Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 5-1 (VIDEO)

Με τον Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνει χατ-τρικ και να γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος (253 γκολ), η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 5-1 την Σεβίλλη στο "Καμπ Νου". Ράκιτιτς και Νεϊμάρ τα άλλα δύο γκολ των "μπλαουγκράνα".

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Σεβίλλης με 5-1 στο "Καμπ Νου" σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από τα τρία ιστορικά γκολ του Λιονέλ Μέσι (έφτασε τα 253), ο οποίος έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Primera Division ξεπερνώντας τα 251 γκολ του Τέλμο Θάρα. Από την αρχή του ματς οι "μπλαουγκράνα" έδειξαν τις διαθέσεις τους, με συνεχή πίεση στην άμυνα των Σεβιγιάνων, κλείνοντάς τους στο μισό γήπεδο.

Κυρίως από τα άκρα με τις κούρσες των Άλμπα και Άλβες προσπαθούσαν να απειλήσουν, αλλά το σκορ άνοιξε ο συνήθης ύποπτος, Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός εκτέλεσε υπέροχα ένα φάουλ έξω από την περιοχή και έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομά του στο βιβλίο του ισπανικού πρωταθλήματος.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν εντελώς διαφορετικό, με το ρυθμό να ανεβαίνει. Μόλις στο 47ο λεπτό, η Σεβίλλη κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τζόρντι Άλμπα να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων ωστόσο δεν κράτησε πολύ μιας και 2 λεπτά αργότερα, ο Νεϊμάρ με κεφαλιά έκανε το 2-1. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της και στο 65ο λεπτό από την μπαλιά του Σουάρες, ο Ράκιτιτς με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της πρώην ομάδας του γράφοντας το 3-1.

Στο 73ο λεπτό ο Λιονέλ Μέσι κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο ματς, φτάνοντας τα 252 στο πρωτάθλημα, επίτευγμα το οποίο τον έφερε στην πρώτη θέση του πίνακα των αρχισκόρερ της ισπανικής Liga πάνω από τον Τέμο Θάρα. Και σαν να μην έφτανε αυτό, πέντε λεπτά αργότερα, ο Μέσι έκανε χατ-τρικ ανεβάζοντας το κοντέρ στο 5-1, σε μια βραδιά που δεν πρόκειται να την ξεχάσει ποτέ του.

Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Ματιέ, Άλμπα (81' Αντριάνο), Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Τσάβι (77' Ραφίνια), Νεϊμάρ, Μέσι, Σουάρες (74' Πέδρο)

Σεβίλλη: Μπέτο, Κόκε, Παρέχα, Καρίκο, Φιγκέιρας, Μπανέγκα, Κρισόβιακ, Σουάρες (61' Γκαμέιρο), Βιδάλ (61' Ντεουλοφέου), Βιτόλο, Μπακά (75' Άσπας).

20:54
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης της Μπαρτσελόνα με την Σεβίλλη στο "Καμπ Νου".
20:56
Για την Μπαρτσελόνα ξεκινούν οι: Μπράβο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Ματιέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Τσάβι, Νεϊμάρ, Μέσι και Σουάρες

Ενώ για την Σεβίλλη: Μπέτο, Κόκε, Παρέχα, Καρίκο, Φιγκέιρας, Μπανέγκα, Κρισόβιακ, Σουάρες, Βιδάλ, Βιτόλο και Μπακά.
20:58
Στον πάγκο των "μπλαουγκράνα" κάθονται: Αντριάνο, Μπαρτρά, Ελ Χανταντί, Πέδρο, Ραφίνια, Ρομπέρτο, Τερ Στέγκεν.

