούκας, Ριέρα.

Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Άλβες, Μπάρτρα, Μαστσεράνο, Άλμπα (71' Αντριάνο), Μπούσκετς (72' Ραφίνια), Ράκιτιτς, Ινιέστα (58' Σέρχι Ρομπέρτο), Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες.

Ρεάλ Μαδρίτης - Βιγιαρεάλ 3-0

Στο κυνήγι των Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης παρέμεινε η Ρεάλ, η οποία, χωρίς να φορτσάρει, νίκησε με 3-0 τη Βιγιαρεάλ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να μένουν σε παθητικό ρόλο, μην μπορώντας να βγουν μπροστά και να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Το σκορ για τους Μαδριλένους άνοιξε στο 41ο λεπτό ο Μπενζεμά, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Ρονάλντο, με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ο ρυθμός παρέμεινε αργός, αλλά η ομάδα του Ζιντάν έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Λούκας. Ο Ισπανός έκανε ωραία το 1-2 με τον Μπενζεμά, απέφυγε τον Μπρούνο και με ωραίο σουτ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 76' ο Μόντρις. Η Ρεάλ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Ντανίλο έβγαλε στην περιοχή για τον Μόντριτς κι αυτός "έγραψε" το 3-0.

Ρεάλ: Κέιλορ Νάβας, Ντανίλο, Βαράν, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς (79' Χάμες Ροντρίγκες), Κρόος (73' Ίσκο), Λούκας Βάθκεθ (84' Χεσέ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Μάριο Γκασπάρ, Μπονέρα, Μπαγί, Ρουκάβινα, , Μπρούνο, Τριγκέρος (73' Ρόντρι), Ντένις Σουάρεθ, Τζόναθαν Ντος Σάντος (62' Σάμουελ), Αντριάν Λόπεθ (64' Μπαπτιστάο), Μπακαμπού.

Μπιλμπάο - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1

Με γκολ του Φερνάντο Τόρες στο 38', η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε από το "Σαν Μαμές", επικρατώντας της Μπιλμπάο με 1-0 και εξακολουθεί να συγκατοικεί με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της βαθμολογίας της Primera Division. Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν πολύ νωθρό ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις πολλές πάσες να είναι το χαρακτηριστικό του αγώνα στο πρώτο μισάωρο, χωρίς όμως να έχουμε τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 38' ο Γκριεζμάν βρήκε ωραία τον Τόρες μέσα στην περιοχή, οποίος έμεινε αμαρκάριστος και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε προσπάθησε να πιέσει περισσότερο τους παίκτες του Σιμεόνε και τα κατάφερε, της έλειπε όμως η τελική προσπάθεια. Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με την πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Ατλέτικο δεν της επέτρεψε να σκοράρει, με αποτέλεσμα το 0-1 να μείνει μέχρι το τέλος, με τους "ροχιμπλάνκος" να παίρνουν μια... επαγγελματική νίκη.

Μπιλμπάο: Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Μπόβεδα, Ετσεΐτα (66' Ιτουράσπε), Μπαλενθιάγα, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Ραούλ Γκαρθία, Σουσαέτα (73' Λέκουε), Μουνιαΐν (59' Γουίλιαμς), Βιγκέρα.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χουανφράν, Σάβιτς, Γοδίν (10' Ερνάντες), Φιλίπε Λουίς, Αουγκούστο Φερνάντες, Πάρτεϊ (62' Καράσκο), Σαούλ, Κόκε, Γκριεζμάν, Φερνάντο Τόρες.