8η αγ.: Ο Νεϊμάρ ντύθηκε Μέσι με καρέ

Τέσσερα γκολ και μία ασίστ από τον Νεϊμάρ στη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ράγιο Βαγεκάνο στο "Καμπ Νόου".

Νεϊμάρ-Μπαρτσελόνα

Το "FIFA virus" δεν έπληξε αυτήν τη φορά την Μπαρτσελόνα, η οποία επέστρεψε στη δράση μετά από διακοπή για αγώνες εθνικών ομάδων συντρίβοντας τη Ράγιο Βαγεκάνο με 5-2. Πρωταγωνιστής της συνάντησης ο Νεϊμάρ, ο οποίος κατέστησε... περιττό για λίγο τον Λιονέλ Μέσι, αφού σημείωσε τέσσερα γκολ και έβγαλε την ασίστ για το πέμπτο των Καταλανών. Τον χορό των τερμάτων, όμως, άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Χάβι Γκέρα κι ενώ πρώτα Νεϊμάρ και Λουίς Σουάρες είχαν χάσει δύο τεράστιες ευκαιρίες.

Σουάρες-Μπαρτσελόνα

Κάπου εκεί άρχισε το σόου του Βραζιλιάνου. Στο 22' και στο 32' κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα, ενώ στο 69' και στο 70' σημείωσε ακόμα δύο τέρματα, φτάνοντας τα οκτώ στη σεζόν και τα 244 στην καριέρα του! Ο Σουάρες, ο οποίος έβγαλε την ασίστ στο τέταρτο τέρμα, πήρε το δώρο στο 77' από τον Νεϊμάρ και χρίστηκε κι αυτός σκόρερ. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες και δη στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου, περιορίστηκαν στο γκολ του Χοθαμπέδ στο 86', με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες (78' Ντάγκλας), Πικέ, Ματιέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (76' Γκουμπάου), Ρομπέρτο, Σάντρο (56' Μουνίρ), Σουάρες, Νεϊμάρ

Ράγιο Βαγεκάνο (4-2-3-1): Τόνιο, Μαρτίνεθ (46' Ντοράδο), Γιορέντε, Ζε Κάστρο, Ρατς, Τρασόρας, Χοθαμπέδ, Μπανγκουρά, Έμπερτ, Μπεμπέ (71' Εμπαρμπά), Γκέρα

Επιστροφή στις νίκες για τη Βαλένθια, με τον Νούνο Εσπίριτο Σάντο να παίρνει μία βαθιά ανάσα μπροστά στο κοινό που τον αμφισβητεί δεόντως το τελευταίο χρονικό διάστημα. Το 3-0 επί της Μάλαγα ήρθε με την... ευγενική χορηγία των Ανδαλουσιάνων, οι οποίοι στο 1ο ημίχρονο έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να ηττηθούν. Αρχικά, στο 19ο λεπτό, ο Τσαρλές έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδα του και άνοιξε το σκορ. Στο 39ο λεπτό, ο Ντούντα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Χάουμε Ντομέντετς.

Βαλένθια-Μάλαγα

Ο Αντρέ Γκόμες είχε διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στο 33ο λεπτό της συνάντησης και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη των "νυχτερίδων". Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες έχασαν ορισμένες ευκαιρίες ακόμα, με τη Βαλένθια να είναι αυτή που σκόραρε τελευταία, χάρη σε πέναλτι του Ντάνι Παρέχο στο 88'.

Βαλένθια (4-3-3): Ντομένετς, Κανσέλο, Μουστάφι, Αντερλάν, Γκαγιά, Παρέχο, Φουέγο, Γκόμες (80' Μπαρμπόσα), Μίνα (73' Φεγκουλί), Αλκάθερ, Πιάτι (65' Μπακαλί)

Μάλαγα (4-2-3-1): Καμενί, Ροσάλες, Ανχελέρι (32' Αλμπεντόσα), Ουέλιγκτον, Τόρες, Καμάτσο, Φορνάλς, Όρτα (46' Τσοπ), Ντούντα, Χουάν Κάρλος (66' Τιγκαντουινί), Τσαρλές

# Ο Αντώνης Πετρόπουλος πέρασε στον αγώνα στο 71' και ο Σάββας Γκέντσογλου ήταν εκτός αποστολής στην εκτός έδρας ήττα της Μπάρι από την Τερνάνα με 3-0 για τη Serie B.