25η αγ.: Ξανά στο -1 η Μπαρτσελόνα (VIDEOS)

Έναν αγώνα διήρκεσε η... κρίση της Μπαρτσελόνα, η οποία επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Primera Division με το 3-1 επί της Γρανάδα στην Ανδαλουσία για την 25η αγωνιστική και πλησίασε στον έναν πόντο την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι γηπεδούχοι στήθηκαν άκρως αμυντικά με στόχο να κάνουν... Μάλαγα, η οποία την προηγούμενη εβδομάδα έφυγε νικήτρια από το "Καμπ Νόου". Το πέτυχαν για περίπου 25 λεπτά, διατηρώντας ένα χαμηλό τέμπο στο παιχνίδι. Ο Τσάβι, που προτιμήθηκε του Σέρχιο Μπουσκέτς στη βασική ενδεκάδα, δεν μπορούσε να βρει σε καλή θέση τα υπερόπλα της επίθεσης και η λύση εν τέλει δόθηκε από τον πρωταγωνιστή του 1ου ημιχρόνου, του πρώην αμυντικού της ΑΕΚ, Χουάν Κάλα. Ο Ισπανός έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, δέχθηκε αγκωνιά από τον Λουίς Σουάρες και στο 25' έδωσε... ασίστ στον Ιβάν Ράκιτιτς με λάθος διώξιμο για το 1-0 του Κροάτη.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Σουάρες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει για τους παίκτες του Άμπελ Ρεσίνο, μέχρι ο διαιτητής να τους χαρίσει ένα πέναλτι στο 53' στο οποίο εύστόχησε ο Φραν Ρίκο. Ακόμα κι έτσι, ο Κλαούντιο Μπράβο παρέμεινε θεατής για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (είχε μία σπουδαία επέμβαση στο 1ο μέρος) και στο 70' ο Λιονέλ Μέσι "κλείδωσε" οριστικά τη νίκη με το 269ο γκολ του στο πρωτάθλημα, αν και από θέση οφσάιντ στην ασίστ του Σουάρες.

Γρανάδα (4-2-3-1): Όιερ, Νιομ, Μπαμπίν, Κάλα, Φουλκιέ, Ρίκο, Ιτούρα, Μπανγκουρά (79' Καντέιας), Μάρκεθ (67' Ροτσίνα), Ιμπάνιεθ, Κόρντομπα (78' Άιζακ)

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Μπάρτρα, Ματιέ (75' Μπουσκέτς), Άλμπα, Ράκιτιτς, Μαστσεράνο, Τσάβι (65' Ραφίνια), Μέσι, Σουάρες (79' Πέδρο), Νεϊμάρ

# Ιστορία έγραψε ο Αλμπέρτο Μπουένο, ο οποίος σημείωσε 4 γκολ μέσα σε 15 λεπτά στη νίκη της Ράγιο Βαγεκάνο επί της Λεβάντε με 4-1.

# Ο Λουκάς Βύντρα έμεινε στον πάγκο και ο Νίκος Καράμπελας εκτός αποστολής για τους φιλοξενούμενους στο ίδιο παιχνίδι.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2015

21:45 Εσπανιόλ - Κόρδοβα 1-0

(43' Άμπρααμ)

Σάββατο 28 Φεβρουαρίου 2015

17:00 Γρανάδα - Μπαρτσελόνα 1-3

(53' πέν. Ρίκο - 25' Ράκιτιτς, 48' Σουάρες, 70' Μέσι)

19:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Λεβάντε 4-2

(23', 32', 33', 38' Μπουένο - 13' Κασαδεσούς, 85' Ούτσε)

21:00 Αλμερία - Λα Κορούνια 0-0

23:00 Μάλαγα - Χετάφε 3-2

(10' Χουάνμι, 57' Νταρντέρ, 68' Όρτα - 55', 78' Βάθκεθ)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Εσπανιόλ (4-4-2): Κασίγια, Αριμπίγια, Γκονθάλεθ, Μορένο, Φουέντες, Βάθκεθ, Άμπρααμ (79' Σάντσεθ), Κάνιας, Σεβίγια (67' Άλβαρεθ), Γκαρθία, Καϊσέδο (63' Στουάνι)

Κόρδοβα (4-2-3-1): Σαϊθάρ, Καμπαμπαδάλ, Πάντιτς, Κρέσπο, Βίκο, Κριν, Ρόσι (62' Σουκουλίνι), Έλντον (46' Μπεμπέ), Καρτάμπια, Μπόρχα, Αντόνε

Ράγιο Βαγεκάνο (4-2-3-1): Άλβαρες, Τίτο, Ζε Κάστρο (46' Μορθίγιο), Αμάγια, Μαρτίνεθ, Μπαένα (78' Χοθαμπέδ), Τρασόρας, Λικά, Μπουένο (65' Ποθουέλο), Κακουτά, Μανούτσο

