30ή αγ.: Σοκ στο τέλος και "αντίο" τίτλος για Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ηττήθηκε με ανατροπή από την ουραγό Σπόρτινγκ Χιχόν και ουσιαστικά "έστεψε" την Μπαρτσελόνα πρωταθλήτρια Ισπανίας και φέτος.

Γκριεζμάν-Ατλέτικο Μαδρίτης-Σπόρτινγκ Χιχόν

Η καλύτερη άμυνα του κόσμου δέχθηκε δύο γκολ στα τελευταία έντεκα λεπτά του αγώνα στο "Μολινόν", με συνέπεια η Ατλέτικο Μαδρίτης να γνωρίσει την ήττα με 2-1 από τη Σπόρτινγκ Χιχόν και να αποχαιρετίσει οριστικά τις όποιες ελπίδες διατηρούσε για τη μεγάλη έκπληξη και την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Οι "ροχιμπλάνκος" προέρχονταν από τα 120 λεπτά και τη συγκλονιστική νίκη στα πέναλτι επί της Αϊντχόφεν για τη φάση των 16 του Champions League, με τον Ντιέγκο Σιμεόνε να πραγματοποιεί ορισμένες αλλαγές στο βασικό σχήμα. Ο Αντουάν Γκριεζμάν, όμως, παρέμεινε στην ενδεκάδα και στο 29ο λεπτό σκόραρε για 5ο σερί παιχνίδι (ισοφάρισε το ατομικό ρεκόρ του, κάτι που είχε κάνει δύο φορές στο παρελθόν) με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Γκριεζμάν-Ατλέτικο Μαδρίτης

Οι παίκτες του Αμπελάρδο είχαν δείξει τις διαθέσεις τους σε ορισμένες φάσεις του 1ου μέρους και ως ουραγοί, οι βαθμοί ήταν αναγκαίοι στην προσπάθεια "σωτηρίας". Όσο οι Μαδριλένοι δεν "κλείδωναν" τη νίκη, τόσο οι γηπεδούχοι γίνονταν πιο επικίνδυνοι. Ο Σιμεόνε αντικατάστησε στο 58' τον Άνχελ Κορέα με τον Γκάμπι και έκανε πιο αμυντική την ομάδα του, ωστόσο η Σπόρτινγκ όσο κυλούσαν τα λεπτά, έφτανε πιο κοντά στην εστία του Γιαν Όμπλακ. Στο 77ο λεπτό, μάλιστα, είχε δοκάρι σε σουτ του Αρνάλντο Σανάμπρια μετά από κομπίνα σε φάουλ, ο οποίος πήρε το αίμα του πίσω στο 79' με απευθείας φάουλ αυτήν τη φορά, που κόντραρε στον Ματίας Κρανεβίτερ. Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 89', όταν μία γρήγορη επίθεση των γηπεδούχων από αριστερά κατέληξε με σέντρα στη μικρή περιοχή και τον Κάρλος Κάστρο να σκοράρει σε κενή εστία.

Σπόρτινγκ Χιχόν (4-2-3-1): Κουέγιαρ, Λόρα, Ερέρα, Μερέ, Λόπεθ, Μασκαρέλ (56' Κάστρο), Άλβαρεθ, Πέρεθ (69' Καρμόνα), Κασές, Χόνι, Σανάμπρια (90+2' Αΐτ Ατμάν)

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Γκάμεθ, Χιμένες, Ερναντέζ, Λουίς, Κορέα (58' Γκάμπι), Κρανεβίτερ, Κόκε, Σαούλ, Γκριεζμάν (63' Φ. Τόρες), Βιέτο (76' Χουανφράν)