Και στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Άσπας, Ντεουλοφέου, Γκαμέιρο, Κολοτζιέτζακ, Εμπιά, Ρέγες και Ρίκο.
20:58
Όλα έτοιμα να ξεκινήσει η αναμέτρηση. Οι ποδοσφαιριστές παίρνουν τις θέσεις τους στον αγωνιστικό χώρο.
20:58
Με 4-3-3 οι Καταλανοί, με 4-2-3-1 οι Σεβιγιάνοι.
21:01
Σέντρα στο ματς!
21:04
2' Οι γηπεδούχοι με τη μπάλα στις πρώτες επιθέσεις. Ο Άλβες ανεβαίνει αρκετά από τα δεξιά.
21:07
5' Στα δεξιά της επίθεσης έχει ξεκινήσει ο Σουάρες, στα αριστερά ο Νεϊμάρ και στη μέση... ο Μέσι.
21:11
9' Μεγάλη η πίεση που ασκεί η Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά. Η Σεβίλλη μοιάζει να μην μπορεί να περάσει το χώρο του κέντρου.
21:17
14' Αρκετά τα λάθη των παικτών της Σεβίλης στο χώρο της μεσαίας γραμμής που επιτρέπουν στους "μπλαουκράνα" να κλέβουν τη μπάλα και να βγαίνουν γρήγορα στην αντεπίθεση.
21:21
18' Από τα άκρα οι επιθέσεις των Καταλανών. Ανεβαίνουν συνεχώς οι Άλμπα και Άλβες.
21:22
ΓΚΟΛ η Μπαρτσελόνα με τον Λιονέλ Μέσι!
21:25
Ο Αργεντινός πετυχαίνει με απευθείας εκτέλεση φάουλ το γκολ νούμερο 251 και γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Primera Division, φτάνοντας τον Τέλμο Θάρα στην πρώτη θέση.
21:30
29' Γυρνούν τη μπάλα οι Καταλανοί που έχουν την κατοχή.
21:32
31' Ο Μέσι εκτέλεσε ένα φάουλ στην περιοχή, έδιωξε η άμυνα της Σεβίλλης.
21:36
35' Διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι (τράβηγμα) πάνω στον Λουίς Σουάρες οι "μπλαουγκράνα". Τίποτα δεν δίνει ο ρέφερι.
21:41
39' Ο Μέσι κερδίζει ένα φάουλ κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ.
21:41
Απομακρύνεται η μπάλα.
21:44
42' Ο Σουάρες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον Μπέτο όμως προτίμησε να πασάρει αντί να τελειώσει τη φάση και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
21:47
45' Τρομερή ευκαιρία για τη Μπαρτσελόνα. Ο Τζόρντι Άλμπα γύρισε υπέροχα τη μπάλα στην περιοχή, όμως η άμυνα της Σεβίλης κατάφερε να διώξει.
21:47
Ημίχρονο στην αναμέτρηση!
22:02
Δείτε πως νωρίτερα ο Μέσι πέτυχε το ιστορικό γκολ νούμερο 251 και άνοιξε το σκορ στο "Καμπ Νου"
22:07
Από τη σέντρα του Τσάβι προς την περιοχή, ο Νεϊμάρ σηκώνεται μόνος ανενόχλητος και με καρφωτή κεφαλιά δίνει ξανά προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα.
22:15
58' Καθολική η υπεροχή των Καταλανών. 10-0 τα σουτ μέχρι στιγμής! Αυτό τα λέει όλα.
22:22
ΓΚΟΛ η Μπαρτσελόνα με τον Ράκιτιτς!
22:23
65' Μετά από τη σέντρα του Σουάρες από τα δεξιά, ο Ιβάν Ράκιτιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της πρώην του ομάδας.
22:30
ΓΚΟΛ η Μπαρτσελόνα με τον Μέσι που ξεπερνά τον Τέλμο Θάρα στον πίνακα των σκόρερ του πρωταθλήματος!
22:30
252 τα γκολ του Αργεντινού πλέον!
22:35
ΓΚΟΛ ο Μέσι για την Μπαρτσελόνα που ολοκληρώνει το χατ-τρικ!
22:36
Ωραίος συνδυασμός του Μέσι με τον Νεϊμάρ, με τον πρώτο να τελειώνει άψογα τη φάση, φτάνοντας τα 253 γκολ στο πρωτάθλημα! Ιστορικό ματς για τον σούπερ σταρ των μπλαουγκράνα.
22:41
84' Όλο το γήπεδο αποθεώνει τον Μέσι! Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά του ματς.
22:46
89' Νέα καλή ευκαιρία για τη Μπαρτσελόνα. Το σουτ του Μέσι μπλοκάρει ο Μπέτο.
22:47
Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις.
22:50
Ακούγεται το τελευταίο σφύριγμα
22:51
Σίγουρα ένα ματς που θα μείνει στην ιστορία μιας και ο Μέσι κατάφερε να γίνει ο "αρχισκόρερ" της Liga,