Λεβάντε (4-4-2): Μαρίνιο, Ιβάν (46' Γκαρθία), Ναβάρο, Ράμις, Τόνιο, Τσουμέτρα (69' Ούτσε), Ντιοπ (46' Σιμάο), Καμαράσα, Μοράλες, Κασαδεσούς, Μπαράλ

Αλμερία (4-2-3-1): Χουλιάν, Μίτσελ, Ντος Σάντος, Τρουχίγιο, Ντουμπαρμπιέρ, Βέρθα, Κορόνα (89' Ζονγκό), Ουέλιγκτον (67' Μέντεθ), Σοριάνο (80' Πάρτεϊ), Μπιφουμά, Χεμέντ

Λα Κορούνια (4-2-3-1): Φαμπρίθιο, Χουανφράν, Ίνσουα, Σίντνεϊ, Λουισίνιο, Μπεργαντίνιος (86' Μεντούνιανιν), Μπόρχες, Ροντρίγκεθ (66' Κόστα), Πέρεθ, Κουένκα (81' Φαρίνια), Ριέρα

Μάλαγα (4-2-3-1): Καμενί, Ροσάλες, Ανχελέρι, Ουέλιγκτον, Μποκά, Νταρντέρ (75' Ρέθιο), Καμάτσο, Όρτα, Χουάνμι (63' Αμραμπάτ), Καστιγέχο, Σαμού (81' Ντούντα)

Χετάφε (4-2-3-1): Χόναταν, Αλέξις, Νάλντο, Βελάσκες, Εσκουδέρο, Ροντρίγκεθ, Κάστρο, Λεόν (74' Γιοντά), Σαράμπια, Ινεστρόσα (82' Λόπεθ), Βάθκεθ

Το live του Γρανάδα - Μπαρτσελόνα

16:41
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα στο "Λος Κάρμενες" κόντρα στην Γρανάδα για την 25η αγωνιστική της Primera Division.
16:41
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
16:43
Ο προπονητής της Γρανάδας, Άμπελ Ρεσίνο, επέλεξε τους:
Όιερ, Νιόμ, Μπαμπίν, Κάλα, Φουλκιέ, Ιτούρα, Ρίκο, Τσάβι Μάρκεθ, Ιμπάνιεθ, Μπανγκουρά, Κόρδοβα

16:43
Αναπληρωματικοί: Ρομπέρτο, Μάρτινς, Καντέιας, Ρούμπεν Πέρεθ, Ροτσίνα, Μουρίγιο, Ισαάκ

16:45
Οι επιλογές του Λουίς Ενρίκε για την Μπαρτσελόνα:
Μπράβο, Άλβες, Μπάρτρα, Ματιέ, Άλμπα, Μασεράνο, Τσάβι, Ράκιτιτς, Νεϊμάρ, Μέσι, Σουάρες
16:45
Αναπληρωματικοί: Τερ Στέγκεν, Μοντόγια, Μπουσκέτς, Πέδρο, Ινιέστα, Ραφίνια, Αντριάνο

