34η αγ.: "Εξάσφαιρη" Μπαρτσελόνα (VIDEO)

Η... Αγία Τριάδα της Μπαρτσελόνα έβαλε τα πέντε από τα έξι γκολ και η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 6-0 την Χετάφε στο "Καμπ Νόου", αυξάνοντας στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την Ρεάλ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο.

Η Μπαρτσελόνα επέβαλε με το καλημέρα την κυριαρχία της και μετέτρεψε σε... σάκο του μποξ την Χετάφε, αρχής γενομένης από το 9ο λεπτό με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λιονέλ Μέσι.

Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 15' με τον Μπαμπά Ντιαβαρά και η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους "μπλαουγκράνα", οι οποίοι έβαλαν τέσσερα γκολ σε δεκαπέντε λεπτά (25' Λουίς Σουάρες με σουτ στην κίνηση, 28' Νεϊμάρ με κοντινό πλασέ, 30' Τσάβι μετά από τρομερή συνεργασία, 40' Σουάρες με εκπληκτικό πλασέ).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με ένα υπέροχο γκολ του Μέσι (ψηλοκρεμαστό πλασέ), ωστόσο η Μπαρτσελόνα δεν έδειχνε διατεθειμένη να σταματήσει, καθώς έχασε νέες ευκαιρίες στο 66' και το 72', ενώ στον αντίποδα η Χετάφε είχε δοκάρι στο 72' (από σπόντα σε προσπάθεια του Φρέντι Ινεστρόσα).

Το εκτεταμένο rotation του Λουίς Ενρίκε δεν εμπόδισε τους "μπλαουγκράνα" να μαγέψουν και να αυξήσουν στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία την Τετάρτη (29/4, 21:00) υποδέχεται την Αλμερία.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες (68' Μοντόγια), Μπάρτρα, Ματιέ, Αντριάνο, Μπουσκέτς (46' Σέρχι), Τσάβι (59' Πέδρο), Ραφίνια, Μέσι, Λουίς Σουάρες, Νεϊμάρ.

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Αρόγιο, Αλέξις, Βελάσκες, Λάγκο, Λασέν, Ροντρίγκεθ (65' Άλεξ Φίλιπ), Λεόν (76' Εσκουδέρο), Μπουέντια, Ινεστρόσα, Ντιαβαρά (49' Λόπεθ).

# Ο Λιονέλ Μέσι έφτασε τις 19 ασίστ στο πρωτάθλημα και ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