16:48
Η γηπεδούχος Γρανάδα βρίσκεται στην 19η θέση με 19 βαθμούς, ενώ η Μπαρτσελόνα στην 2η με 56.
16:49
Αρκετές απουσίες για την Γρανάδα, καθώς εκτός αποστολής έμειναν οι τιμωρημένοι Χουάν Κάρλος, Ινσούα, Κολούνγκα, Ελ Αραμπί, καθώς και οι τραυματίες Μαρέ και Πίτι.
16:50
Από την άλλη πλευρά, ο Λουίς Ενρίκε δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του τιμωρημένου Πικέ, καθώς και του μακροχρόνια τραυματία Τόμας Βερμάελεν.
17:00
1' Έναρξη του αγώνα.
17:03
Διακοπή στον αγώνα εξαιτίας τραυματισμού των Τσάβι Μάρκεθ και Ντάνι Άλβες, οι οποίοι συγκρούστηκαν σε μία διεκδίκηση της μπάλας.
17:04
Επανέναρξη του αγώνα.
17:05
3' Κίτρινη κάρτα στον Μάρκεθ για το μαρκάρισμα πάνω στον Άλβες.
17:10
9' Σουτ του Μασεράνο, μπλοκάρει ο Όιερ.
17:11
Ισορροπημένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.
17:11
11' Σέντρα-σουτ του Άλμπα, δεν ανησυχεί ο Όιερ.
17:13
13' Ο Ράκιτιτς επιχείρησε το σουτ, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από το οριζόντιο δοκάρι του Όιερ.
17:16
15' Κίτρινη κάρτα στον Λουίς Σουάρες για αγκωνιά στον Κάλα.
17:19
Πολύ καλή παρουσία από τους γηπεδούχους, οι οποίοι βάζουν, μέχρι στιγμής, δύσκολα στους παίκτες της Μπαρτσελόνα.
17:24
23' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα! Ο Τσάβι σούταρε δυνατά λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Όιερ έδιωξε με εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ!
17:25
25' Κεφαλιά του Μάρκεθ, η μπάλα ψηλά άουτ.
17:26
26' ΓΚΟΛ! Η Μπαρτσελόνα ανοίγει το σκορ με τον Ράκιτιτς!
17:27
Ο Σουάρες έκανε κακό σουτ, ο Κάλα όμως έδιωξε την μπάλα πάνω στον Ράκιτιτς, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπαλα στα δίχτυα για το 0-1!
17:29
27' Σουτ του Ιμπάνιεθ, ψηλά άουτ.
17:37
36' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Ράκιτιτς έκανε τη σέντρα, ο Μέσι στόπαρε και σούταρε άμεσα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Όιερ.
17:38
37' Σουτ του Μάρκεθ, άουτ.
17:42
42' Μεγάλη απόκρουση από τον Μπράβο! Ο Μάρκεθ έκανε το σουτ, αλλά ο Χιλιανός γκολκίπερ έπεσε στην αριστερή γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ!
17:47
45' Ακόμα μία καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα! Ο Μέσι έκανε την προβολή, αλλά ο Όιερ απέκρουσε ενστικτωδώς!
17:47
46' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Μπαρτσελόνα προηγείται με 0-1 της Γρανάδας.
18:02
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
18:05
48' ΓΚΟΛ για την Μπαρτσελόνα με τον Σουάρες!
18:07
Ο Ράκιτιτς ανέλαβε το ρόλο του δημιουργού, έβγαλε τον Σουάρες τετ α τετ με τον Όιερ και ο Ουρουγουανός πλάσαρε υπέροχα, κάνοντας το 0-2!
18:09
52΄ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Γρανάδα! Ο Μπάρτρα ανέτρεψε τον Μπανγκουρά μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.
18:10
53' ΓΚΟΛ! Ο Ρίκο ευστοχεί και μειώνει σε 1-2!
18:11
54' Φρενήρης ρυθμός! Ο Νεϊμάρ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
18:12
55' Κίτρινη κάρτα στον Νεϊμάρ για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Νιόμ.
18:18
Πιέζει η Γρανάδα για την ισοφάριση.
18:22
65' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μέσι. Η μπάλα ψηλά άουτ.
18:22
66' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Ραφίνια παίρνει τη θέση του Τσάβι.
18:24
67' Αλλαγή για την Γρανάδα. Ο Μάρκεθ εκτός, ο Ροτσίνα εντός.
18:27
70' ΓΚΟΛ! Ο Μέσι κάνει το 1-3 για την Μπαρτσελόνα!
18:29
Ο Ράκιτιτς έβγαλε τον Σουάρες μόνο του απέναντι στον Όιερ. Ο Ουρουγουανός ντρίμπλαρε τον Ισπανό και την κατάλληλη στιγμή έδωσε πάσα στον Μέσι, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 1-3 για τους "μπλαουγκράνα"!
18:31
73' Δυνατό σουτ του Ροτσίνα από μακρινή απόσταση. Ο Μπράβο έπεσε στην αριστερή γωνία του και μπλόκαρε την μπάλα.
18:32
75' Δεύτερη αλλαγή για την "Μπάρτσα". Έξω ο Ματιέ, μέσα ο Μπουσκέτς.
18:34
78' Σουτ του Ράκιτιτς. Μπλόκαρε ο Όιερ.
18:36
79' Διπλή αλλαγή για την Γρανάδα. Οι Μπανγκουρά και Κόρδοβα εκτός, οι Καντέιας και Ισαάκ εντός.
18:36
79' Τελευταία αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Πέδρο πέρασε στη θέση του Σουάρες.
18:38
80' Καλή στιγμή για τους "μπλαουγκράνα"! Ο Νεϊμάρ έκανε το γύρισμα στον Μέσι, αλλά το σουτ του Αργεντινού ήταν κακό και πέρασε μακριά από την εστία του Όιερ.
18:43
86' Κεφαλιά του Μπάρτρα, άουτ.
18:45
87' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Ο Μέσι έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Όιερ πραγματοποίησε μία τρομερή επέμβαση, γλυτώνοντας την ομάδα του από το τέταρτο γκολ.
18:48
90' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
18:50
92' Τέλος του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 3-1 της Γρανάδας, μειώνοντας τη διαφορά στον ένα πόντο από την κορυφή και περιμένει να δει τι θα κάνει αύριο (01/03, 22:00) η Ρεάλ Μαδρίτης με την Βιγιαρεάλ.